Questy

1. Barheim Key

To chyba jedno z częściej zadawanych pytań na forum. Po pokonaniu Mimic Queen wejście do Barheim Passage zostaje zniszczone. Musimy znaleźć inne wejście do środka (a warto, czeka tam Esper, Hunt, i czar Ardour).

Najpierw musimy wykonać Hunt Flowering Cactoid (patrz dział Hunty). Następnie udajemy się do Dantro (zleceniodawcy). Poprosi o dostarczenie kwiatu kaktusa swojej żonie, mieszkającej w wiosce na południowym brzegu rzeki. Ta da ci w zamian Bundle of Needles. Opuść wioskę. Gdy wrócisz, żona Dantro poprosi cię o zebranie Semclam Shells. Szukaj małych, świecących punktów na brzegu rzeki – to właśnie one. Następnie poprosi cię o przyniesienie przedmiotu o nazwie Nebralim. Idź do Dantro. Następnie przeszukaj skrzynki w Outpost, a znajdziesz poszukiwany przedmiot. Zanieś go żonie Dantro. Kolejna rzecz, jaką musisz zdobyć to Valeblossom Dew. Idź do lokacji Broken Sands, na północnym brzegu rzeki, i pogrzeb w tamtejszych roślinach. Żona Dantro może cię poprosić jeszcze o Great Serpentskin, chyba, że już ją sprzedałeś. Teraz musisz poczekać, aż jej pacjent wyzdrowieje. Wróć po pewnym czasie, a otrzymasz Barheim Key. Możesz teraz wejść do Barheim Passage poprzez drugie wejście.

Ciekawostka: W zależności od ilości itemków, które zbierzemy, pacjent może okazać się być Mooglem, człowiekiem lub Bangaa. Strach myśleć, na jaką chorobę zapadł nieszczęśnik/nieszczęśniczka : ).

2. Butelki w Bhujerba

Quest ten dostępny jest dopiero po przejściu Raithwall’s Tomb.

W kilkunastu miejscach w Bhujerba możemy znaleźć butelki oznaczone jako „Bottle of Spirits”. Każdą z nich można sprzedać za 1000 gil jednej osobie znajdującej się w tej samej lokacji co butelka.

Lista butelek:

Aerodrome
Butelka: Leży na szczycie jednej ze stert bagaży.
Nabywca: Facet rozmawiający z żołnierzem.

Travica Way
Butelka: Leży na lewo od faceta rozmawiającego z dzieckiem, na południowo-wschodnim końcu lokacji.
Nabywca: Facet opierający się o mur w okolicy sklepu z czarami.

Cloudborne Row
Butelka: Na pudle, w południowym zaułku.
Nabywca: Cloudborne Patron przed wejściem do The Cloudborne.

Khus Skygrounds
Butelka: Na pudle za Mooglem, obok sprzedawcy.
Nabywca: Kobieta przy platformie, naprzeciwko sprzedawcy.

Miners’ End
Butelka: Na pudle, obok wejścia do sklepu z Gambitami.
Nabywca: Górnik rozmawiający z Mooglem, w południowej części lokacji.

Kaff Terrace
Butelka: Za niebieskim Seeq’iem.
Nabywca: Kobieta na północnym końcu tarasu.

Lhusu Square
Butelka: Na fontannie, na wprost wejścia do kopalni.
Nabywca: Górnik siedzący na pudle, na prawo od sprzedawcy.

Sklep z bronią
Butelka: Na skrzyniach z bronią, na prawo od wejścia.
Nabywca: Kobieta rozmawiająca z siedzącym facetem.

Sklep z pancerzami
Butelka: W szafce obok lady.
Nabywca: Pracownik obok lady.

Sklep z czarami

Butelka: Leży pomiędzy butelkami na piętrze.
Nabywca: Bhujerban Guru opierający się o ścianę tuż obok.

Sklep z Gambitami
Butelka: Na piętrze, na szafce z książkami.
Nabywca: Czerwony Seeq.

Sklep z technikami
Butelka: Obok biurka, na lewo od lady.
Nabywca: Sprzedawca Moogle na dywanie.

The Cloudborne
Butelka: Na stole przy barze, obok śpiącej kobiety.
Nabywca: Seeq o imieniu Magu.

The Staras Residence
Butelka: Na pudle, obok szafy na prawo od wejścia.
Nabywca: Niray, po ukończeniu Huntu z Antlionem.

3. Cockatrice’y

Po ukończeniu Draklor Laboratory, udaj się do wioski w Giza podczas suszy. Dowiesz się, że wszystkie Cockatrice’y uciekły. Następnie udaj się do lokacji Tracks of the Beast (dostępna tylko podczas powodzi). Znajdziesz tam urnę z Feather of the Lock – magicznym przedmiotem, który pozwala Ci rozmawiać z kurczakami. Musimy je teraz odnaleźć.

Pierwszego z nich – Chita – znajdziemy w Eruyt Village, obok Mjrn. Niedaleko obok nich znajdziesz światełko na ziemi. Po kliknięciu okaże się, że to Dewdrop Pebble. Daj go Mjrn. Teraz czeka Cię poszukiwanie ośmiu kolejnych światełek w całej wiosce. Oto gdzie je znajdziesz:

W Fane of the Path:

 • Na zachód od Mjrn, na północnej “pętli”, pośród liści
 • Nieco bardziej na południe, pośród ziół obok Alji.

W The Spiritwood

 • Przy pierwszym drzewie na prawo (idąc od poprzedniej lokacji).
 • Przy linach, w pobliżu schodów.
 • Koło Rael.
 • Poproś Vierę w północno-wschodniej części okrągłego placu, aby podała Ci następną kulkę.
 • Na krawędzi południowych schodów przy placu.
 • W południowym ślepym zaułku, na ziemi.

Zanieś wszystkie Pebbles do Mjrn. Następnie porozmawiaj z kurczakiem. Zdobędziesz ostatnią kulkę, którą również przekaż Vierze. Ptak da Ci Yoichi Bow, po czym wróci na Giza Plains.

Kolejnego kurczaka, o imieniu Renn, znajdziesz w północnej części Rabanastre. Żeby z nim porozmawiać, musisz go najpierw złapać. W tym celu schowaj się za kolumną przy sklepie i wyjdź zza niej kiedy Cockatrice będzie przechodził. Może to wymagać trochę treningu. Wybierz opcję „Erm… No?”. Porozmawiaj z nim raz jeszcze, i powiedz, że jego koleżanka Chit wróciła do Giza. Otrzymasz Diamond Sword.

Następny uciekinier czeka w Jahara, w lokacji Lull of the Land. Porozmawiaj z Garif Herder’em, potem z Shurry’m (kurczakiem), i znowu z Garifem. Wybierz opcję „It came from Giza Plains”. Udaj się do Great-Chiefa. Zanieś otrzymany od niego prezent Shurry’emu. Porozmawiaj jeszcze raz z Garif Herder’em. Ptak da Ci Platinum Dagger (gdzie one trzymają te bronie?) i wróci do domu.

Kolejnym naszym celem jest Sassan. Znajdziesz go obok pomarańczowego kryształu w Estersand. Powie Ci, że chce się zobaczyć z Torrie, ale boi się wilka Nathyla. Porozmawiaj z Tchigrim. Zabierz Nathyla na drugi brzeg rzeki. Wróc sam. Następnie przetransportuj na drugi brzeg Arryla. Znów wróć sam. Teraz zabierz ze sobą Sassana. Porozmawiaj z nim po przekroczeniu rzeki, a otrzymasz Koga Blade.

Leć do Archades. Porozmawiaj najpierw z kurczakiem w Alley of the Low Whispers na starym mieście. Udaj się do Grand Arcade – spotkasz tam Agythę. Złap ją i opowiedz jej o napotkanym wcześniej Cockatrice. Otrzymasz Tumulus.

Ostatniego ptaka, Moomera, znajdziesz w Balfonheim. Pokaż Feather of the Flock Chocobo Wranglerowi w Sea Breeze Lane. Porozmawiaj teraz z Miffled Moogle, a następnie z Gurdym. Moogle da Ci Defender, po czym odejdzie.

Teraz możesz już wrócić do wioski w Giza. Za pomoc otrzymasz 2 Hi-Ethery od Terry.

4. Earth Tyrant

Przy zachodnim wyjściu z Rabanastre spotkasz zielonego Bangaa o imieniu Rimzat. Poprosi cię o pomoc. Zgódź się. Idź do Cotze – faceta siedzącego na fontannie w Rabanastre. Ten z kolei skieruje cię do swojego przyjaciela Northona, w Lowtown. Wysłuchaj jego opowieści, i udaj się do Westersand. W lokacji Windtrace Dunes, w południowej części znajdziesz kaktusy. Pod jednym z nich leży Wind Globe. Idź z powrotem do West Gate. Po scence Cotze i Northon podarują ci Windvane. Teraz udaj się do niewielkiej, ukrytej lokacji na północno-wschodnim krańcu Westersand, gdzie wcześniej drogę blokowała burza piaskowa. Boss już czeka.

Boss: Earth Tyrant

Level: 30

HP: 73982

Walka może być średnio trudna lub banalna, zależnie od tego, jak szybko zdecydowałeś się na to zadanie. Powyżej 30 lv nie powinieneś mieć żadnych problemów. Jeżeli masz słabszą drużynę, przygotuj trochę Phoenix Downów i ustaw Gambity na leczenie trucizny. Atakuj, rzucaj Haste, lecz się, a zabijesz dziada.

5. Jovy

Za każdym razem, gdy wykonasz Hunt dla któregoś z mieszkańców Nalbina, pojawi się Jovy. Gdy wykonasz już wszystkie (Atomos, Roblon, Deathgaze, Goliath i Carrot) porozmawiaj z nim – jest w okolicach wejścia do Aerodrome. Po scence otrzymasz Elixir i Knot of Rust.

6. July

Poleć publicznym Airshipem do Nalbina, zanim skieruje Cię tam fabuła. Wyjdź z miasta, i podejdź do dwóch żołnierzy. Obejrzysz krótką rozmowę. Następnie wynajmij Chocobo u Gurdy’ego i podjedź nim do nich. Jeden z żołnierzy ucieknie. Podziękuje Ci dziewczyna o imieniu July, przysłuchująca się wcześniej rozmowie żołnierzy. Później, kiedy dotrzesz do Archades, spotkasz ją w tamtejszym sklepie z czarami. Otrzymasz Salamand Halcyon.

7. Ktjn

W Rabanastre, na bazarze, można spotkać siostrę Krjn z Clan Centurio – Ktjn. Raz na jakiś czas należy z nią porozmawiać, odpowiadając na jej pytania. Za odpowiedzi dostajemy punkty (gdy jesteśmy wredni) lub są one odejmowane (za bycie sympatycznym). Wyjątkiem jest ostatnie, czwarte pytanie. Po kilku takich pytaniach Ktjn odejdzie. Można ją znaleźć w jednym z pięciu miejsc (w zależności od naszych odpowiedzi). W każdym miejscu otrzymamy inną nagrodę.

Gdzie można znaleźć Ktjn:

 • + 4 punkty – Przed Clan Hall (trenuje). Nagroda: Platinum Sword
 • + 3 punkty – Przed Clan Hall (jako strażnik). Nagroda: Paramina Crossbow
 • + 2, -2 punkty – Na bazarze. Nagroda: 3 x Hi-Potion, Ether
 • – 3 punkty – W Item Shop. Nagroda: Fuzzy Miter
 • – 4 punkty – Przed Item Shop. Nagroda: Firefly

Najlepsze odpowiedzi (gwarantujące Platinum Sword):

script type=
 • “Yes, you should be ashamed.”
 • “You should’ve thought it through.”
 • “It’ll never happen.”
 • “I think it’s a good idea.”

8. List od Ann

Podróżując publicznym Airshipem pomiędzy miastami, porozmawiaj z Chief Steward. Wysłuchaj jej historii, i zaoferuj pomoc. Dostaniesz Ann’s Letter. Musisz go zanieść wszystkim jej siostrom. Dziwnym zbiegiem okoliczności, wszystkie pracują jako Chief Stewards. Musisz odwiedzić następujące statki:

 • Nalbina – > Rabanastre
 • Bhujerba – > Rabanastre
 • Bhujerba – > Balfonheim
 • Balfonheim – > Archades
 • Balfonheim – > Nalbina
 • Archades – > Nalbina
 • Archades – > Rabanastre

W nagrodę otrzymasz Ring of Renewal.

9. Lovestruck Man

Porozmawiaj z Vierą przy południowym wejściu do Rabanastre. Po krótkiej rozmowie pobawimy się w swatkę. Idź do Southern Plaza i porozmawiaj z Lovestruck Man’em. Teraz zagadaj do Viery w sklepie z Gambitami. Pójdź za nią do Sandsea. Teraz wróć do Lovestruck Mana, i zaoferuj pomoc. Idź z powrotem do Viery. Na koniec pozostaje wybrać się do szczęśliwej pary na Southern Plaza i odebrać 2 x Hi-Potion i Loxley Bow.

10. Medaliony

Jak zdobyć medaliony

Wykonanie tego questu jest niezbędne do walki z Chaosem (o samej walce w dziale Espery.) Musimy zdobyć trzy zaklęte medaliony, i otworzyć zamknięte drzwi w Necrohol of Nabudis.

Grimy Fragment

Porozmawiaj z Nu Mou przy wejściu do Nabreus Deadlands. Następnie udaj się do Rabanastre i porozmawiaj z kolejnym Nu Mou, w chacie Dalana w Lowtown. Zleci ci zadanie zdobycia medalionów. Teraz idź do Filo, który stoi niedaleko chaty Dalana. Potem musisz porozmawiać kolejno z:

 • Ciekawską kobietą (Curious Woman) przy fontannie;
 • Brązowym Bangaa na bazarze;
 • Żołnierzem w sklepie z czarami;
 • Kytesem, stojącym niedaleko wejścia do kanałów;
 • Znów z Filo;
 • Znów z żołnierzem;

Dostaniesz Grimy Fragment. Idź z powrotem do Nu Mou i oddaj mu otrzymaną część.

Blackened Fragment

Otrzymasz go od Samala, za wykonanie Elite Hunt Orthros.

Dull Fragment

Najpierw wykonaj Hunt White Mousse, za który otrzymasz klucz do bram w ściekach. Idź do centrum sterowania w Garamsythe Waterway i kolejno:

 • otwórz wszystkie bramy;
 • zamknij nr 11 i 4;
 • otwórz nr 11;
 • zamknij nr 3;
 • otwórz nr 4.

Usłyszysz dźwięk. Odnajdź świecący punkt na ziemi – to właśnie Dull Fragment. Idź do Nu Mou, i oddaj mu wszystkie części pierwszego medalionu.

Moonsilver Medallion

Leć do Archades. Idź do sklepu z czarami, i porozmawiaj z Nu Mou. Powie ci, że dał go komuś o imieniu Otto. Udaj się do Old Archades (Alley of Muter Sighs) i odnajdź faceta niedaleko mostu, siedzącego z dziewczyną. To właśnie Otto. Po krótkim dialogu odda ci medalion. Zanieś go Nu Mou w sklepie.

Lusterless Medalion

Idź do Nabreus Deadlands, od strony Salikawood. Spotkasz tam trzech znajomych ci Nu Mou. Musisz teraz udać się do lokacji Overlooking Eternity (poprzez ukryte przejście na północ w Slumbermead), tam gdzie walczyłeś z Roblonem. Otrzymasz tam trzy medaliony: Medallion Of Bravery, Medallion Of Love, i niegotowy jeszcze do użycia Lusterless Medallion. Teraz możesz iść do Nabudis.

Bossowie w Nabudis

Fury

Aby walczyć z Fury’m, musimy udać się do Door of Loathing w lokacji Hall of the Ivory Covenant. Tam używamy Medallion of Love.

Boss: Fury

Level: 46

HP: 69710

Zabawna scenka, i nic poza tym. Banalny przeciwnik, nie ma co się rozpisywać. Atakuj, lecz, ewentualnie rzucaj Haste i Protect.

Humbaba

Następnie idziemy do Cloister of Distant Song i znajdujemy Door Of Horrors. Tam używamy Medallion of Bravery.

Boss: Humbaba Mistant

Level: 46

HP: 314086

Niech cię nie zwiedzie wysokie HP. Jest jeszcze słabszy niż poprzednik. Atakuj i lecz.

Chaos

Teraz idziemy do ostatnich zamkniętych drzwi w Hall of Effulgent Light. Warto wrócić do Salikawood bądź Nabreus Deadlands, i zapisać grę. Używamy Medallion of Might, i przed nami staje

ESPER:Chaos

Level: 57

HP: 208966

Zapraszam do działu Espery, gdzie znajdziecie porady do tej walki.

11. Sky Pirate’s Den

W Clan Primer, wybierając Sky Pirate’s Den, możemy obejrzeć nagrody, otrzymane za wykonanie przeróżnych zadań. Oto ich pełna lista:

Nagroda Wymagania Tytuł
Ashe Podnieś średni poziom członków drużyny na 50 Exempler
Ba’ Gamnan Skompletuj bestiariusz Scrivener
Balthier Zaatakuj wrogów 300 razy Assault Striker
Basch Zabij 500 wrogów Blood Dancer
Behemoth King Pokonaj go Lord of the Kings
Belias Zdobądź wszystkie Espery High Summoner
Carrot Pokonaj go Freshmaker
Chocobo Zrób ponad 50 000 kroków Wayfarer
Crystal Kup wszystkie czary Runeweaver
Deathgaze Pokonaj go Eagle Eye
Fafnir Pokonaj go Wyrmslayer
Fran Użyj magii 200 razy Spellsinger
Gabranth Wykonaj wszystkie zakończenia Quickeningów Mist Walker
Gilgamesh Pokonaj go (dwa razy) Master Swordsman
Gurdy Wydaj 1 milion gil Spendthrift
Hell Wyrm Pokonaj go Radiant Savior
Migelo Sprzedaj 1 000 sztuk loot’u Privateer
Mimic Kup specjalne przedmioty na bazarze Collector
Montblanc Pokonaj 50 takich samych wrogów z rzędu The Unrelenting
Old Dalan Ukończ eksplorację wszystkich map Cartographer
Penelo Zdobądź 100 000 gil Plunderer
Rasler Zdobądź wszystkie licencje Conqueror
Reks Zdobądź 500 000 punktów klanowych Record Breaker
Trickster Pokonaj go Sharpshooter
Ultima Pokonaj ją Fell Angel
Vaan Użyj kradzieży 50 razy Master Thief
Vayne Użyj technik 100 razy Premier Prestidigator
Vossler Kup wszystkie techniki Jack of all Trades
Yiazmat Pokonaj go Hunter Extraordinaire
Zodiark Pokonaj go Zodiac Knight

12. Sunstones

Udaj się do wioski w Giza podczas suszy i porozmawiaj z Masuyą. Zaproponuje Ci zrobienie Sunstone’ów. Zgódź się, a otrzymasz Shadestone. Tak jak na początku gry, naładuj go przy wielkich kryształach w Giza. Uwaga – aktywne są tylko te kryształy, które zaznaczone są na mapie. Po naładowaniu wróć do Masuyi – nagroda będzie zależeć od czasu, jaki zajęło Ci to zadanie.

Nagrody:

 • <7 minut – Potion x 2, 200 gil, Holy Stone
 • 7-15 minut – 150 gil, Holy Stone
 • 15-35 minut – 100 gil
 • >35 minut – 50 gil

Quest można powtórzyć dowolną ilość razy.

13. Ukryty sklep w Nabudis

Wiele osób nie może znaleźć sklepu w Necrohol of Nabudis (tego ze Scathe, Telekinesis i Etherami). W pierwszej lokacji, idąc od Salikawood, musimy udać się w ślepy korytarz prowadzący na północ, wejść do sali po prawej, i przejść do drugiej Sali, której nie ma na mapie. W rogu pomieszczenia klikamy na słup – wyjdzie do nas handlarz Baknamy.

14. Urutan Eater

Podczas pierwszej wizyty w Nam-Yensa Sandsea porozmawiaj z Mooglem w pobliżu przejścia do Ogir-Yensa. Następnie udaj się do Augur Hill, gdzie spotkasz grupę Urutan-Yensa walczących z wielkim żółwiem. Wspomóż ich w walce. Po pokonaniu przeciwnika wróć do Moogla. Następnie udaj się do strefy Platform 2 – Rafinery w Ogir-Yensa. Zobaczysz scenkę z Mooglem i Urutan-Yensa. Teraz wróć do miejsca, gdzie spotkałeś futrzaka. Po kolejnej scence pogadaj z Mooglem. Możesz teraz zebrać Berries z Rogue Urutan Flower (Pokemon anyone?).

15. Zodiac Spear

Włócznia Zodiaka to chyba najpotężniejsza broń w grze. Można ją zdobyć stosunkowo wcześnie – jeszcze przed dojściem do Archades. Należy jednak uważać od samego początku gry.

Zakazane skrzynki

Aby zdobycie ZS było możliwe, nie możesz otworzyć następujących skrzynek:

 • skrzynia przed domem Dalana w Lowtown;
 • kilka skrzyń w pałacu w Rabanastre, w sali gdzie czekają osoby zatrudnione przy obsłudze przyjęcia;
 • skrzynie w Nalbina Dungeon, w miejscu, gdzie odzyskujemy nasz ekwipunek;
 • kilkanaście skrzyń w Phon Coast, ustawionych obok siebie (nie sposób przegapić);

Znalezienie włóczni

Udajemy się do Necrohol of Nabudis. Jeżeli mamy napakowaną drużynę – nie ma problemu. Idziemy do trzeciej lokacji, licząc od strony Salikawood, tej, w której walczymy z Deathscythem. Znajdziemy tam 16 skrzynek, ustawionych obok siebie. W jednej z nich ukryty jest ZS. Problemy pojawiają się, jeżeli chcemy to zrobić już podczas podróży do Archades, a nie mamy nie wiadomo jak wysokiego levelu. Musimy wtedy cały czas uciekać, wskrzeszać umarłych towarzyszy, i mieć włączony Float. Nie jest to proste, więc można po prostu wrócić później.