Final Fantasy XV

Final Fantasy XV to kolejna pozycja w długowiecznej (bo ukazującej się od roku 1987) linii gier spod szyldu Final Fantasy, która aktualnie jest w końcowej fazie produkcji. Jest to również kolejna część cyklu “Fabula Nova Crystallis” zapoczątkowanego przez Final Fantasy XIII. Zgodnie z oficjalnym komunikatem z dnia 30/31 marca 2016r., podanym w trakcie dedykowanej tej części cyklu imprezy pod nazwą Uncovered: Final Fantasy XV, gra ma zadebiutować 30 września 2016r. na konsole Playstation 4 i XBOX One.

Gra ma za sobą długą (dziesięcioletnią) i turbulentną historię powstawania, przez co wisiało nad nią widmo dorobienia się niechlubnego miana vapourware, tak jak to było choćby w przypadku Duke Nukem Forever czy Warcraft III. Pierwotnie Final Fantasy XV powstawała jako Final Fantasy Versus XIII, pozycja ekskluzywna na konsolę Playstation 3, a prace nad nią rozpoczęto w 2006 roku. Seria problemów trapiących produkcję grona gier z nazwą Final Fantasy XIII w tytule, które umownie można nazwać kompilacją FF XIII (bo nigdy oficjalnie taka nazwa nie padła), doprowadziła w roku 2012 do zmiany nazwy i reżysera oraz przeniesienia gry na następną (obecną) generację konsol.

Już u zarania istnienia Final Fantasy Versus XIII/Final Fantasy VX idea gry znacząco różniła się od pozostałych elementów Fabula Nova Crystallis – ta część miała być bardziej mroczna, nastawiona na prezentację bohaterów najbardziej zbliżonych charakterologicznie do ludzkiej natury, zaś do dyspozycji gracza miał być oddany przeogromny, odwzorowany na podobieństwo rzeczywistego, otwarty i zmieniający się świat (płynna zmiana środowiska, zmiana pogody, cykl dobowy). Kolejną zmianą w stosunku do innych pozycji serii ma być to, że Final Fantasy VX ma być… Action RGP z elementami strategicznymi. Próżno jednak szukać podobieństw do serii gier o pewnym czerwonym, rogatym demonie, będącej synonimem gatunku ARPG – system walki w Final Fantasy XV ma być zbliżony do tego z serii Kingdom Hearts i Final Fantasy XIII Type 0. Kolejną nowością jest fakt, że gracz steruje wyłącznie jednym, głównym bohaterem gry w trakcie rozgrywki, którym od samego początku jej istnienia jest Noctis Lucis Caelum, książę i następca tronu królestwa Lucis. W podróży towarzyszą mu wierni kompani: Prompto Argentum, Ignis Scienta i Gladiolus Amicitia. Od czasu Uncovered Final Fantasy VX wiadomo, że historia przedstawiona w Final Fantasy XV nie ogranicza się tylko do samej gry. Twórcy postanowili opowiedzieć pozostałe historie w różnych formach: pełnometrażowego filmu Kingsglaive: Final Fantasy VX, dostępnej za darmo serii AOV pod tytułem Brotherhood:Final Fantasy XV, fragment z dzieciństwa Noctisa znajduje się w darmowym Platinum Demo. Do tego, jako dodatek , dochodzi mini gra na smartfony Justice Monsters Five. Szerzej na ten temat w streszczeniu Uncovered Final Fantasy  XV.

Ostatnie lata to niepewna forma serii, z przeplatającymi się słabymi i dobrymi pozycjami, dlatego wielu fanów ma ogromne nadzieje związane z nadchodzącym tytułem. Jak będzie? O tym przekonamy się już 30 września 2016.