Hunty

Jedną z najciekawszych i najbardziej rozbudowanych nowości w FF XII są Hunty – seria kilkudziesięciu dodatkowych zadań, zlecanych nam przez mieszkańców Ivalice, polegających na zabijaniu uprzykrzających im życie potworów – tak zwanych Mark Monsters. Większość z tych stworów nie ustępuje siłą bossom wątku głównego, niektóre nawet znacząco ich przewyższają, a jeśli zabierzemy się za któregoś z Marków na zbyt niskim levelu, musimy liczyć się z wysokim prawdopodobieństwem dostania łupnia.

Procedura wykonania zadania jest bardzo prosta (wyjaśnia ją zresztą Tomaj na początku gry):

script type=
  1. Sprawdzamy na tablicy ogłoszeń, jakie zlecenia są dostępne. Tablice można znaleźć w każdym dużym mieście, w karczmach, sklepach, bądź na ulicy. Nie ma znaczenia, którą tablicę obejrzymy – ogłoszenia są takie same.
  2. Wybieramy Hunty, które nas interesują. Musimy wziąć pod uwagę ich rangę (od I do VIII) informującą o poziomie trudności wroga.
  3. Sprawdzamy, kto jest zleceniodawcą, i udajemy się do niego. Uraczy nas krótką historyjką, o tym że straszliwy potwór nie pozwala mu przejść, ukradł mu plecak, nie daje mu zasnąć, albo zrobił coś równie strasznego, i dlatego musisz go pokonać. Powie też, gdzie można znaleźć adwersarza.
  4. Udajemy się do lokacji wskazanej przez zleceniodawcę. Czasami musimy zrobić coś jeszcze, aby wróg się pojawił (n.p. przyjść przy określonej pogodzie).
  5. Pokonujemy Marka.
  6. Wracamy do uradowanego zleceniodawcy, i odbieramy naszą zasłużoną zapłatę.

Istnieją tak zwane Elite Hunty – jak sama nazwa wskazuje, o wiele trudniejsze i bardziej prestiżowe od zwykłych. Aby móc się za nie zabrać, udajemy się do Clan Hall w północnej części Rabanastre, i rozmawiamy z Mooglem Montblanciem. Działa on tak samo jak tablica ogłoszeniowa : ). Oprócz tego czasami da nam drobny prezent za nasze osiągnięcia.