Materia

Final Fantasy 7 to gra, która wprowadziła rewelacyjny sposób korzystania z magii. Każde zaklęcie jest reprezentowane przez materię, kulę, którą umieszcza się w odpowiednim slocie, znajdującym się w ekwipunku (ilość slotów w broniach znajdziesz w dziale bronie). Materia może rosnąć w siłę, za sprawą punktów AP, otrzymywanych po każdej bitwie. W zależności od rodzaju slotu, ilość tych punktów jest przemnażana przez współczynnik Growth (0x,1x,2x,3x). Dzięki AP, materia osiąga kolejne poziomy, udostępniając kolejne zaklęcia, właściwości lub po prostu zwiększa swoją moc. Jest kilka rodzajów slotów w ekwipunku. Oprócz slotów pojedynczych występują sloty łączone. Dzięki nim można przyporządkować materiom dodatkowe efekty (służy do tego Support materia – o tym za chwilę). Umożliwia to tworzenie własnej taktyki podczas walki.

Rodzaje materii:

  • Zielona – Magic Materia – podstawowa materia w grze, wszelka magia wywodzi się z tej materii;
  • Żółta – Command Materia – za pomocą tej materii przybędzie poleceń w menu podczas bitwy;
  • Enemy Skill – to jedna z Command materia, bardzo wyjątkowa – pozwala uczyć się ataków wroga. Pod tym linkiem znajduje się spis wszystkich Enemy Skills wraz z miejscem ich występowania.
  • Czerwona – Summon Materia – umożliwia ona wzywanie specjalnych potworów do pomocy w czasie walki;
  • Niebieska – Support Materia – za jej pomącą możesz przypisać dodatkowe cechy innym materiom, przy użyciu łączonego slotu (zwykle wspomaga się zieloną lub czerwoną materię);
  • Purpurowa – Independent Materia – materia niezależna, która zajmuje się modyfikacją statystyk bohaterów i innych elementów występujących w czasie gry.

 

Duża część materii będzie ogólnie dostępna w sklepach, ale część będzie wymagała specjalnych działań. Warto jednak zadać sobie trochę trudu, aby zdobyć specjalne, ukryte materie. Zazwyczaj posiadają one ogromną moc i znacznie ułatwiają życie. Doskonałym przykładem jest KOR (summon materia) – obrażenia zadawane przez 13 wojowników to potęga, której tylko kilka innych rozwiązań może się równać.

Master Materia

Master Materia: Magic, Command, Summon – jeśli zdobędziesz wszystkie materie jednego rodzaju oraz będą one na poziomie Master (wyjątek – command materie – trzeba wymaksować Sense, Steal, Throw, Morph, Manipulate, DeathBlow i Mime) udaj się do planetarium Bugenhaggena w Cosmo Canyon, kiedy będą już tam wisiały Huge materie, pobaw się odpowiednią Huge a otrzymasz master materię. Inny sposób to pokonanie Emerald Weapon i odniesienie zdobytej w ten sposób Earth Harp do dziadka w Kalm – za to otrzymasz komplet Master Materii.

Objaśnienia do spisów

Spisy materii wraz z miejscem ich występowania i krótką charakterystyką znajdziesz na oddzielnych stronach. W menu po lewej stronie rozwinęła się lista dostępnych spisów. Kliknij na interesującym Cię rodzaju a otrzymasz spis. Na co warto zwrócić uwagę:

  • Liczba zapalonych gwiazdek odpowiada ilości poziomów dostępnych danej materii (max 5)
  • Dodatkowe efekty to zmiany dokonywane prze materię po jej założeniu w charakterystyce postaci.