Chocograph

Chocobosy to jeden ze stałych elementów Final Fantasy. W siódmej części można je było hodować, w ósmej mieliśmy lasy Chocobo, w innych częściach pojawiały się choćby jako środek transportu. A co w dziewiątce? Znowu mamy lasy, w których oprócz różnych skarbów można znaleźć Chocography. Ale po kolei…

Najpierw polecam ściągnięcie dobrej mapy!

Na pierwszym kompakcie, po wyjściu z zamku Lindblum, warto się wybrać w stronę lasu Chocobo – na wschód. Wewnątrz spotkasz Mene, moogla, który poprosi cię o opiekę nad Choco. Za drobną opłatą umożliwi ci też poszukiwania skarbów, zakopanych na terenie lasku. Poszukiwanie polega na  tym, że Choco za pomocą swojego dzioba sonduje glebę. Całość odbywa się na zasadzie gry ciepło/zimno.

 • Kweh – Do skarbu daleko – zimno
 • Kweh!? – Już niedaleko – ciepło
 • Kwehhh!? – Całkiem blisko – cieplej
 • K-KWEHHH! – JEST!!! – parzy!

Gdy znajdzie się skarb, wystarczy tylko kilka razy dziobnąć i skrzynia jest już twoja. Trzeba tylko pamiętać, by zdążyć przed czasem. Na poszukiwania mamy za każdym razem minutę. Aby urozmaicić grę Mene przygotował premie. Jeśli przed upływem czasu wydobędziesz 4 skarby, to dostaniesz dodatkowe 10 sekund, a za każdy kolejny odkryty skarb dwa razy więcej punktów. Jeśli między odkryciem kolejnych skarbów minie mniej niż pięć sekund, to też otrzymujesz dodatkowe punkty. W końcu, jeśli znajdziesz 8 skarbów to Mene zakończy zabawę a w zamian dostaniesz extra punkty – ich ilość będzie zależeć od czasu, w jakim znalazłeś 8 skarbów.

Wspomniałem o punktach. Za każdy skarb otrzymujesz określoną ilość punktów. Punkty te możesz wymieniać na konkretne przedmioty u Mene. Zauważysz pewnie, że niektóre przedmioty wydają się nie do zdobycia, ale w dalszej części gry odkryjesz nowe tereny poszukiwań, gdzie można zarobić więcej punktów. Oto cennik Mene:

Przedmiot Cena (punkty)
Robe of Lords 10000
Protect Ring 8500
Wing Edge 3500
Viltgance Card 1800
Ether 450
Ore 250
Phoenix Down 150
Gysahl Green 10

Zauważysz pewnie, że raz na jakiś czas z ziemi można wykopać Chocograph. I tu zaczyna się wspaniała zabawa. Gdy będziesz poruszał się po świecie na Chocobo, to za pomocą przycisku, którym zwykle włączało się menu, pojawią się opcje związane z Chocobo. Jedną z nich będzie “Open Chocograph menu”. Wybierając ją przejdziesz do menu Chocograph’a. Teraz za pomocą opcji “Select” wybierz interesujący cię skarb. Pojawi się mały obrazek, ze wskazówką, co on przedstawia. Rysunek ten będzie widoczny podczas wędrówki po świecie, nad minimapą. Twoim zadaniem jest odnalezienie przedstawionego na zdjęciu miejsca a następnie wykopanie skarbu, który będzie znajdował się na obszarze widocznym na rysunku (niekoniecznie po środku). Zasada kopania jest podobna do tej z lasu (Kweh!?).

Po wykopaniu kilku Chocographów w lesie, Mene powie ci, że Choco nie znajdzie ich już więcej. W jednym ze skarbów, Healing Shore, ze skrzynki ze skarbem wystrzeli mgiełka i Chocobo przeniesie się do świata snu, w którym otrzyma nową umiejętność. Będzie się teraz mógł poruszać po rafach (to ocean o jasnoniebieskim zabarwieniu). Teraz możesz dotrzeć do Laguny Chocobo. Najpierw potrzebujesz jednak jakiegoś środka lokomocji, np. Blue Narcis’a. Laguna Chocobo zlokalizowana jest na ostatniej, południowej wyspie archipelagu, na zachodnim wybrzeżu Zapomnianego (Forgotten) Kontynentu. Na wyspie tej jest grota, dostępna jedynie od strony wody. Nie tak łatwo jednak do niej dotrzeć na Chocobo. Musisz udać się na pobliską wyspę, ze śladami Chocobo i stamtąd okrężną drogą, wzdłuż brzegów kontynentu, dotrzeć po rafach do jaskini. Tam czekają cię kolejne wykopaliska. Teren jest dość ograniczony, dlatego na wykopaliska masz tylko 30 sekund. Obowiązują te same premie co w przypadku lasku.

Tutaj również wyczerpią się “złoża” Chocographów, jednak w jednym ze skarbów ponownie znajdziesz mgiełkę i twój Chocobo posiądzie umiejętność chodzenia po górach. Umiejętność ta odkryje przed nim nowe możliwości w dziedzinie eksploracji lasu (Chocobo Forest), gdzie czekają na ciebie kolejne Chocography. W lesie dostępne są teraz półki skalne po lewej i prawej stronie, skarby można będzie też znaleźć na poziomie “zerowym”.

W jednym z kolejnych Chocographów znajdziesz umiejętność chodzenia po oceanach, dzięki czemu twój Chocobo będzie lepszym środkiem lokomocji niż Blue Narcis. Dzięki umiejętności chodzenia po głębokiej wodzie poszerzy się obszar poszukiwań w Lagunie. Po pewnym czasie Mene stwierdzi, że Choco nie może już znaleźć żadnego Chocographu. W tym momencie na twoim koncie (rare items) powinny być cztery części Chocographu (Chocograph Pieces).

Dalsza część przygód Chocobo będzie dostępna w momencie, w którym zdobędziesz statek powietrzny. Gdy będziesz miał we władaniu tą wspaniałą maszynę, wróć do lasu lub laguny i wykop brakujące dwie części Chocographu. Połączone fragmenty utworzą nowy skarb do odnalezienia. W miejscu wskazanym przez obrazek twój Chocobo odnajdzie ostatnią umiejętność – latania. Będzie mógł startować i lądować w lasach, czyniąc dostępnymi miejsca nieosiągalne dla statku powietrznego, który może lądować jedynie na trawiastych równinach.

Zauważysz pewnie, że w menu Chocographa jest kilka wolnych pozycji. Brakujące Chocography znajdziesz w Chocobo Air Garden. Jak tam dotrzeć? Na fragmentach Chocographu znajdziesz wskazówki dotyczące lokalizacji ogrodu. W miejscach tych widać cień, który pada na ziemię. Oczywiście w jednym momencie cień może być tylko jeden, w jednym z pięciu miejsc opisanych na fragmentach Chocographu. Gdy odnajdziesz cień to użyj Dead Peper’a a Chocobo pofrunie do Air Garden. Tam znajdziesz ostatnie łamigłówki.

script type=

Jeśli szukasz extremalnych wyzwań to udaj się w stronę górki na północnej wysepce Air Garden – czeka tam najtrudniejszy przeciwnik w grze – Ozma. Gdy podejdziesz do górki to nad głową Chocobo pojawi się znak zapytania. Jeśli zdecydujesz się na zbadanie tajemnicy to przyleci Mene, który ostrzeże cię przed niebezpieczeństwem. Jeśli mimo to dalej będziesz za eksploracją to pojawi się menu w którym będziesz mógł/mogła zmienić skład drużyny i przygotować się do walki.

Oto spis wszystkich skarbów, jakie możesz znaleźć:

Nazwa Ukryte przedmioty
Streamside 2 Elixirs, 3 Hi-Potions, 4 Ethers i 2 Germinas Boots.
Between Mountains 5 Potions, 5 Hi-Potions, 2 Tents i 2 Cotton Robes.
Uncultivated Land 1 Jade Armlet, 3 Wing Edge i 1 Cargo Ship Card.
Healing Shore Awans na jasnoniebieskiego Chocobo.
Abandoned Beach 9 Phoenix Pinions, 5 Phoenix Downs, 13 Peridots i 1 Diamond Glove.
Cold Field 5 Echo Screen, 7 Hi-Potions, 3 Tents i 1 Theatre Ship Card.
Forgotten Lagoon 8 Gysahl Greens, 5 Ethers, 7 Hi-Potions i 1 Dragon Claw.
Faraway Lagoon 37 Potions, 6 Magic Tags, 1 Shield Armor, 1 Gaia Gear.
Abandoned Lagoon 6 Soft, 4 Ethers, 1 Leather Boots i 1 N-Kai Armlet.
Bird’s Eye Lagoon 8 Potions, 4 Phoenix Downs, 3 Ethers i 1 Magician’s Robe.
Small Beach 4 Remedies, 2 Elixirs, 8 Rising Suns, 1 Oak Staff.
Dawn Lagoon Awans na czerwonego (górskiego) Chocobo.
Forbidden Forest 7 Ethers, 2 Elixirs, 10 Wing Edges, 1 height Mage Staff.
Green Plains Awans na niebieskiego (wodnego) Chocobo.
Dusk Plains 12 Phoenix Downs, 14 Ores, 1 Kaiser Knuckle, 1 Iron Man Card.
Forgotten Plains 17 Ores, 5 Ethers, 14 Opals i 1 Demon’s Mail
Sea At Dusk 15 Phoenix Downs, 1 White Robe, 1 Diamond i 1 Masamune Card.
Ocean 27 Ores, 1 Light Robe, 1 Whale Whisker i 1 Alexander Card.
Cold Lagoon 11 Peridots, 9 Opals, 15 Sapphires i 19 Topazes.
Mist Ocean Awans na złotego (latającego) Chocobo.
Outer Island (1) 21 Amethysts, 16 Garnets, 1 Genji Armor i 1 Ragnarok.
Outer Island (2) Sapphires, 1 Circlet, 1 Pumice Piece i 1 Hilda Garde 3 Card.
Fairy Island 33 Potions, 15 Annoyntments, 1 Holy Miter i 1 Dark Matter Card.
Forgotten Island Przedmioty: 1 Ribbon, 1 Rebirth Ring, 13 Amethysts i 1 Ark Card.

Chocobo Air Garden to jeszcze nie koniec przygód. Gdy znajdziesz już wszystkie skarby z Chocographu, czekają na ciebie różne szczeliny skalne i głębiny morskie (bulgocząca woda). Aby dostać się do skrzynek musisz użyć Dead Peper. Przedmioty, które tam się znajdują są naprawdę wyjątkowe. Ich lokalizację znajdziesz na mapie. Oto jakie kryją skarby:

 • Bulgocząca woda w pobliżu Quan’s Dwelling – Aby wydobyć ten skarb musisz udać się do Quan’s Dwelling, wejść na “balkon”, stanąć na jego końcu, gdzie postać powinna zauważyć pianę na wodzie. Gdy zostaniesz o to spytany, użyj Dead Peper i już za chwilę Chocobos da nura “w pianę”.Przedmioty: 9 Ore, 15 Topaz, 1 Tiger Racket, 1 Red Rose Card
 • Bulgocząca woda przy południowym krańcu Forgotten Continent.Przedmioty: 10 Remedy, 1 White Robe, 1 Genji Gloves, 1 Blue Narciss Card
 • Bulgocząca woda na północ od Iifa Tree.Przedmioty: 50 Potion, 25 Hi-Potion, 9 Ether, 7 Elixir
 • Głębia w miejscu po zatopionej Shimering Island – nie ma zewnętrznych znaków szczególnych!Przedmioty: 10 Aquamarine, 1 Ultima Weapon, 1 Maximillian, 1 Invincible Card
 • Szczelina skalna  we wschodniej części Lost Continent.Przedmioty: 41 Lapis Lazuli, 1 Rosetta Ring, 1 Protect Ring, 1 Airship Card
 • Szczelina skalna w pobliżu Oeilvert – Ponieważ wiele osób ma kłopoty ze znalezieniem tego miejsca, podam dodatkową wskazówkę: poszukajcie lasku na zachodnim brzegu kontynentu, w pobliżu Oeilvert.
  Przedmioty: 1 Maiden Prayer, 1 Dragon’s Hair, 1 Gauntlets, 1 Odin Card
 • Szczelina skalna w północno wschodniej części Forgotten Continent.Przedmioty: 1 Madain’s Ring, 1 Genji Helmet, 1 Hilda Garde 1 Card

To jeszcze nie koniec. Dodatkowe dwie szczeliny kryją kolejne questy.

Pierwsza z nich znajduje się na wyspie na północ od Outer Continent. Gdy użyjesz Dead Pepera otworzy się przejście do Mognet Central – opis tego questu znajdziesz w dziale opis przejścia – Questy.

Drugim sekretem jest niezaznaczona na mapie wyspa, która leży na północno zachodnim rogu mapy świata. Aby tam dotrzeć potrzebny jest złoty Chocobo. Szczelina prowadzi do Chocobo’s Paradise. Jeśli wykopałeś wszystkie skarby z Chocographa, szczelin i oceanów udaj się do Raju Chocobosów i pogadaj z Grubym Chocobo. Dostaniesz kartę Fat Chocobo. Po kilku zabawnych scenkach wróć do Raju i spróbuj zagrać w karty z Grubym. Ten zleci ci zwiedzenie wszystkich plaż. Teraz udaj się na wszystkie plaże świata, wciskając na każdej (O). Gdy będziesz na ostatniej plaży ujrzysz komunikat “Watched the waves around the world and relaxed!”. Teraz jeśli będziesz na plaży i wciśniesz (O) to odnowisz HP/MP i wyleczysz zmiany statusu swoich bohaterów!