Główny opiekun działu: Sephiria
Czwarta część sagi Final Fantasy, którą SquareSoft wydał w roku 1991, była pierwszą z trzech przeznaczonych na nowiutką konsolę SNES (najnowocześniejszą wówczas platformę do gier). Duże możliwości stojące przed programistami, przyczyniły się do znacznego uatrakcyjnienia rozgrywki – powrócono do kilku dobrych pomysłów z poprzednich epizodów, a także dodano kilka nowych. Zachęcony sukcesem swojego dziecka, Squaresoft przetłumaczył grę na język angielski i wydał ją w USA pod nazwą Final Fantasy 2.
Na temat samej gry można powiedzieć wiele ciepłych słów, choć wtedy ten wstęp musiałby zamienić się w recenzję ;). Pokrótce więc wymienię jej atuty: powrót do postaci-bohaterów będących silnymi indywidualnościami, wciągająca fabuła, lepsza w porównaniu do NESa grafika (znośna jak na dzisiejsze standardy, ale osoby wychowane na GeForce proszone są o zaciśnięcie zębów), jak też wysoka muzyczna forma Nobuo Uematsu. Całość tych elementów sprawia, że Final Fantasy 4 to pozycja godna polecenia. Gra spotkała się z na tyle dużym zainteresowaniem (pomijając oczywiście aspekt finansowy), że Squaresoft i jego następca Square-Enix wielokrotnie wydali grę na nowsze generacje konsol, w tym między: PSOne/PSX, handheldy GBA, NDS oraz PSP, by później wydać je na telefony, a następnie udostępnili przez platformy sieciowe (Wii Virtual Console, PlayStation Network) i wydali na smartfony i IPhony. Ostatnim kanałem dostępu stał się serwis Steam, na którym gra wystartowała w zeszłym roku (2014). Poniżej ściągawka premier ( z pominięciem platform dostępnych tylko w Japonii)
Co warte odnotowania, późniejsze wersje gry doczekały się znacznego ulepszenia oprawy graficznej, przez co jest ona o wiele bardziej znośna dla pokolenia multimedialnego. Krakers miał okazję obcować z unowocześnioną wizualnie wersją na urządzenia przenośne z systemem Android i przygotował jej recenzję – znajdziecie ją w dziale poświęconej grze. Należy nadmienić, że spora popularność czwórki przekonała Square-Enix by włączyć ją do planów wypuszczania sequeli do poszczególnych części. W ten sposób powstała kontynuację Final Fantasy 4 pod nazwą “Final Fantasy 4: The After Years”.
Dzięki Krypcie macie możliwość zapoznania się z czwartą części sagi – w menu po prawej stronie znajdziecie linki do sekcji opisujących wszystkie aspekty Final Fantasy 4. Zanim jednak zaczniecie przeglądać treść, jedna uwaga: zdecydowana większość materiałów oparta jest na oryginalnej wersji SNES. Nie wykluczone, że w przyszłości pojawią się solucje czy inne materiały pod nowsze wydania gry.
A teraz zapraszam do lektury!