Muzyka

Seria Final Fantasy od zawsze była okraszona wspaniałymi melodiami skomponowanymi przez Nobuo Uematsu (przynajmniej do czasu Final Fantasy 10-2). Mistrza szło poznać po tym, że niezależnie od technologii i warunków potrafi uzyskać klimatyczne, zapadające w pamięć kompozycje. Zatem nie czyniło mu różnicy (prawie ;), czy komponował muzykę na toster albo Playstation 2, bo i tak otrzymywał znakomite brzmienia, odpowiednio podkreślające przedstawioną w grze historię.

Tą prawidłowość najlepiej widać choćby na przykładzie ścieżki dźwiękowej do Final Fantasy 3, odznaczającej się kilkoma znakomitymi kompozycjami. Jak wiadomo, możliwości technologiczne konsoli NES narzucają spore ograniczenia, jednak i z kilku dostępnych bitów Nobuo zdołał wykrzesać wystarczająco klimatu i nastroju w pozornie prostych melodiach. Dlatego, pomimo prymitywnej oprawy, takie kawałki jak “This is the Last Battle” (grany podczas finałowej walki) mają w sobie coś magicznego i zapadają w pamięć.

script type=

Do niedawna istniała jedna oryginalna ścieżka dźwiękowa, zawierająca materiał muzyczny napisany do gry na konsolę NES, ale w związku z premierą w 2006-ym roku reedycji gry na Nintendo DS, powstała nowsza wersja. Obok odświeżonych utworów pojawiły się też nowe kompozycje.

Poniżej znajduje się link z kolekcją muzyczną do odsłuchania (format MIDI) Zapraszam do słuchania.

muzyka_ff3.7z – skompresowane algorytmem 7-zip.