Final Fantasy XV

Final Fantasy XV to kolejna pozycja w długowiecznej (bo ukazującej się od roku 1987) linii gier spod szyldu Final Fantasy, która aktualnie jest w końcowej fazie produkcji. Jest to również kolejna część cyklu “Fabula Nova Crystallis” zapoczątkowanego przez Final Fantasy XIII. Zgodnie z oficjalnym komunikatem z dnia 30/31 marca 2016r., podanym w trakcie dedykowanej tej części cyklu imprezy pod nazwą Uncovered: Final Fantasy XV, gra ma zadebiutować 30 września 2016r. na konsole Playstation 4 i XBOX One.

Gra ma za sobą długą (dziesięcioletnią) i turbulentną historię powstawania, przez co wisiało nad nią widmo dorobienia się niechlubnego miana vapourware, tak jak to było choćby w przypadku Duke Nukem Forever czy Warcraft III. Pierwotnie Final Fantasy XV powstawała jako Final Fantasy Versus XIII, pozycja ekskluzywna na konsolę Playstation 3, a prace nad nią rozpoczęto w 2006 roku. Seria problemów trapiących produkcję grona gier z nazwą Final Fantasy XIII w tytule, które umownie można nazwać kompilacją FF XIII (bo nigdy oficjalnie taka nazwa nie padła), doprowadziła w roku 2012 do zmiany nazwy i reżysera oraz przeniesienia gry na następną (obecną) generację konsol.

Już u zarania istnienia Final Fantasy Versus XIII/Final Fantasy VX idea gry znacząco różniła się od pozostałych elementów Fabula Nova Crystallis – ta część miała być bardziej mroczna, nastawiona na prezentację bohaterów najbardziej zbliżonych charakterologicznie do ludzkiej natury, zaś do dyspozycji gracza miał być oddany przeogromny, odwzorowany na podobieństwo rzeczywistego, otwarty i zmieniający się świat (płynna zmiana środowiska, zmiana pogody, cykl dobowy). Kolejną zmianą w stosunku do innych pozycji serii ma być to, że Final Fantasy VX ma być… Action RGP z elementami strategicznymi. Próżno jednak szukać podobieństw do serii gier o pewnym czerwonym, rogatym demonie, będącej synonimem gatunku ARPG – system walki w Final Fantasy XV ma być zbliżony do tego z serii Kingdom Hearts i Final Fantasy XIII Type 0. Kolejną nowością jest fakt, że gracz steruje wyłącznie jednym, głównym bohaterem gry w trakcie rozgrywki, którym od samego początku jej istnienia jest Noctis Lucis Caelum, książę i następca tronu królestwa Lucis. W podróży towarzyszą mu wierni kompani: Prompto Argentum, Ignis Scienta i Gladiolus Amicitia. Od czasu Uncovered Final Fantasy VX wiadomo, że historia przedstawiona w Final Fantasy XV nie ogranicza się tylko do samej gry. Twórcy postanowili opowiedzieć pozostałe historie w różnych formach: pełnometrażowego filmu Kingsglaive: Final Fantasy VX, dostępnej za darmo serii AOV pod tytułem Brotherhood:Final Fantasy XV, fragment z dzieciństwa Noctisa znajduje się w darmowym Platinum Demo. Do tego, jako dodatek , dochodzi mini gra na smartfony Justice Monsters Five. Szerzej na ten temat w streszczeniu Uncovered Final Fantasy  XV.

Ostatnie lata to niepewna forma serii, z przeplatającymi się słabymi i dobrymi pozycjami, dlatego wielu fanów ma ogromne nadzieje związane z nadchodzącym tytułem. Jak będzie? O tym przekonamy się już 30 września 2016.

 • Paweł Speer

  Gra super 40h przegrane, a dopiero początek :).
  Szkoda że Krypta się ociąga z opisem ;)

 • Piotr Morawski

  Ta gra (jak dla mnie ) to 8 cud świata. Coś pięknego, niesamowitego z genialną muzyką i grafiką. Dla mnie osobiście to najlepsza gra w jaką grałem. Jedyny minus…..poziom trudności…..miałem wrażenie że jest odrobinkę za łatwo w późniejszych bitwach…..(grałem na Normal) Generalnie to kolejny FF który wciągnął niczym wir do innego świata :)
  Nie mogę się doczekać remake FFVII na tym samym silniku. Wiecie kiedyś z nostalgią wspominałem 7-kę uważając że był to ideał niedościgniony w swoim geniuszu, coś co zawsze będzie punktem odniesienia dla następnych gier i tak po prawdzie oceniałem następne FF przez pryzmat FFVII. Teraz to się zmieni bo oto twórcy przeszli samych siebie i szczerze czy to jest możliwe stworzyć jeszcze coś lepszego? Wydaje mi się że ja już tego nie doczekam, mając grubo powyżej 30-tki na karku to chyba ostatni mój FF. Lepszego pożegnania z serią nie mogłem sobie wyobrazić. Pozdrawiam.

 • Proff

  Ja już mam 95% i 123h gry a dopiero jestem w 10 akcie

 • Dawid Zimnicki

  Z tego co mi wiadomo to jest chyba na ps4 remake ff vii :)

 • reece

  Nie ma, remake FF7 dopiero powstaje i na chwilę obecną mamy jedynie trailer i zaledwie 3 screeny.

 • Rafał Ksoll

  Witam posiadam auto regalia type f lecz nadal nie moge wzbić sie w przestworza ;/ w czym problem?

 • Z redakcji, póki co, tylko ja jeszcze funkcjonuję. Mój grafik pęka w szwach, przez lawirowanie między pięcioma częściami na raz (VII, X, XIII, Mobius, XV), z czego XV kupiłam sobie ledwo 2 tygodnie temu. Cytat z Boskiej Komedii: Lasciate ogni speranza, voi ch’entrate na szybki opis.

 • Ci, co grali w marcu w Mobius FF na komórkach i na Steamie, mieli przedsmak tego, co nas czeka. Pisałam o tym w jednym z newsów na stronie. Wielopoligonowy Clouda, znakomite rockowe fanfary i o wiele lepsze modele żołnierzy i botów (w tym Scorpion Guarda). Jest na co czekać.

 • Luki

  95% ? Jak tego dokonales? Ja 2 razy przeszedlem gre i zaczalem 3 raz w 15 akcie, mam176 godzin gry za soba. Zostaly mi 3 sidequesty na 99 lvl z dungeonami – nie wiem czy sa kolejne. No fakt nie kupowalem pelnej wersji i nie kupowalem epizodow a mam 72%.

 • Mariusz Łukasz Giętka

  140 h przegrane , i pytam was DLACZEGO TU NIE MA ŻADNYCH OPISÓW , ZAWSZE GRAJĄC W FINALE POSIŁKOWAŁEM SIĘ tą stroną a teraz musiał mi pomagać youtube, mineło wystarczająco dużo czasu żebyście odkryli wszystko i wszystko ładnie opisali myle sie?

 • Z kilku osób, które kiedyś były, został tylko oryginalny trzon, czyli: ja i Krakers. Gdy Krypta zaczynała był 1999 rok, koniec lub ostatki liceum. Na dobre rozkręciło się w 2002 roku, gdy przyszłam, bo było nas dwoje. Studia i mnóstwo wolnego czasu. Potem było kilka innych osób: Rouge, Kwazi, (dark)_raven, Go Go Yubari i Gveir. Materiałów przybywało, bo rąk do pisania i czasu na to było bardzo dużo. Do czasu.

  Obecnie zostaliśmy znowu we dwoje, tylko że dziś, 18 lat później, mając po 35-36 lat mamy inne priorytety i zobowiązania: w tym przede wszystkim pracę i rodzinę. Przynajmniej część tego (zobowiązania zawodowe), powinna być Ci znana. Spróbuj pisać przy małych dzieciach, które wiecznie domagają się uwagi. 18 lat to sporo, wyszło też sporo części których nigdy nie opisaliśmy: wszystkie komórkowe (Mobius, Brave Exvius, Record Keeper, FFVII BC, FFA), część kontynuacji (FF XII Revenant Wings, FFIV AF, FFTA), MMO (częściowo FFXI, FFXIV RR), nowsze (FF XIII-2, LR:FFXIII, FFXV + a King’s Tale + episode “x”, FFT0) i te mało znane (seria Chocobo, seria FF Legend, FF Crystal Chronicles) i wiele, wiele innych – pełną listę masz tutaj: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Final_Fantasy_video_games. We dwoje nie jesteśmy w stanie tego przerobić, a poza tym – zakładając wygospodarowanie czasu tylko dla siebie – są też inne tytuły które od dawna zbierają kurz (u mnie choćby Fallout), a nie zawsze oznacza to, że siądzemy akurat do konsoli, czy komputera. Niestety: czas robi swoje – jako dorośli i odpowiedzialni ludzie nie mamy go dla siebie w nadmiarze.

  Poza tym, dziś o wiele łatwiej (krócej) jest zgrać filmik z komentarzem na żywo i wrzucić na Youtube’a. Na pisanie trzeba mieć czas, ergo patrz punkt wyżej. Kiedyś opis powstanie, może za 3 lata.

 • Sawpel

  Wszyscy wiemy jak to jest gdy dorosłość i odpowiedzialność dadzą kopa z pół obrotu, ale tym chętniej sobie ponarzekamy, bo to zdecydowanie jakaś forma ukojenia dla umęczonych codziennością dusz. Mnie również brakuje opisu do kolejnych części, w chwili obecnej jest to XV, którą od miesiąca próbuję odpalić na dłużej niż 10 minut, gdyż zwyczajnie czasu brak, ale nie, nie próbuję robić wyrzutów, radzę to raczej potraktować jako komplement. Lata mijają, czasy i reala się zmieniają, a człowiek i tak wraca do miejsca, z którego zaczynał Finalować :)

  Życzę powodzenia w tworzeniu, ale z moją ilością wolnego czasu, pewnie zanim przejdę, to opis jeszcze zdąży powstać, więc nie ma tego złego :D