Hodowla Chocobo

Hodowanie Chocobo to jedna z najciekawszych elementów zabawy z kurczakami, którą w prywatnym rankingu plasuję zaraz za wyścigami. To właśnie ten aspekt Chocobo w FF VII ma bardzo wymierny wpływ zarówno na same wyścigi, jak i na właściwą rozgrywkę. Jak? Już mówię: w wyniku hodowli wzmacniamy złapane kurczęta i właściwie je prowadząc uzyskujemy rzadkie odmiany, pozwalające bez problemu wygrywać wyścigi i podróżować na mapie świata do miejsc niedostępnych inaczej, jak właśnie na wyjątkowych Chocobo. Dzięki hodowli wyścigi stają się źródłem dochodów i przydatnych trofeów.

Cała zabawa stanie się dostępna po zdobyciu Highwinda na drugiej płytce, ale możesz się tego podjąć w dowolnej chwili po tym wydarzeniu. Po ucieczce z Junon stajnie Choco Billa zostaną zwolnione i będą do twojej dyspozycji. Jednakże nic za darmo – aby móc opiekować się Chocobo, musisz wynająć boksy. Mimo, że wizualnie naliczyłam ich 8, maksymalnie można wziąć w najem 6 pomieszczeń. Opłata za jeden boks wynosi 10.000 Gil, co wbrew pozorom nie wynosi wcale tak dużo, jeśli ma się w perspektywie wydatki jakie później poniesiemy na karmienie warzywami. zabieramy się za pierwszy etap hodowli: łapanie kurczaków.

1. Łapanie Chocobo

Etap pierwszy to nic innego jak połów dzikich Chocobo spotykanych w walkach na mapie świata. Jeśli potrzebujesz powtórki, popatrz na materiał Łapanie Chocobo. Gdy złapiesz Chocobo i będziesz z niego zsiadać, pojawi się pytanie o to, co z chcesz z ptakiem zrobić. Dla pewności powtórzę: ta opcja pojawi się tylko po najęciu stajni. Złapanego Chocobo możesz odesłać do stajni lub wypuścić – jeżeli kurczak ma trafić do zagrody, wybierz pierwszą opcję. Poniżej stosowna wizualizacja.

Pamiętasz zagrodę przed stajnią, gdzie podczas pierwszej wizyty na CD 1 Chocobo radośnie sobie spacerowały? Tam teraz trafią kurczaki złapane przez Ciebie. Zagroda na raz pomieści maksymalnie 4 ptaki, więc proponuję liczyć lub zapisywać, ile zdążyłeś/aś już odesłać na fermę. Po złapaniu czterech zwierzaków, wróć na Chocobo Farm, celem przejścia do drugiego etapu: selekcji złapanych sztuk.

2. Selekcja Chocobo

Zakładamy (lub wiemy), że zagroda jest pełna, a cztery Chocobo czekają na decyzję co do ich losu. Sprawa u samych swych podstaw jest bardzo prosta, a wszystko (tak jak Matrix Reaktywacja) sprowadza się do jednego: wyboru. Konsekwencją Twojej decyzji będzie to, czy kurczak zostanie przydzielony do boksu, czy trafi do KFC… ym… to znaczy, chciałam powiedzieć, wyjdzie na wolność ;)  W tej sprawie porozmawiaj z Choco Billy. Żeby nie było wątpliwości: mam na myśli chłopca o imieniu Choco Billy, który siedzi w stajni, a nie jego dziadka Choco Billa siedzącego w domu. OK, wiemy już do kogo iść. Odszukaj zatem Billy’ego i zagadnij. Zauważ, że menu opcji sprawunków bardzo się rozrosło i zmieniło w stosunku do CD 1. Omówmy je:


  1. Buy – czyli standardowy handel. W stosunku do pierwszej płyty oferta jest dużo bogatsza: obok zieleniny, która nadal jest do kupienia, pojawiły się orzechy (Nuts), które podaje się kurczakom podczas godów. Okazjonalnie potwory towarzyszące Chocobo podczas walk też zostawiają jeden z rodzai orzechów, z wyjątkiem Carob Nut i Zeio Nut. Orzechy będą nas interesować przy rozrodzie Chocobo;
  2. Get some information – informacje o pozostałych opcjach menu (co też właśnie robimy ;)
  3. Moving Chocobo – ocena sztuk w zagrodzie i przenoszenie wybranych okazów do boksów;
  4. Feeding Chocobo – karmienie ptaków warzywami, co podnosi ich statystyki;
  5. Mating Chocobo – łączenie kurczaków w pary, w celu rozrodu. Odpowiednio poprowadzona hodowla doprowadzi do uzyskania wyjątkowych odmian Chocobo;
  6. Releasing Chocobo – wypuszczanie osobników w boksach na wolność, co będzie niezbędne przy hodowaniu coraz lepszych odmian ptaków, by zrobić dla nich miejsce;
  7. Riding Chocobo – spośród sześciu hodowanych przez siebie Chocobo możesz wybrać jednego i… przejechać się nim po świecie : )
  8. Do nothing – wyjście z menu

Ciebie w tej chwili interesuje opcja Moving Chocobo. Oceńcie z Billym złapane przez Ciebie kurczaki i przenieś tylko te sztuki, które Cię interesują. Oczywiście zazwyczaj w tym miejscu chodzi o najlepiej wyglądające okazy, ale mając na uwadze kwestię rozrodu, o której powiem w osobnym materiale, potrzebne będą co najmniej dwa różne (spośród ośmiu dostępnych) rodzaje Chocobo. Oto jak Choco Billy kategoryzuje kurczaki:

Opis Gatunek Ocena jakości
This… is a wonderful Chocobo! Wonderful Znakomity
This is a great Chocobo. Great Bardzo Dobry
Mmm, this seems like a good Chocobo. Good Dobry
This Chocobo’s so-so. So-so Powyżej średniej
This is a pretty average Chocobo. Average Przeciętny
Mmm, this  one’s not bad. Fair Poniżej średniej
This one doesn’t seem to be very good. Poor Kiepski
I realy can’t recommend this one Weak Słaby

W materiale poświęconemu łapaniu Chocobo przy okazji mapy świata wspomniałam o lokacjach, gdzie można złapać kurczaki i napomknęłam jedynie o ich różnych rodzajach. Powyżej jest już lista, uszeregowana jakościowo, a poniżej prezentuję wykaz, gdzie jakie odmiany można złapać. Do tego dorzucam jeszcze mapę świata z zaznaczonymi śladami Chocobo.

Obszar Gatunek
gorszy lepszy
Grasslands Area (ferma) Weak Poor
Junon Area Poor Fair
Gold Saucer Area Average Good
Rocket Pad Area (Rocket Town) So-so Great
Wutai Area Fair Average
Icicle Area Weak Wonderful
Mideel Area Fair Great

Słowem komentarza wypada wspomnieć, że nie ma żadnych różnic pomiędzy ptakami z danego rodzaju złapanymi w różnych rejonach. Dla przykładu: najpospolitsza odmiana Fair występuje w trzech miejscach: Junon, Wutai i Mideel. Zakres zdolności jest dokładnie taki sam dla odmiany Fair złapanej w każdym dostępnym rejonie, więc nie ma znaczenia na którym obszarze dany… sort (przepraszam za polityczną niepoprawność ;) złapiesz. Oczywiście, między poszczególnymi sztukami z danej odmiany zdarzają się indywidualne różnice, choćby maksymalna prędkość biegu, bardzo istotna z punktu widzenia wyścigów.

3. Karmienie

Choco Billy powiedział Ci jakie kurczaki złapałeś/aś i podjąłeś/podjęłaś decyzje co do tego, które sztuki sobie zostawiłeś/aś? Jeśli tak, to kolejnym etapem hodowli jest karmienie Chocobo.

Z przeprawy przez Desert Prison pamiętasz, że na Chocobo da się ścigać. Ester udostępniała Cloudowi swoje ptaki, aby ten mógł wygrać dla drużyny wolność. Dokładnie do tego samego posłużą Chocobo hodowane przez nas.  Zdolność do wygrywania wyścigów zależy od kilku czynników. Duże znaczenie na pewno ma gatunek Chocobo, ponieważ to określa granice maksymalnych osiągów. Istotne jest szczęście, bo od tego zależy, czy trafi Ci się kura bliska minimum, czy maksimum osiągu. Talent i fart to jednak za mało. Bardzo istotne jest dokarmienie ptaków przed wyścigami i tu w grę wchodzą sprzedawane przez Chocobo Billy’ego warzywa. Są to te same warzywa, które kupowaliśmy na potrzeby złapania Chocobo. Poniżej screen dla przypomnienia.

Oferta u Choco Billy to jeszcze nie wszystko, bowiem do tego zestawu dochodzą jeszcze warzywa oferowane przez Chocobo Sage. Chocobo Sage ma swoją chatkę na północnym kontynencie nieopodal wyjścia z Corel Valley Cave (jaskinia za Forgotten Capital).

Karmienie ma na celu zwiększyć statystyki kurczaków, w tym przede wszystkim Speed (szybkość), Stamina (wytrzymałość) oraz Intelligence (inteligencje). Poniżej wyjaśniam, co do czego służy:

script type=
  • Speed – maksymalna szybkość z jaką ptak może biec na wyścigach;
  • Stamina – maksymalna wytrzymałość, od tego zależy jak długo zawodnik może biec;
  • Intelligence – ta cecha determinuje, na ile Chocobo jest posłuszny gdy nim sterujesz lub gdy pozwalasz mu biec samodzielnie;

To nie są wszystkie parametry, ale trzy najistotniejsze, które Gracz widzi. Więcej na temat dosyć skomplikowanej mechaniki przydzielania statystyk Chocobo można przeczytać w poradniku użytkownika gmo7897 na stronie gamefaqs.com. Na potrzeby mojego opisu taka uproszczona mechanika, ograniczona do tego co widać w grze, wystarczy. Wracając jednak do karmienia, należy zaznaczyć, że działanie warzyw na statystyki Chocobo różni się od siebie. W środowisku graczy FF VII w tym względzie panuje ogólnie przyjęta zasada “im drożej tym lepiej”, jednakże ja nie do końca się z tym zgadzam.  Najpierw jednak zestawienie:

Greens Cena (gil) Gdzie kupić Co poprawia Uwagi dodatkowe
Gysahl 100 Chocobo Farm Speed, Stamina nie zawsze zwiększa statystyki
Krakka 250 Intelligence
Tantal 400 Speed, Stamina Intelligence
Pahsana 800 Intelligence
Curiel 1.000 Speed, Stamina
Mimett 1.500 Speed
Reagan 3.000 Chocobo Sage Speed, Stamina Można również wymienić 2.000 BP/sztukę na Battle Square
Sylkis 5.000 Speed, Stamina, Intelligence największy wzrost statystyk

Speed da się rozwinąć stosunkowo szybko – wystarczy około 10-20 Sylkis Greens, Intelligence potrzebuje trochę więcej, a Stamina około 60 Sylkis Greens w sumie. Można oczywiście stosować różne mieszanki, ale z własnego doświadczenia mogę powiedzieć: odpuść sobie wszystko poza Mimett i Sylkis Greens. Warzywa od Gysahl do Curiel są bardzo słabe w działaniu: ładując Stamina u jednego z moich Chocobo zużyłam 300 Tantal Greens i dalej było mało. Reagan ma 50% wydajności Sylkis i kosztuje niecałą połowę mniej od Sylkis. To po co płacić za półśrodek, skoro dopłacając niecałą połowę więcej można dostać coś 2 razy lepszego? Z prostego rachunku ekonomicznego Sylkis przebija je wszystkie. Jak dotąd zasada “im drożej, tym lepiej” się sprawdza. Mimett Greens mają to do siebie, że zwiększają jedną z ukrytych statystyk istotnych dla Speed, którą roboczo nazywa się “przyspieszeniem”. Im wyższa, tym kurczak faktycznie potrafi szybciej biec, choć oczywiście ograniczeniem jest szybkość maksymalna (Top Speed) – szybciej niż ptak nie pobiegnie. Właśnie dlatego ja lubię uzupełniać karmienie o 99 Mimett Greens, które podaję przed 15 Sylkis Greens. Potem patrzę na Speed i decyduję, czy karmię kurczaka dalej, czy go wypuszczam. Ma to związek z szukaniem maksymalnych osiągów, ale to już temat na artykuł szerzej poświęcony wyścigom. Ty możesz oczywiście zrobić inaczej.

Ostatnia rzecz a propos karmienia: na pewno zauważysz różnice w nazwach warzyw pomiędzy menu zakupów (Buy) a menu karmienia (Feeding Chocobos). Pomimo różnic nie powinieneś/powinnaś mieć problemów z domyśleniem się, które Greens są które.

Pozostaje mieć nadzieję, że spece Square-Enix poprawią ten błąd (i kilka podobnych) przy okazji reedycji gry.
Jak  już rozwiniesz statystyki Chocobo na maksimum przez karmienie, możesz przejść do następnego etapu.

4. Wyścigi

Przedsmak wyścigów był na dysku pierwszym, gdy drużyna walczyła o uwolnienie z Desert Prison. Od płyty drugiej stawką będą przydatne drobiazgi i prawdziwe perełki, z materiami i akcesoriami na czele. Bardziej jednak nas tutaj interesuje to, że wyścigi będą niezbędne do ostatniego etapu hodowli: przygotowania Chocobo do rozrodu, celem uzyskania nowych, niespotykanych na wolności odmian.  Z racji faktu, że o wyścigach traktuje osobny tekst, tutaj zamieszczam niezbędne minimum wyjaśnień. Twoje kurczaki, jak mniemam, są już nakarmione i gotowe.

O poziomie jakości hodowanego Chocobo (nie mylić z odmianami funkcjonującymi przy łapaniu) świadczy jego klasa: najniższa – C, średnia – B, wysoka – A, najwyższa – S. Kiedy decydujesz się przenieść ptaka z zagrody do boksu, domyślnie dostaje ranking “Class C”, czyli siłą rzeczy najniższą klasę. Ranking Chocobo można podwyższyć, biorąc udział w wyścigach, które są organizowane są w Gold Saucer na Chocobo Square. Chcąc się ścigać rozmawiaj z Ester, która załatwi za Ciebie sprawy związane z rejestracją na gonitwę. Ideą wyścigów w przypadku hodowanych kurczaków jest wygrywanie kolejnych gonitw i awansowanie danego osobnika do wyższych rozgrywek. Aby ptak mógł awansować do lepszej ligi, musi zaliczyć trzy wygrane w wyścigach aktualnej klasy. Do rozrodu na nowe gatunki nadawać się będą Chocobo z rodzaju Good, Great, które osiągnęły minimum klasę B, choć wskazana jest klasa A lub jeszcze lepiej S. Gdy będziesz mieć już samca i samicę Chocobo w odpowiedniej klasie ,wróć na fermę, by przeprowadzić rozród.

5. Rozmnażanie Chocobo

Celem tej części zabawy z Chocobo jest wyhodowanie normalnie niedostępnych odmian, poprzez zabawę w genetyka. Tutaj również podam tylko to co niezbędne, bowiem krzyżowanie kurczaków szerzej opiszę w osobnym rozdziale. Zrekapitulujmy tylko, co już być powinno:

Po pierwsze musisz złapać, a następnie wytrenować na wyścigach, odpowiednie rodzaje ptaków. Chodzi przede wszystkim o rodzaj Good i Great.  Druga sprawa: oczywiście musisz dysponować osobnikami dwojga płci, czyli samcem (Male) i samicą (Female), co mam nadzieję jest znane z lekcji biologii/przyrody lub czego tam teraz kochaną gimbazę uczą. Tercio: jak pisałam wyżej, niezbędne minimum rankingowe to klasa B, ale lepiej celować w jak najwyższą.

Jeżeli spełniasz powyższe wymogi, udaj się do Choco Billy i wybierz opcję Mating Chocobos. Billy poprosi Cię o wybór parki do skojarzenia i wówczas wybierz dwa upatrzone okazy. Ważne: do godów nie są zdolne Chocobo, które właśnie się narodziły lub rodzice, którzy właśnie zakończyli gody. Tym trzeba dać czas na dojrzenie/dojście do siebie. Zazwyczaj wystarcza wyjść na mapę świata, aby stoczyć około 10 losowych walk – wówczas Chocobo powinny być już gotowe na rodzicielstwo. Aby ptaki oddały się pasji i efektem ich amorów było jajko, z którego wykluje się pisklak, niezbędne będzie podanie orzecha.  Dla porządku przedstawiam spis wszystkich orzeszków:

Nazwa Gdzie kupić? Cena Kradzież/zostawia Gdzie szukać?
Pepio Nut Choco Billy 100 gil  Dual Horn Woodlands Area
Cactus Island
Goblin island (trawa)
Luchile Nut 200 gil  Nibel Wolf Nibel area (trawa)
Rocket Launch pad area
Saraha Nut 400 gil  Spencer Gold Saucer area (trawa)
Lasan Nut 600 gil  Mandragora Grasslands area (okolice fermy)
Pram Nut  Chocobo Sage 1.500 gil  –
Porov Nut 2.000 gil  –
Carob Nut Gold Saucer
Wonder Square
500 GP  Vlakorados Icicle area (trawy)
Zeio Nut  nie można kupić Goblin Goblin Island (las)

Również tutaj w grze pozostało kilka błędów w tłumaczeniu nazw orzechów z japońskiego na angielski, które od lat czekają na poprawienie. Nie ma to większego znaczenia, bo wartymi uwagi są tylko Carob i Zeio Nut. Resztę wręcz należy sobie odpuścić.

Należy pamiętać, że w zależności od tego, jakiego rodzaju i w jakiej klasie są twoje ptaki szykowane na rozród, jak również podanego orzecha, na świat może przyjść młody: żółty, zielony, niebieski, czarny lub złoty Chocobo. Docelowo w ramach hodowli ma urodzić się złoty Chocobo, który pozwoli podróżować swobodnie po całej mapie świata. Po drodze do tego celu konieczne będzie wypuszczanie niepotrzebnych sztuk.

6. Wypuszczanie Chocobo

Tu już bardzo krótko – ze względu na ograniczenia w postaci 6 boksów do dyspozycji, w czasie hodowli koniecznym będzie wypuszczać słabe sztuki lub ptaki już niepotrzebne. Przykładowo: jeżeli jest już zielony, niebieski, czarny Chocobo oraz typ Wonderful, to konieczne będzie wypuścić parkę Good lub Great, dzięki której uzyskaliśmy zielonego i niebieskiego, aby zyskać miejsce dla mającego się narodzić złotego Chocobo. Podobnie będzie, gdy celujemy w uzyskanie sztuk bliskich maksymalnych osiągów, aby wyhodować złotego czempiona z maksymalnymi wartościami.

To wszystko na temat hodowli Chocobo