Final Fantasy XIII

Logo
logo FF13
Daty premier
Sony PlayStation 3
2009-12-17
2010-03-09
2010-03-09

Trzynasta część serii rozpoczyna nowy rozdział w historii Final Fantasy. Przygotowywana na konsolę PlayStation 3 (gry powiązane z trzynastką ukażą się na inne konsole) oferuje rewolucyjną grafikę i (przynajmniej tak wynika z trailera) bardzo dużo akcji. Oczywiście prezentowany na targach E3 w 2006 roku zwiastun gry od razu stał się jednym z najbardziej istotnych wydarzeń tej imprezy. A można z niego dowiedzieć się dość wiele. Jeśli uzupełnimy to wypowiedziami Square-Enix to uzyskamy jeszcze lepszy wgląd w to, co szykuje nam trzynastka.

Technicznie

Gra zapowiada prawdziwą ucztę dla oka. Jeśli uwierzymy przedstawicielom producenta, że to co zobaczyliśmy w zwiastunie było renderowane bezpośrednio na silniku gry, to możemy tylko zacierać ręce. Fantastyczna gra świateł na twarzy bohaterki, bardzo spektakularne sceny walki i ciekawie zaprojektowane lokacje. Silnik gry nazywa się White Engine i stworzono go z myślą o PlayStation 3. Sama gra miała pierwotnie powstać na PS2, ale po zaznajomieniu się twórców z mocą PS3 ci od razu przenieśli się na next-gena ze stajni Sony.

Gramy!

Na podstawie trailera i wypowiedzi przedstawicieli Square-Enix dowiedzieć się można, że walki będą prowadzone w czasie rzeczywistym. Cała trzynastka ma wprost zalewać nas akcją. Oby tylko nie odbiło się to na fabule gry, przecież to właśnie ona była zawsze najsilniejszą strona FF. Główna bohaterka zwiastuna posługuje się mieczem, który można zamienić w broń palną (albo na odwrót). Bardzo widowiskowo wygląda wprowadzenie do walki z jednym z bossów (tak przynajmniej to wygląda). Nawet muzyka towarzysząca prezentacji wzbudza pozytywne emocje. Kolejną ciekawostką jest fakt, że pomimo, że FF13 będzie grą offline, to gracze będą mieli możliwość zagrać w grę w sieci. Sam jestem ciekawy na czym będzie to polegać

Ciekawostki

W trailerze jest błąd! Warto zauważyć, że wszystkie napisy w grze były po angielsku. Ale… Są jeszcze literówki! Jedna – Blizzrad – no chyba że tak właśnie będzie się nazywać ten czar w finalnej wersji.
Krążą także plotki o imieniu głównej bohaterki (przynajmniej głównej w trailerze) – Niektórzy twierdzą, że jest to “Lightning”. Można się pokusić o stwierdzenie, że to nazwa czaru, tylko że w menu jest też czar o nazwie “Thunder”. Imiona postaci często odwoływały się do żywiołów, aczkolwiek nigdy nie po angielsku. Jak będzie w rzeczywistości – pewnie niedługo się dowiemy. Póki co termin wydania jest nieznany. Pozostaje cieszyć się zapowiedziami i czekać na polską premierę dwunastki.