Łapanie Chocobo

To pierwsza czynność, która wiąże się z Chocobo i z nią zetkniesz się stosunkowo szybko w grze, bo już niedługo po opuszczeniu Midgar. Pomocy Chocobo będziesz potrzebować przy przekraczaniu bagna w sąsiedztwie fermy Chocobo, które jest leżem wielkiego węża Migdar Zolom. Tak jak tradycja serii nakazuje, jazda na kurczaku zapewni ci bezpieczne przejście przez teren gada – alternatywą jest walka Żeby schwytać Chocobo musisz zrobić co najmniej trzy rzeczy:

  • zdobyć materię Chocobo Lure – materia musi być włożona w ekwipunek (broń lub zbroję);
  • odnaleźć na mapie świata ślady ptasich łap;
  • wygrać walkę, w której udział bierze Chocobo, bez spłoszenia lub atakowania ptaka.

Materię Chocobo Lure można pozyskać już podczas pierwszej wizyty na fermie Chocobo, tuż po opuszczeniu Midgar, przed przybyciem do Kalm lub zaraz po opuszczeniu Kalm. Materię kupimy od Choco Billy za 2000 Gil. Ewentualnie podczas ponownej wizyty na fermie (druga lub trzecia płyta) można znaleźć darmową sztukę przed zagrodą w prawym dolnym rogu ekranu.

Dodatkowo można w trakcie walki posłużyć się warzywami (Greens), by zająć Chocobo jedzeniem. Na wczesnych etapach gry jest to nawet wskazane. Przykładowo: wokół fermy razem z Chocobo grasują wrogowie, którzy mają HP w przedziale 120 do 220 punktów. Zaraz po wyjściu z Kalm postacie raczej tyle punktów obrażeń zadawać nie będą. Przy przedłużających się potyczkach ryzyko ucieczki kurczaka jest duże, stąd warto mieć choćby jedno warzywo pod ręką. W późniejszej fazie gry postacie będą na tyle silne, że z miejsca zabiją wrogów towarzyszących Chocobo, ale póki co warto się posiłkować Greensami. Wybór warzyw jest dość szeroki, a ich działanie sprowadza się albo do zajmowania ptaka jedzeniem na określoną ilość tur lub obniżania szansy na ucieczkę do określonego procenta prawdopodobieństwa. Generalnie, im lepsze warzywo, tym lepszy efekt lub dłuższy czas działania. Greens można początkowo kupić tylko u Choco Billy, natomiast później będzie możliwość kupna warzyw u Chocobo Sage lub na Wonder Square w Gold Saucer za GP. Jeżeli zamierzasz korzystać z Greens, to przy okazji zakupienia materii Chocobo Lure możesz od razu zaopatrzyć się w zieleninę u Choco Billy. Screen poniżej przedstawia jego ofertę z CD 1.

Po zrobieniu stosownych zakupów wyjdź na mapę świata w sąsiedztwie fermy, gdzie na trawie widać odciśnięte ślady kurczaków. Pokręć się tam, z włożoną w ekwipunek Chocobo Lure, aż zostaniesz zaatakowany/a. Przy odrobinie szczęścia (o szansach na spotkanie Chocobo będzie kilka słów poniżej) wśród przeciwników będzie również Chocobo.

Nie atakuj go, tylko rzuć mu Greens i kiedy ten będzie pożerał swój przysmak, zabij resztę wrogów. Ciekawskim od razu wyjaśniam, że Chocobo nie można okraść, zmanipulować, zmorphować, czy zabić – gra jest tak ustawiona, że po jakiejkolwiek czynności, która jest uznawana za wrogą, Chocobo atakują i następnie uciekają. Chocobo mają niewiele HP, ale mimo oberwania z Omnislasha Clouda i mimo utraty całkowitego HP, starcie przeżyją. Zatem takie dręczenie ptaków jak to poniżej możesz sobie darować :)

Jeśli wygrałeś/aś bitwę z Chocobo pozostałym na polu walki, to po jej zakończeniu dosiądziesz kurczaka, niczym wierzchowca. Sterowanie jest proste i odbywa się za pomocą strzałek kierunkowych. UWAGA: klawisz odpowiedzialny za [Cancel] spowoduje zejście z kurczaka. Zgodnie z pouczeniem Choco Billy i tutorialu po pierwszym złapaniu, dzikie Chocobo uciekają jak tylko jeździec z nich zsiądzie. Uważaj zatem, by przypadkiem nie pozbyć się Chocobo w połowie przeprawy przez bagno Midgar Zolom.

Przy okazji łapania Chocobo jako taryfy lub później, gdy zabierzemy się za pierwszy etap hodowli (czyli łapanie ptaków, które posłużą do rozrodu), trzeba mieć na uwadze jeszcze jedną rzecz: szansę na spotkanie. Należy pamiętać, że efektywność materii Chocobo Lure (w rozumieniu uczestnictwa Chocobo w danym starciu) jest uzależniona od:

  • regionu poszukiwań – dla przypomnienia: okolice fermy Chocobo, okolice Junon, okolice Gold Saucer, okolice Rocket Town (w grze obszar nazywa się Rocket Pad area), kontynent Wutai, okolice Mideel, okolice Icicle Village. Zgodnie z logiką najłatwiej jest spotkać Chocobo w pobliżu fermy – jest to miejsce im najbardziej przyjazne;

  • poziomu materii (od 0 gwiazdek, czyli beginner, do 4 gwiazdek, master) – im wyższy, tym materia posiada lepsze zdolności wabienia Chocobo (działa na wszystkie miejsca występowania Chocobo).

Generalnie zasada jest taka, że im wyższy poziom materii Chocobo Lure oraz “łatwiejsze” miejsce do poszukiwań (tj. miejsce, gdzie Chocobo występują w walkach częściej), tym łatwiej jest je spotkać w walce. Wyjaśnię to poniżej na kilku poniższych przykładach:

Po wyposażeniu świeżej materii Chocobo Lure, nie ma większych problemów z szybkim spotkaniem Chocobo w walkach w okolicach fermy. Jest to spowodowane tym, że szansa na napotkanie Chocobo wokół Chocobo Farm jest bardzo duża, dlatego niski poziom materii Chocobo Lure nie jest przeszkodą w spotkaniu ( i złapaniu) kurczaka.

Dla kontrastu weźmy inną sytuację – mam save tuż przed Northern Crater, z jedną sztuką Chocobo Lure materia na poziomie master. Decyduję się na złapanie nowego, szybszego żółtego Chocobo dla celów hodowli. Udaję się w okolice Icicle Village, aby tam pozyskać nowy okaz. Zakładam materię i chodzę po śladach. Wbrew pozorom napotkanie Chocobo trwa aż kilka walk. Jaki wniosek? Pomimo wysokiego poziomu materii Chocobo Lure, szansa na natknięcie się na Chocobo w tym rejonie jest stosunkowo mała.

Ostatni przykład: sytuacja niemal ta sama co poprzednia, a więc znów jestem niedaleko Icicle Village i chcę tam łapać Chocobo. Tym razem jednak mam dwie materie Chocobo Lure: jedną na poziomie master, drugą na poziomie 3. W tej sytuacji walki z Chocobo trafiają mi się niemal na zawołanie.

Jak widać, przedstawione przykłady potwierdzają powyższą regułę. Jeżeli ktoś z Was jest zainteresowany szczegółami mechaniki działania materii Chocobo Lure, to polecam bardzo szczegółowy poradnik użytkownika gmo7897 na stronie gamefaqs.com. Jest to bardzo długa, ciekawa i bogata lektura.

Wiesz już jak łapać Chocobo, pozostaje jeszcze pytanie “gdzie należy łapać i jakie można złapać”. Na to pytanie odpowiada nasza mapa świata z działu map.

Oznaczenia na mapie to opisy gatunków Chocobo jakie w danej lokacji można złapać, ale ten aspekt nie jest istotny z punktu widzenia samego ich łapania. Co innego w przypadku hodowli Chocobo, o której już w osobnym artykule.