Rozmnażanie Chocobo

Celem tej części zabawy z Chocobo jest wyhodowanie normalnie niedostępnych odmian, poprzez zabawę w genetyka : ). Po pierwsze musisz złapać, a następnie wytrenować na wyścigach odpowiednie rodzaje zwierząt(szczegóły podczas omawiania krzyżówek). Jak tylko wrócisz z wyścigów, należy doprowadzić do tego, aby wyszkolone(lub, jak kto woli, „uszlachetnione”) kurczaki oddały się pasji(nie muszę chyba nikomu przypominać, że musi być samiec i samica, prawda : >?), a efektem ich amorów powinno być jajko, z którego wykluje się pisklak, należący do rzadkiej rasy. By to zrobić, trzeba nakazać Choco Billy’owi  dobranie ptaków w parę(Mating Chocobo) i dać im odpowiedni orzech. To wszystko : >. Dla porządku przedstawiam spis wszystkich orzeszków-afrodyzjaków ; )

Nazwa orzecha Gdzie szukać?

Pepio Nut

Luchile Nut

Saraha Nut

Lasan Nut

Pram Nut

Porov Nut

Carob Nut

 

Zeio Nut

u Choco Billy’a

u Choco Billy’a, przeciwnicy w rejonie Rocket Town

u Choco Billy’a, przeciwnicy wokół Gold Saucer

u Choco Billy’a, przeciwnicy wokół ranczo

u Chocobo Sage’a

u Chocobo Sage’a

ukradnij od Vlakoradosa w pobliżu Bone Village lub Icicle Village (tylko zielone tereny)

ukradnij od Goblinów, na Goblin Island

Teraz drobiazgowy opis co, jak i gdzie.

1. River i Mountain Chocobo

Do wyhodowania Chocobo Górskiego lub Rzecznego potrzebujesz Carob Nut, o zdobyciu którego masz informacje dosłownie akapit wyżej. W tabelce zamieszczam wszystkie gatunki Chocobo, których krzyżowanie może dać efekt, w postaci niebieskiego lub zielonego kurczaka, razem z wszystkimi możliwymi połączeniami.

 

Kto z kim?

 

Good

Great

(z okolic Mideel)

Great

(z okolic Rocket T.)

Wonderfull

Good

 

River

Mountain

River

Mountain

River

Mountain

Żółty

 

Great( z okolic Mideel)

River

Mountain

River

Mountain

River

Mountain

Żółty

 

Great( z okolic Rocket Town)

River

Mountain

River

Mountain

River

Mountain

River

Mountain

Wonderfull

 

Żółty

 

Żółty

 

River

Mountain

Żółty

 

Komentarz: tam, gdzie widnieje żółty Chocobo, na kilkanaście wykonanych prób rezultatem zawsze był żółty ptak. To może wyjaśnić problemy wielu naszych gości na forum, którzy skarżyli się, że mimo usilnych prób nie mogli uzyskać River lub Mountain Chocobo. Warto pamiętać, że dzieci dziedziczą zdolności po rodzicach, a więc Speed, Stamina i Intelligence. Maksymalna szybkość River i Mountain Chocobo jest średnią arytmetyczną z szybkości rodziców.

Przed rozmnożeniem dobrze jest zapisać stan gry, tak na wszelki wypadek, chociaż szanse na River lub Mountain Chocobo już w pierwszej próbie są dość duże. Prędzej czy później dostaniesz żądanego kurczaka. Zielone i niebieskie Chocobo, obok innej niż żółta barwy upierzenia, zachowują się  inaczej na wyścigach – mają inne przyśpieszenie na finiszu(górski znacznie lepsze) oraz w nieco innych momentach następuje u nich faza biegnięcia z maksymalną prędkością. Z kolei na mapie świata, rzeczny może podróżować przez rzeki, a górski pędzić przez tereny górzyste. Otrzymane River i Mountain Chocobo trzeba podkarmić, a następnie wysłać na wyścigi i doprowadzić je do klasy A lub S – S nie powinna być już tak trudna do osiągnięcia.

2. Czarny, czyli River-Mountain Chocobo

Po wyszkoleniu niebieskiego i zielonego wróć na ranczo, skrzyżuj zwierzaki, aby otrzymać Czarnego(River-Mountain) – właściwym orzechem jest Carob Nut(na wszelki wypadek zrób save). Urodzone Black Chocobo będą mieć różne osiągi – zależy to do tego, z jakich związków pochodzą rodzice czarnych, czyli niebieskie i zielone(patrz tabela krzyżowania na River i Mountain). Po rodzicach czarnuszek ;) odziedziczył zdolność chodzenia po rzekach i górach.

Jak już dostaniesz czarnego, podkarm go, udaj się do Gold Saucer i zapisz na wyścigi. Ptak bez problemu osiągnie klasę S, więc będzie szybko łatwo i przyjemnie. Zostaje tylko wrócić na farmę.

 3. Złoty Chocobo

Na ranczo pójdź do Billy’ego i każ mu skrzyżować czarnego Chocobo z Wonderfull. Tym razem jednak wymaganym orzechem jest Zeio Nut, który pozwoli ci otrzymać złotego kurczaka. Tym ptakiem dotrzesz dosłownie wszędzie, w tym na pewną wyspę, gdzie spoczywa Knights of Round summon materia(zobacz w dziale Mapy). Oprócz tego jest najszybszym kurczakiem, którego możesz wystawić na wyścigach – jego maksymalna prędkość może dochodzić nawet do granic 165-170 km/h. Z takim zawodnikiem, tylko boss wyścigów, czarny Chocobo Teioh jest w stanie z tobą konkurować.

4. Inne krzyżówki „wysokopoziomowych” Chocobo

Czarnego ptaka można krzyżować ze złotym i w zależności od użytego orzecha uzyskać inny efekt. Podanie Carob Nut skutkuje tak zwaną „krzyżówką wsteczną”, co oznacza narodziny River lub Mountain z wyższymi niż normalnie statystykami, Zeio i Pepio Nut doprowadzą do narodzin lepszego czarnego, a pozostałe orzechy(Luchile – Porov) dadzą złotego.

Także parę złotych można skrzyżować i uzyskać albo złotego lub rzecznego, bądź górskiego Chocobo. Wszystkie Nuty, z wyjątkiem Carob dadzą ci nowego złotego, a Carob krzyżówkę wsteczną, której wynikiem będzie zielony lub niebieski.

5. Uwagi.

  • Będącym na wybiegu Chocobo można zmienić płeć – dopiero podczas oceniania przez Billy’ego jest determinowane, czy dany okaz to samiec lub samica. Jeżeli zrobisz sobie save, sprawdzisz i dowiesz się, że przykładowo złapiesz dobrego samca, a potrzebujesz samicy, to istnieje sposób, by zmienić płeć ptaka. Załaduj tego save’a sprzed oceny i pójdź na wyścigi – wystarczy, że rozegrasz jedną gonitwę. Po wyścigu wróć na ranczo i przeprowadź ocenę – ptak powinien mieć płeć przeciwną niż miał.

  • Nowonarodzone Chocobo potrzebują trochę czasu, by móc się rozmnażać. Najczęściej zadawane pytanie na forum to „ile trzeba dać im tego czasu”. Odpowiedź brzmi: wyjdź na mapę świata, stocz około 10 losowych walk i wróć na ranczo, a kurczaki powinny być już gotowe na rodzicielstwo. To samo działa w przypadku Chocobo, które przed chwilą doczekały się potomka – po 10-ciu walkach znów będą miały ochotę na odrobinę miłości ;)

I to już wszystko. Reszta zależy od Ciebie :)