Final Fantasy XV

Final Fantasy XV to kolejna pozycja w długowiecznej (bo ukazującej się od roku 1987) linii gier spod szyldu Final Fantasy, która aktualnie jest w końcowej fazie produkcji. Jest to również kolejna część cyklu “Fabula Nova Crystallis” zapoczątkowanego przez Final Fantasy XIII. Zgodnie z oficjalnym komunikatem z dnia 30/31 marca 2016r., podanym w trakcie dedykowanej tej części cyklu imprezy pod nazwą Uncovered: Final Fantasy XV, gra ma zadebiutować 30 września 2016r. na konsole Playstation 4 i XBOX One.

Gra ma za sobą długą (dziesięcioletnią) i turbulentną historię powstawania, przez co wisiało nad nią widmo dorobienia się niechlubnego miana vapourware, tak jak to było choćby w przypadku Duke Nukem Forever czy Warcraft III. Pierwotnie Final Fantasy XV powstawała jako Final Fantasy Versus XIII, pozycja ekskluzywna na konsolę Playstation 3, a prace nad nią rozpoczęto w 2006 roku. Seria problemów trapiących produkcję grona gier z nazwą Final Fantasy XIII w tytule, które umownie można nazwać kompilacją FF XIII (bo nigdy oficjalnie taka nazwa nie padła), doprowadziła w roku 2012 do zmiany nazwy i reżysera oraz przeniesienia gry na następną (obecną) generację konsol.

Już u zarania istnienia Final Fantasy Versus XIII/Final Fantasy VX idea gry znacząco różniła się od pozostałych elementów Fabula Nova Crystallis – ta część miała być bardziej mroczna, nastawiona na prezentację bohaterów najbardziej zbliżonych charakterologicznie do ludzkiej natury, zaś do dyspozycji gracza miał być oddany przeogromny, odwzorowany na podobieństwo rzeczywistego, otwarty i zmieniający się świat (płynna zmiana środowiska, zmiana pogody, cykl dobowy). Kolejną zmianą w stosunku do innych pozycji serii ma być to, że Final Fantasy VX ma być… Action RGP z elementami strategicznymi. Próżno jednak szukać podobieństw do serii gier o pewnym czerwonym, rogatym demonie, będącej synonimem gatunku ARPG – system walki w Final Fantasy XV ma być zbliżony do tego z serii Kingdom Hearts i Final Fantasy XIII Type 0. Kolejną nowością jest fakt, że gracz steruje wyłącznie jednym, głównym bohaterem gry w trakcie rozgrywki, którym od samego początku jej istnienia jest Noctis Lucis Caelum, książę i następca tronu królestwa Lucis. W podróży towarzyszą mu wierni kompani: Prompto Argentum, Ignis Scienta i Gladiolus Amicitia. Od czasu Uncovered Final Fantasy VX wiadomo, że historia przedstawiona w Final Fantasy XV nie ogranicza się tylko do samej gry. Twórcy postanowili opowiedzieć pozostałe historie w różnych formach: pełnometrażowego filmu Kingsglaive: Final Fantasy VX, dostępnej za darmo serii AOV pod tytułem Brotherhood:Final Fantasy XV, fragment z dzieciństwa Noctisa znajduje się w darmowym Platinum Demo. Do tego, jako dodatek , dochodzi mini gra na smartfony Justice Monsters Five. Szerzej na ten temat w streszczeniu Uncovered Final Fantasy  XV.

Ostatnie lata to niepewna forma serii, z przeplatającymi się słabymi i dobrymi pozycjami, dlatego wielu fanów ma ogromne nadzieje związane z nadchodzącym tytułem. Jak będzie? O tym przekonamy się już 30 września 2016.

 • Paweł Speer

  Gra super 40h przegrane, a dopiero początek :).
  Szkoda że Krypta się ociąga z opisem ;)

 • Piotr Morawski

  Ta gra (jak dla mnie ) to 8 cud świata. Coś pięknego, niesamowitego z genialną muzyką i grafiką. Dla mnie osobiście to najlepsza gra w jaką grałem. Jedyny minus…..poziom trudności…..miałem wrażenie że jest odrobinkę za łatwo w późniejszych bitwach…..(grałem na Normal) Generalnie to kolejny FF który wciągnął niczym wir do innego świata :)
  Nie mogę się doczekać remake FFVII na tym samym silniku. Wiecie kiedyś z nostalgią wspominałem 7-kę uważając że był to ideał niedościgniony w swoim geniuszu, coś co zawsze będzie punktem odniesienia dla następnych gier i tak po prawdzie oceniałem następne FF przez pryzmat FFVII. Teraz to się zmieni bo oto twórcy przeszli samych siebie i szczerze czy to jest możliwe stworzyć jeszcze coś lepszego? Wydaje mi się że ja już tego nie doczekam, mając grubo powyżej 30-tki na karku to chyba ostatni mój FF. Lepszego pożegnania z serią nie mogłem sobie wyobrazić. Pozdrawiam.

 • Proff

  Ja już mam 95% i 123h gry a dopiero jestem w 10 akcie

 • Dawid Zimnicki

  Z tego co mi wiadomo to jest chyba na ps4 remake ff vii :)

 • reece

  Nie ma, remake FF7 dopiero powstaje i na chwilę obecną mamy jedynie trailer i zaledwie 3 screeny.

 • Rafał Ksoll

  Witam posiadam auto regalia type f lecz nadal nie moge wzbić sie w przestworza ;/ w czym problem?

 • Z redakcji, póki co, tylko ja jeszcze funkcjonuję. Mój grafik pęka w szwach, przez lawirowanie między pięcioma częściami na raz (VII, X, XIII, Mobius, XV), z czego XV kupiłam sobie ledwo 2 tygodnie temu. Cytat z Boskiej Komedii: Lasciate ogni speranza, voi ch’entrate na szybki opis.

 • Ci, co grali w marcu w Mobius FF na komórkach i na Steamie, mieli przedsmak tego, co nas czeka. Pisałam o tym w jednym z newsów na stronie. Wielopoligonowy Clouda, znakomite rockowe fanfary i o wiele lepsze modele żołnierzy i botów (w tym Scorpion Guarda). Jest na co czekać.

 • Luki

  95% ? Jak tego dokonales? Ja 2 razy przeszedlem gre i zaczalem 3 raz w 15 akcie, mam176 godzin gry za soba. Zostaly mi 3 sidequesty na 99 lvl z dungeonami – nie wiem czy sa kolejne. No fakt nie kupowalem pelnej wersji i nie kupowalem epizodow a mam 72%.