Pomoc techniczna

Poniżej znajdziesz przetłumaczony rozdział z pomocy ePSXe (która jest dołączona do emulatora). Mam nadzieję, że pomoże ci ona rozwiązać twoje problemy z graniem w FF9. Zalecaną konfigurację znajdziesz w dziale Emulacja.

1. Zaraz po uruchomieniu włącza się jedynie czarny ekran i nic dalej się nie dzieje. Dlaczego?

Najprawdopodobniej korzystasz z wersji PAL (europejskiej, brytyjskiej bądź australijskiej). Aby uruchomić grę musisz użyć odpowiedniego patcha (instrukcja w dziale Emulacja).

Jeśli korzystasz z ePSXe w wersji 1.5.1 bądź wyższej to możesz uruchomić opcję czytania sub-kanałów. Opcję tę można włączyć w menu konfiguracyjnym CD-ROM'u w emulatorze.

2. Nie widzę menu podczas bitwy!

Jeśli korzystasz z wtyczek graficznych Pete'a OGL/D3D musisz uaktywnić "Offscreen drawing", najlepiej na ustawienie "Enhanced". Szczegóły konfiguracji w dziale Emulacja. Jeśli używasz wtyczki "Lewpy's Glide" ustaw opcję "experimental page flipping".

3. Obraz robi się czarny ale słychać muzykę.

Są dwie możliwości:

  • Korzystanie z opcji Load/Save emulatora może czasami zakończyć się takim rezultatem. Po prostu wczytaj grę z karty pamięci (opcja Load w menu startowym FF9) i powinno być po sprawie.

  • jeśli powyższa odpowiedź nie zadziałała to powinieneś/naś skorzystać z programu ePSXexecutor i odznaczyć opcję "eneble MDecs".

4. Gdy gra przechodzi w tryb bitwy efekt wirowania/rozmywania ekranu jest bardzo powolny!

Wtyczka GPU Pete'a – jeśli twoja karta graficzna jest za słaba, by poradzić sobie z tym efektem, musisz ustawić opcję "frambuffer textures" na "black" by go wyłączyć.

script type=

Dla wtyczki Lewpy's Glide należy wyłączyć framebuffer  (disabled) i ustawić "Off screen drawing" na "basic". To wyłączy ten efekt. Można także przyspieszyć działanie efektu ustawiając framebuffer na "write" a "Off screen drawing" na "extra+fbr".

5. Nie mogę ustawić kursora na "New Game"/"Continue" w menu startowym FF9.

Pozostając w FF9 wciśnij F4 lub F5 i potem F4. (naprawia również większość problemów z kartą pamięci)

6. Wejście w tryb bitwy powoduje zawieszenie się emulatora.

Wyłącz opcję "framebuffer read" w "special game fixes".

7. Dziwne dźwięki podczas MDecs'ów. (fimy, animacje)

Upewnij się, że nie ustawiłeś/łaś ospcji "Eneble SPU irq" naraz w opcjach wtyczki dźwiękowej jak i w menu samego emulatora. zaleca się, by tę opcję ustawić w tylko konfiguracji wtyczki dźwiękowej.

8. gdy próbuję wejść do Tornado Cleyra gra zawiesza się.

Wyłącz opcję "framebuffer read" w "special game fixes".

9. Jak patchować grę?

  1. Ściągnij interesujący cię patch. Pamiętaj, że patch jest do konkretnej wersji gry.

  2. Skopiuj/rozpakuj patcha do katalogu [patches], w głównym katalogu Epsxe. Patch ma rozszerzenie *.ppf.

  3. Weź płytę, której chcesz użyć (w FF9 – 4 płyty, dla każdej osobno). Poszukaj (na płycie z FF9) pliku, którego nazwa jest (zaczyna się) SLES*, SCES* lub SLUS*. Zapisz sobie pełną nazwę tego pliku (z rozszerzeniem). np. [SLUS_012.97]

  4. Zmień nazwę patcha, którego chcesz użyć dokładnie na nazwę powyższego pliku (razem z rozszerzeniem!) – teraz powinieneś/naś mieć w katalogu [patches] plik [SLUS_012.97].

  5. Teraz, podczas uruchamiania płyty, w oknie dialogowym programu powinieneś/naś zobaczyć informację o zaaplikowaniu patcha. Jeśli pojawił się komunikat, że patcha nie znaleziono, oznacza to, że nie dokładnie zmieniono nazwę łatki (patrz punkty 3 i 4).