Final Fantasy XII

Logo
Daty premier
Sony PlayStation 2
2006-03-16
2006-10-31
2007-02-23

Final Fantasy XII to trzecia (po FF X i FFX-2) gra z serii wydana na konsolę Playstation 2. Została bardzo ciepło przyjęta przez prasę i tylko ciut gorzej przez graczy a w szczególności przez fanów serii. Akcja toczy się w znanym z FF Tactics świecie Ivalice, który jest świadkiem nieustającego konfliktu pomiędzy królestwami Archadii i Rozarii. Małe królestwo Dalmasci, leżące pomiędzy dwoma zwaśnionymi stronami jest miejscem, w którym poznajemy głównego bohatera gry, Vaana.

Istotną zmianą w stosunku do poprzednich serii jest nowy system walki. Koniec z nagłymi atakami wrogów, którzy pojawiają się znikąd. Wszyscy przeciwnicy są cały czas widoczni podczas wędrówki po lokacjach i choć czasem atakują również z zaskoczenia, to w niepamięć idzie osobny ekran na którym toczymy pojedynki. Również same walki przeszły metamorfozę – generalnie toczą się (prawie) same. Gracz ma co prawda cały czas wpływ na akcje bohaterów, ale trzonem gry jest system Gambitów – zestawu reguł określających się zachowanie postaci podczas walki. Oczywiście wachlarz zachowań i sposób ich użycia jest podporządkowany graczowi, a mnogość dostępnych opcji zależy od postępów w grze.

Kolejną nowością jest system Licencji – zdobywania nowych umiejętności, czarów a także premii do statystyk czy dostępu do nowych broni i akcesoriów. Za każdą stoczoną bitwę otrzymujemy punkty licencji (LP), za które możemy wykupywać kolejne opcje z planszy z licencjami (Licence Board). Każda z postaci porusza się po własnej tablicy licencji, której układ jest wspólny dla wszystkich bohaterów.

Grafika w grze cechuje się większym nasyceniem kolorów i jest dużo bardziej cukierkowa niż jakakolwiek poprzednia część (no, może z wyjątkiem FFX-2). Nie jest to jednak minus, plansze są zaprojektowane z rozmachem, różnorodnie i klimatycznie. Poruszanie się po świecie jest bardzo podobne do FFX, z tą różnicą, że gracz ma możliwość operowania kamerą we wszystkich kierunkach. Dzięki temu penetrowanie nowych lokacji staje się bardziej interesujące. Dodatkowo, aby usprawnić poruszanie się między lokacjami na mapie świata,  gracze mogą teleportować się pomiędzy wybranymi, specjalnymi, Save Pointami. W większych miastach można skorzystać z lokalnych systemów transportu, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu na jałowe wędrówki.

Muzycznie Final Fantasy XII prezentuje się poprawnie, choć bez rewelacji. Ścieżkę dźwiękową skomponował Hitoshi Sakimoto, który świat Ivalice zna już z FFT. Oczywiście znajdziemy też nawiązania do sztandarowych tematów muzycznych serii, ale autor korzysta z nich sporadycznie.

Gra jest czwartą najlepiej sprzedająca się grą na konsolę PS2 w historii a tego typu wyniki osiąga się nie tylko znaną marką ale również udanym produktem. Mam nadzieję, że przypadnie do gustu czytelnikom Krypty.