Final Fantasy IX

Jest to trzecia gra spod znaku FF, która ukazała się na konsolę PlayStation i (ku rozpaczy posiadaczy Pecetów) pierwsza po FF 8, która nie wyszła na domowe komputery. Po emocjach jakie wzbudziła poprzedniczka, ciągle padało pytanie czym nowa odsłona może zaskoczyć – spodziewano się prawie wszystkiego, ale nie tego, co nastąpiło. Po dość kontrowersyjnej ósmej odsłonie, którą jedna część graczy pokochała, a druga znienawidziła, Squaresoft postanowił zrobić pewniaka, który zaspokoiłby gusta wszystkich. Powrócono zatem do korzeni sagi, gdzie dominuje magia i baśniowy nastrój, powołano do życia nowy mityczny świat, gdzie technologia jest jedynie dodatkiem do świata gry. Tak właśnie powstała Ostateczna Fantazja z numerem dziewięć.

script type=

Zatem co takiego oferuje następczyni kontrowersyjnej FF 8? Zgodnie z kanonem i tradycją serii, dziewiąta odsłona FF wprowadzi nas ponownie w świat księżniczek i królów, gdzie przyjdzie nam zaznać średniowiecznego awanturniczego życia. Fabuła bardzo różni się od historii z “ósemki” – jest bardziej mistyczna i tajemnicza, że aż się prosi, by poznawać ją dalej. Po dość długiej przerwie powrócono do systemu profesji i teraz każdy bohater ma unikalny dla siebie zestaw umiejętności. Na dłuższą chwilę uwagi zasługuje grafika – tu wszystko jest utrzymane w baśniowej konwencji, mieniące się mnóstwem kolorów. Wszystko zostało tak opracowane, że gra będzie istną ucztą dla oczu. Ponownie swój geniusz prezentuje też Nobuo Uematsu, który po raz dziewiąty stworzył muzykę do Final Fantasy. Wiele kawałków samo po prostu wpada w ucho, zwłaszcza z ważniejszych momentów, jak walki z bossami albo finałowe starcie.

Zapewne wielu z was mówi sobie w duchu: “zagrałbym/zagrałabym, ale nie mam konsoli”. Przed tym problemem stało wielu fanów Final Fantasy (no i innych gier wydanych wyłącznie na PSX) aż w końcu postanowili coś z tym zrobić. Efektem ich “kreatywnej złości” stały się emulatory konsoli PSX, które umożliwiły posiadaczom Pecetów zagranie w tą część serii. Teraz wystarczy zaopatrzyć się w emulator, ustawić go i już można rozkoszować się bogactwem świata Ostatecznej Fantazji numer dziewięć. W niniejszym dziale znajdziecie wszystko co potrzebne, by móc czerpać satysfakcję z gry. Bawcie się dobrze.