Summony

autorka: Sephiria

To pierwszy raz, gdy wszechpotężne bestie występują w jednej z odsłon cyklu Ostatecznej Fantazji. Wprowadzone na zasadzie innowacji i eksperymentu, znacząco poszerzyły skostniały nieco od czasów FF 2 system magii. Jak wszyscy wiemy ów eksperyment się udał, ponieważ w następnych częściach pojawiły się pod przeróżnymi postaciami i w różnych liczbach. Tak jest: wszystkie Summony, Espery, GFy, Eidolony, Aeony wzięły swój początek właśnie tutaj. Czego można się spodziewać po protoplastach Summonów?

Magia wzywania jest osobną gałęzią sztuki mistycznej, dlatego do jej uprawiania potrzeba specjalnie wyszkolonego maga. System profesji w trzeciej odsłonie cyklu oferuje trzy rodzaje takiego czarodzieja: Conjurer, Summoner oraz Sage. Wymienione klasy różnią się stopniem opanowania tej dziedziny magii i zależnie od używanego typu zawodu, korzystanie z przywoływania może przynieść różne efekty. Oprócz tego, każdy typ czarownika dysponuje innym zapasem “MP”, czy też dokładniej różnymi limitami na wzywanie konkretnych Summonów – im lepszy mag, tym limity większe.

Odnośnie samych bestii warto wspomnieć o dwóch rzeczach. Pierwsza z nich to to, że podobnie do zaklęć Czarnej i Białej Magii są poukładane poziomami mocy, jednak w odróżnieniu od tych szkół, tu na poziom mocy przypada tylko jeden Summon. Drugą ważną kwestią jest fakt, że potwory w Final Fantasy 3 posiadają po kilka różnych ataków, co na tle całej serii jest rzadkością (oprócz FF 3 są jeszcze między innymi: Chocobo w FF 7, następnie Odin w FF 7 oraz FF 9, Fenrir z Carbuncle w FF 9, czy też Aeony z FF 10). Efekt przywołania zależy od tego, który typ czarodzieja wykona przywołanie – część technik jest dostępna tylko dla bardziej rozwiniętych magów.

Na koniec jeszcze słowo o tym, jak przywoływać. Podczas walki, gdy Summoner (lub Conjurer albo Sage) uzyska prawo do ruchu, wybierz Magic i zaznacz z listy interesującego Cię Summona. By móc wezwać bestię z danego poziomu mocy, musisz mieć minimum jedno przyzwanie wolne na tym poziomie. Po wybraniu monstrum czekaj aż przybędzie i wykona atak. To tyle o systemie przywoływania.

Wesoły zwierzyniec

To grupa Summonów, które można zakupić w sklepie – dla przypomnienia, w Final Fantasy 3 zaklęcie kupuje się w sklepach magicznych i to dotyczy również przywoływanych bestii. W spisie znajdziesz wszystkie potrzebne informacje, a zanim się z nimi zapoznasz obejrzyj legendę oznaczeń profesji:

Conj – Conjurer     Sum – Summoner, Sage – Sage

script type=
Nazwa Cena Gdzie kupić Atak (Job) Efekt
Chocobo 100 Leprit i Dorga’s Village Escape (Conj) Kończy bitwę ucieczką drużyny
Stumble (Conj) Nieudany atak Chocobo
Chocobo Kick (Sum, Sage) Silny atak na pojedynczego wroga
Shiva 700 Leprit i Dorga’s Village Hypno Beam (Conj) Nakłada Sleep na drużynę wroga
Icy Glare(Conj) Atak Lodem na jeden cel
Diamond Dust (Sum, Sage) Atak Lodem na grupę wroga
Ramuh 1500 Leprit i Dorga’s Village Mind Blast (Conj) Paraliżuje grupę nieprzyjaciół
God’s Thunder (Conj) Atak Błyskawicą na jeden cel
Heaven’s Rage (Sum, Sage) Atak Błyskawicą na wszystkie cele
Ifrit 3000 Leprit i Dorga’s Village Recovery (Conj) Leczy punkty zdrowia drużyny
Flames of Fury (Conj) Atak Ogniem na jeden cel
Hellfire (Sum, Sage) Atak Ogniem na całą grupę wroga
Titan 5000 Leprit i Dorga’s Village Kick (Conj) Potężny kopniak w jednego wroga
Punch (Conj) Cios pięścią w jednego wroga
Earthquake (Sum, Sage) Trzęsienie ziemi raniące wrogów
Odin 45000 Forbidden Land Eureka* Sword Cut (Conj) Cios mieczem w jeden cel
Barrier (Conj) Wall na całą drużynę
Atom Edge (Sum, Sage) Zabija wszystkich przeciwników
Leviathan 55000 Forbidden Land Eureka* Tempest (Conj) Atak żywiołem Wiatru na ekipę wroga
Stony Glare (Conj) Zamienia cel w kamień
Tsunami (Sum, Sage) Atak Wodą na wszystkie cele
Bahamut 65000 Forbidden Land Eureka* Rend (Conj) Zabija jednego z wrogów
Aura (Conj) Efekt zaklęcia Haste na całą drużynę
Mega Flare (Sum, Sage) Potężny atak na wszystkich wrogów

*- aby móc je kupić w Eurece, trzeba je wcześniej pokonać

Jak widać, część z tych technik odpowiada zaklęciom znanym z kręgów Białej i Czarnej magii, ale pewna grupa (tych najpotężniejszych) przeszła do następnych odsłon Final Fantasy. To grono technik ofensywnych stało się standardowym atakiem Summonów, w kolejnych odsłonach serii (choćby Mega Flare albo Diamond Dust.), z których te bestie słyną.

To wszystko na temat Summonów w FF 3.