Subquesty

autorka: Sephiria

W tej sekcji są opisane dodatkowe zadania i lochy, które występują w Final Fantasy 3. Lista nie jest może imponująca, ale i tak jest co robić. Klikając na odpowiedni link wywołasz interesujący Cię opis. W przypadku, gdy mimo opisu nie możesz znaleźć konkretnej lokacji, posłuż się odpowiednią mapą. Miłej lektury.

  1. Podróż dookoła Floating Continent na Chocobo
  2. Underwater Cave
  3. Salonia Catacombs
  4. Lake Dol
  5. Cave of Bahamut

1. Podróż dookoła Floating Continent na Chocobo

Gdy dotrzesz do Ancient’s Village, na pewno zechcesz pomówić z mieszkańcami tej osady. Wśród potencjalnych rozmówców jest mały chłopiec, który kręci się w pobliżu Gospody (Inn). Zagadnięty obieca ci nagrodę, w zamian za okrążenie Floating Continent na Chocobo. Ptaka możesz złapać w pobliskim lesie i zostaje Ci już tylko obiec kontynent dookoła. Gdy to zrobisz, wróć do zleceniodawcy i odbierz nagrodę – Midget Bread. Warto jeszcze nadmienić, że za każdym razem, gdy opuścisz Floating Continent, a następnie nań wrócisz i ponownie pogadasz z chłopakiem, będziesz mógł/mogła wykonać zadanie jeszcze raz.

2. Underwater Cave

Przedmioty: Aegis (tarcza), Air Knife (sztylet), Ancient (miecz), Blood (lanca), Defender (miecz), Diamond (hełm), Diamond (pierścień), Diamond (rękawica), 2x Diamond (tarcza), Diamond (zbroja), Elixir, Fenix Down, God’s Wine, Loki (harfa), Reflect (zbroja), Tomahawk (topór), Triton (młot)

To jedna z dwóch nieobowiązkowych lokacji, które stają się dostępne po uzyskaniu przez Nautilusa (okręt powietrzny z Salonii) możliwości zanurzania się pod wodę. Jaskinia znajduje się pod trójkątną wyspą, położoną na wschód od rezydencji Goldora (Goldor’s Mansion).

Na początek drobna uwaga – tu warto pokręcić się dłużej, ze względu na doświadczenie. Za pokonanych przeciwników program przyznaje sporo doświadczenia, a pojedynki są w miarę łatwe, co razem daje świetne miejsce na ćwiczenie herosów (skok nawet o dziesięć poziomów). Nawet później, gdy twoi pupile są blisko 40-tego levelu, nabijanie expa nadal idzie tutaj w miarę szybko.

Skupmy się na samej wędrówce przez tą pieczarę. Pierwszego piętra opisywać nie trzeba (poradzisz sobie), na drugim najpierw spenetruj górę ekranu, później dół, a potem zejdź schodami niżej. Na trzeciej kondygnacji, twoją uwagę przyciągną przede wszystkim wszechobecne kufry, zawierające sporo cennych rzeczy – są porozrzucane po trzech częściach pomieszczenia. Blisko lewego dolnego rogu, w ścianie znajdziesz ukryty tunel, a w nim jeszcze cztery schowane skrytki. Gdy je otworzysz, pojawi się walka z mocniejszymi osobnikami z grona szeregowych przeciwników. Drobny kłopot może być z Eaterem i Death Claw – pierwszego trzeba jak najszybciej zabić, bo co turę się rozmnaża, a drugiego najpierw osłabić czarami i potem dobić (po każdym przeżytym fizycznym ataku mnoży się). Po wybraniu skarbu, decyzja, jak długo tu pozostać i zdobywać doświadczenie, należy do ciebie, jednak warto pokręcić się i osiągnąć choćby level 30-ty albo wyższy.

3. Salonia Catacombs

Przedmioty: Aegis (tarcza), 4x Elixir, 4x Fenix Down, Gaia (zbroja), Giyaman (dzwon), Golem (laska), Odin (zaklęcie) – po pokonaniu Odina, Reflect (zbroja)

Podobnie jak Underwater Cave, podziemia zamku Salonia staną się dla Ciebie dostępne w momencie, gdy Nautilus uzyska zdolność zanurzania się pod wodę. Katakumby nie są obowiązkowe do zaliczenia, ale warto je spenetrować chociażby dla ukrytych wewnątrz skarbów i faktu, że tu można pozyskać Odina, jednego z Summonów.

Zanim zaczniesz wędrówkę, chcę zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Rozsądniej byłoby zaliczyć katakumby po wizycie w Underwater Cave i dorobieniu się kilku poziomów doświadczenia. Dlaczego? Otóż w Podwodnej Jaskini przeciwnicy są nieco łatwiejsi, a dostajesz za nich niemal tyle samo doświadczenia ile w kryptach Zamku Salonia, gdzie bestie są ciut mocniejsze. Oprócz tego, te dodatkowe kilka poziomów doświadczenia zawsze może pomóc w pojedynku z Odinem.

Pierwsze dwa ekrany nie będą dla ciebie żadnym problemem – ścieżka jest prosta jak konstrukcja gwoździa. Trzecia plansza z kolei to rozbudowana hala, podzielona na dwie części, z wieloma skrzyżowaniami dróg. Najpierw obejdź prawą połowę sali i zbierz co się da, a następnie zrób to samo z lewą. Tam też znajdziesz schody do następnej komnaty, którą można nazwać salą kolumnową. W owej salce znajdziesz stopnie na dół oraz cztery wielkie kolumny. Zanim zajmiesz się zejściem, obszukaj ścianę po prawej stronie w miejscu, gdzie jest skręt w kierunku schodów. Za iluzorycznym murem znajdziesz kolejne kufry, ale zachowaj czujność przy ich otwieraniu – są chronione przez strażników, szeregowych przeciwników, podobnie jak w Underwater Cave. Gdy już opróżnisz wszystkie skrzynie, skieruj się do stopni i zejdź po nich na dół. Trafisz do znanej ci piwnicy Salonia Castle, ale w drobnym odciętym pomieszczeniu w dolnej lewej części ekranu. Wylecz się i porozmawiaj ze stojącym obok rycerzem. Rozpocznie się walka.

BOSS SALONIA CATACOMBS

Odin (HP 7000, słabość: Ogień)

Koncepcji na ten pojedynek jest kilka: jedna obejmuje szturm grupy Dragoon Knights, czyli powtórka starcia z Garudą, a inna opiera się na wykorzystaniu składów pół na pół, czyli dwóch wojów z dwoma magami, z różnymi wariacjami. Ja jestem zwolenniczką tej drugiej metody i do walki wystawiłam swój standardowy skład: Master, Knight, Black oraz White Mage. Zamiast czarnego maga można dać inną z klas magów lub ulepszone wersje białego i czarnego czarodzieja, czyli Shaman (White) i Warlock (Black). Ponieważ to pierwszy występ Odina (jak i reszty Summonów) w FF 3, to nie ma jeszcze w swoim repertuarze śmiercionośnego Zantetsukena, a techniki ofensywne obejmują: Atom Edge – cios na wszystkich – oraz zwykłe cięcie mieczem na pojedynczą postać. Im bardziej zaawansowaną masz drużynę i im lepszy sprzęt, tym mniej boleśnie będziesz odczuwać skutki posunięć przeciwnika, co jednak nie znaczy, że starcie można potraktować ulgowo. Standardowo profesje siłowe atakują wręcz, uzdrowiciel uzdrawia za pomocą Cure3 lub Cure4 (jeśli ma na stanie), ewentualnie wzmacnia wojów poprzez Haste. Czarny mag ma całkiem spory wybór zaklęć, jednak najlepiej sprawuje się Fire3, następnie Quake, Bio i Bolt3 – “amunicji” nie powinno zabraknąć. Jeżeli będziesz regularnie atakować i leczyć się, to wygrasz bez specjalnego trudu.

Po odniesieniu zwycięstwa otrzymasz zaklęcie Odin, za pomocą którego Conjurer/Summoner będzie mógł wezwać Odina na pomoc. Udaj się w drogę powrotną na Nautilusa.

4. Lake Dol

Przedmioty: Aegis (tarcza), Black Hole, Dark Scent, Eath Drum, Elixir, Fenix Down, God’s Rage, God’s Wine, 3x Hi-Potion, Imp’s Yawn, Lamia Scale, Levia (zaklęcie) – po pokonaniu Leviathana, Lilith Kiss, North Wind, Reflect (zbroja), Thor’s (młot), Turtle Shell, White Scent

script type=

To wielkie jezioro usytuowane na Floating Continent, w sąsiedztwie Living Forest – domu wróżek. Charakterystyczną cechą jeziora jest duży cień, który w nim pływa. Wodę zewsząd otaczają góry i ominięcie tej bariery staje możliwe dopiero po zdobyciu Invincible. Jednak nawet ten wspaniały okręt ma pewne ograniczenie -może przekroczyć pasmo górskie tylko w jego najrzadszym punkcie, czyli od strony południowej w miejscu, gdzie widać skalny “ogonek”. Po przebyciu gór wyląduj na trawie i dalej udaj się czółnem (po prostu idź) w kierunku cienia, a znajdziesz się labiryntach jeziora.

Tutejsze tunele są kolejnym świetnym miejscem na szkolenie postaci – poziom trudności jest porównywalny do katakumb Salonia Castle, a różnica w doświadczeniu za bitwy sięga nawet do 1100 punktów na korzyść Lake Dol. Aby do uwidocznić, niech przemówią liczby: 2500 Exp za starcie z czterema wrogami w katakumbach, kontra 3600 Exp w jaskini jeziora, również w bójce z czwórką przeciwników. To wystarczy, by twoi pupilkowie dożyli “wesołej pięćdziesiątki” albo i więcej :D

No to zabierzmy się za penetrację groty. Na pierwszym piętrze nie ma o czym za bardzo pisać – po prostu idź przed siebie i otwieraj skrzynie, po czym skorzystaj ze schodów. Na drugim poziomie sytuacja będzie podobna, z  tą różnicą, że ścieżki będą się rozdzielać – najpierw zajmij się górną, a potem dolną. Trzecia kondygnacja jest nieco bardziej rozbudowana – masz  trzy możliwości wyboru trasy: na prawo w górę, w lewo na dół i w lewo do góry. Chodnik w prawo jest dość kręty i można tam znaleźć kilka ciekawych drobiazgów, podobnie lewa dolna droga, natomiast lewy górny korytarz kończy się zejściem na dół. Na kolejnym etażu, w oczy na pewno rzuci ci się zmiana scenerii – to znak, że jesteś już niemal u celu wizyty w tym miejscu. Przed tobą jest już tylko krótka wędrówka po mostach i chodnikach. Wylecz drużynę i porozmawiaj z wężem.

BOSS LAKE DOL

Leviathan (HP 7000, słabość: brak, odporności: zmiany statusu)

Bitwa jest dość podobna do tej z Odinem – im więcej HP i im lepszy sprzęt posiadasz, tym łatwiejsze to starcie będzie. Oponent nie ma na tyle dużej mocy, by poważnie ci zagrozić – Tsunami działa co prawda na wszystkich, ale maksimum tego ataku plasuje się w okolicach tysiąca punktów obrażeń, zwykły cios też niewiele lepiej. Dla drużyny około czterdziestego poziomu doświadczenia to powinien być drobny spacer – wystarczy atakować, rzucać zaklęcia i od czasu do czasu uzdrawiać rannych. Warlock (bo na tym etapie gry zmiana Black Mage na Warlocka jest chyba oczywista, podobnie White Mage na Shaman) może swobodnie wybierać między: Quake, Fire3 a Bolt3, natomiast Shaman w przerwach od leczenia może wspomóc ofensywę, korzystając z Aero2, które też świetnie działa. Trzy tury zupełnie wystarczą na pokonanie wroga.

Po walce Leviathan uzna, że jesteś godzien/godna jego mocy i podda się twojej woli. Jeżeli nie masz zamiaru szkolić ekipy (a warto dojść do tego pięćdziesiątego levelu, chyba że już go masz), to możesz opuścić podwodną jaskinię. Pamiętaj jednak, że po pokonaniu Leviathana, jeśli wyjdziesz z groty Lake Dol, nie będziesz już mógł/mogła do niej wrócić.

5. Cave of Bahamut

Przedmioty: Baham (zaklęcie) – po pokonaniu Bahamuta, Choco Rage, Dark Scent, Earth Drum, Elixir, 2x Fenix Down, God’s Rage, God’s Wine, Golem (laska), Kotetsu (katana), Lamia Scale, North Wind, Turtle Shell

Ostatnim dodatkowym miejscem, które zostało do odwiedzenia przez wznowieniem wędrówki przez Ancient Maze, jest Cave of Bahamut, czyli Leże Bahamuta. Siedzibą Króla Smoków jest jaskinia, usytuowana na zachód od Tozas i na południe od Viking Base. Grota podobnie jak Lake Dol jest otoczona barierą gór, którą można przebyć tylko dzięki Invicible. Wlot do doliny znajduje się od strony lasu, w którym jest Tozas, czyli od wschodu. Wyląduj na polanie i wejdź do środka legowiska.

Wystrój przypomina nieco Altar Cave, czyli pierwsze podziemia, jakie przyszło ci odwiedzać w grze, tyle, że wrogowie są dużo mocniejsi. Na porządku dziennym są tutaj spotkania z Granatami (Grenades), krewniakami Bomb, potrafiącymi się detonować. Jeżeli podczas walki zauważysz, że Granat “szuka” (Searching), to będzie to znakiem, że przygotowuje się do wybuchu. Takiego wroga należy natychmiast zniszczyć, bo jeśli wybuchnie, to wybrany bohater otrzyma obrażenia równe maksymalnej ilości HP detonującego się Grenade’a. Z drugiej strony, ryzyko takich potyczek jest doceniane i sowicie nagradzane, poprzez wypłacanie godziwej liczby punktów doświadczenia po zakończonym starciu.

Tyle wiadomości, czas na zwiedzanie. Pierwszy poziom jest łatwy i jedyne, co należy odnotować, to skrzyżowanie dwóch dróg – górna to boczny korytarz ze skarbami, prawa wiedzie na drugie piętro groty. Na niższym etażu jest równie łatwo, jak na poprzednim – trzymasz się cały czas tej samej trasy, zbierając po drodze skarby ze skrytek. Na trzeciej kondygnacji wzmóż czujność – poziom jest co prawda króciutki, ale “randka” z czwórką Queen Lamia do rzadkości nie należy. “Słodkie królewny” lubią rzucać na całą drużynę Confuse i może się zrobić nieciekawie – pamiętaj o leczeniu, gdy będzie to niezbędne i używaj mocnych ataków, by szybko zakończyć walkę. Zanim dojdziesz do wyjścia, upewnij się, że HP członków ekipy jest na maksimum, bo tuż przy wyjściu gra automatycznie zaprowadzi Cię na spotkanie z Bahamutem.

BOSS CAVE OF BAHAMUT

Bahamut (HP 7500, słabość: Trucizna, odporności: magia większości żywiołów)

Po trochę rozczarowujących pojedynkach z Odinem i Leviathanem, Bahamut stara się zatrzeć złe wspomnienia i całkiem nieźle mu to próbowanie idzie. Podstawowy atak zadaje nawet ponad tysiąc punktów obrażeń jednej postaci, natomiast słynne Mega Flare trafia całą drużynę za minimum 1000 HP i jest stosowane dość często. Brzmi świetnie, ale niestety tylko na tym próbowaniu bycia mocnym przeciwnikiem się kończy. Dlaczego? Otóż cała ta potęga smoka na nic się nie zda, jeśli odpowiednio poprowadzisz pojedynek. Sposoby są dwa:

Wariant 1

Pamiętasz, jak w Underwater Cave znalazłeś/aś cztery Barrier? Ich działanie jest identyczne do zaklęcia Wall (Reflet) i wystarczy użyć je na bohaterach w pierwszej turze, ewentualnie wypowiedzieć stosowny czar. Tak długo, jak Wall będzie cię chronić, Bahamut sam się zrani własną bronią – od 760 – 2000 HP, w zależności od tego ile herosów ma aktywną osłonę. Do tego dochodzą jeszcze ataki twoich postaci – wojowników można wzmocnić poprzez God’s Wine (Haste odpada ze względu na Wall) i będą rozdzielać ciosy nawet za 2000 HP, a Warlock może wystarczająco często wypowiadać Bio.

Wariant 2

W przypadku, gdy nie masz Barrier, a szkoda ci czasu na rzucanie zaklęcia na każdą postać z osobna, postaw na ofensywę i wzmocnienie ataku wojowników. Wojami wypij God’s Wine, Warlockiem rzuć Bio, a Shamanem Cure4, bo Bahamut na pewno uraczy cię flarą. Od następnej rundy bij wręcz, używaj Bio i lecz. Trzy, może cztery tury i będzie po zabawie.

Jeżeli po bitwie przeszukasz swój ekwipunek, to znajdziesz w nim zaklęcie Baham, za pomocą którego Summoner będzie mógł przywołać Króla Smoków na pomoc. Pozostaje ci tylko jeszcze raz przejść jaskinię i wrócić na pokład Invincible.