Final Fantasy V

Gdy Squaresoft wydał Final Fantasy 4 na nowiutkiego wtedy SNESA, fani serii przeżyli szok, a ich apetyt został rozbudzony. Doskonale przyjęta przez graczy czwarta część serii musiała zaowocować kolejnym tytułem. Spodziewano się, że następczyni podniesie poprzeczkę i prześcignie starszą siostrę pod każdym względem. Można smiało stwierdzić, że tak się stało. Twórcy wzieli sobie do serca wszystkie uwagi graczy i poświęcili wiele godzin na dopieszczaniu programu, aby sprostać oczekiwaniom miłosników serii.

Co ma zatem do zaoferowania Final Fantasy 5? Przede wszystkim bardziej rozbudowaną fabułę, która trzyma w napięciu od pierwszych sekund – grając, chcesz iść cały czas dalej, by śledzić losy głównych bohaterów. Kolejnym usprawieniem (względem FF 4) jest większa interakcja między postaciami – bohaterowie mają ze sobą więcej wspólnego (między innymi koneksje rodzinne), a opowiadana historia powoli łaczy ich w zgraną ekipę. Nie można przemilczeć poprawionej grafiki, która czyni grę znośną także dla młodszych graczy, z pokolenia PlayStation. Największym atutem tej odsłony sagi jest jednak muzyka. Mistrz Nobuo prezentuje tutaj swoją szczytową formę – każdy utwór szybko wpada w ucho i często chodzimy po lokacjach tylko po to, by nacieszyć się płynącymi z głośników przepięknymi melodiami. Nie bez powodu, ścieżka dźwiękowa do FF 5 jest obok OSTów FF 8, 9 i 10 uznawana za jedną z najlepszych, jakie wyszły spod rąk Uematsu-sama.

 • Bahamut

  naprawdę fajna gra z wciągającą fabułą, fajna muzyka

 • b0rsuk

  Hm… FF5 ma w sobie coś! Nawet nie wiem dlaczego na jakis czas ją porzucilem, pewnie wina last bossa :p ale na szczescie okazal sie “nie taki straszny na jakiego wyglada” :) Przyjemnie mi się grało, fabuła z kazdą chwilą wciąga coraz bardziej i bardziej! Co do postaci? Hm… Dobre, a nawet bardzo dobre :) ciekawe zestawienie tu ksiezniczka, tu jakis poszukiwacz przygód, a tu nagle sie okazuje ze … ! Nie powiem! O muzyce sie niestety nie wypowiem… :( a powodem tego jest… a takie tam :p Gierka bardzo dobra, kazdemu radze grac, grac i jeszcze raz grac!

 • jarko

  gra fajna muzyka super a najlepszą Zabawe sprawiały mi wyZwania np: przejscie ff5 na najnizszym levelu oraz pokonanie omegi na 1szym levelu itp

 • lassa_2

  O.o? Jak to pokonanie Omegi na 1lvlu?

 • yun

  Jedyną wadą tej części jest tragicznie mała drużyna w porównaniu z ilością klas. Przez to ciężko mi było rozdawać joby bohaterom, zwłaszcza, że nie lubię biegać i levelować postaci. Gra wówczas strasznie mi się nudzi. Ale poza tym to nie mam zastrzeżeń ^^

 • Mój podpis

  Gra jest niemal rewelacyjna, to może zaszokować, ale jakoś przez przypadek na nią trafiłem i póki nie ukończyłem – rzuciłem granie w Skyrim :)
  Właściwie to pod względem możliwości to często przerasta ona Skyrim (choć nie Morrowinda z oficjalnymi dodatkami), a przecież to niemal 20 lat różnicy…
  Pomimo fabuły opisanej dość prymitywnym tonie to jest ona bardzo ciekawa i za sprawą Galufa (…) często i zabawna. Moim zdaniem V jest jedna z najlepszych części FF, a bez wątpienia lepszą od każdej poprzedniej części. Mnogość opcji rozwala na łopatki, więc grasz tak jak masz na to ochotę. Ja często najczęściej używałem 3* !conjure + !animals, ale i chemik obcy mi nie był.
  Omega sprawił najwięcej problemów, chyba z 30-40 razy do niego podchodziłem szukając sposobu :)

 • Xargos78

  Wspaniały Final, wspaniała muzyka. Zwłaszcza utwór z bitwy z Gilgameshem – nigdy nie zapomnę.
  Właśnie w to teraz gram (nie wiem który już raz) :)

 • Ashura132

  Gra jest cudowna. Piękna fabuła i muzyka. Takie gry podobają mi się od tych “nowych z cudowną grafiką”. W takich tytułach historia totalnie niszczy oprawę wizualną :)

 • Traf

  Najlepszy final obok ff12 na muza wymiata ,szczególnie przeróbka clash on the big bridge,polecam do odsłuchania http://www.youtube.com/watch?v=uNQHjyLcTfU.

 • Shadic

  Dobra informacja dla fanów V. W Google Play można nabyć reedycję na Andka z ładną grafiką w porównaniu do wcześniejszych wydań. Zła jest taka że trzeba wybulić 52 zł z groszami na tą część