Final Fantasy VIII

Opiekę nad działem sprawuje Sephiria.
Daty premier
Sony PlayStation 11.02.1999
09.09.1999
27.10.1999
PC / Windows  25.01.2000
23.03.2000
PSN (Playstation Network) 24.09.2009
17.12.2009
04.02.2010
Steam / 05.12.2013
08.05.2014

Druga gra z serii Final Fantasy, która obok konsoli PSX ukazała się także na domowe komputery. Z pewnością była najbardziej wyczekiwaną częścią sagi, co było efektem ogromnego sukcesu poprzedniczki. Siódemka zaskarbiła sobie serca zarówno konsolowców, jak i posiadaczy piecyków. W końcu, w roku 1999, w odstępie kilku miesięcy pomiędzy wejsami na PC i PSX, ósmy epizod FF zagościł pod strzechami fanów.

Wielu graczy włączając ósemkę przeżyło szok i rzecz nie w tym, że inny świat, czy nowe lokacje, bo wizytówką tej serii jest opowiadanie w każdym epizodzie zupełnie innej historii. Pierwszą zmianą, która od razu rzuciła się w oczy, była grafika – koniec z mangowymi ludkami na ekranie, nastał czas rzeczywistych postaci, co nie wszystkim przypadło do gustu (przyzwyczajonym do malutkich figurek z FF 1-7). Mimo tej zmiany, grafika jest o wiele lepsza niż w poprzedniczce, zwłaszcza w filmikach i animacjach na polu walki. Zaskoczyła też fabuła, do tworzenia której twórcy podeszli znacznie poważniej – o ile we wszystkich poprzednich FFach miłość grała znaczącą, ale drugoplanową rolę, o tyle w FF 8 historia miłosna wyszła na pierwszy plan. Wątek miłosny jest w tej części ukazany bardzo realistycznie, głęboko bez tandety i skrótów myślowych, co sprawia, że ta odsłona sagi, to pozycja skierowana raczej do graczy minimum około 17-ego roku życia. Drastycznej zmianie uległ system rozgrywki, który jednym się spodobał, zaś inni go znienawidzili, pamiętając ukochane materie z FF7. Śmiało można stwierdzić, że tylko mistrz Uematsu zaspokoił zarówno zadowolonych jak i niezadowolonych z FF 8, pokazując się w pełni formy – ścieżka dźwiękowa z tego epizodu serii jest często wymieniana w gronie najlepszych.

Bez wątpienia Final Fantasy 8 jest pozycją kontrowersyjną, którą można pokochać lub znienawidzić, ale obok niej obojętnie przejść się nie da. Dużo osób na świecie do dziś toczy spory o to, która część FF jest lepsza – siódemka czy ósemka. Na to pytanie nie można odpowiedzieć, gdyż każda z tych gier jest niepowtarzalna, ale opinię można sobie wyrobić grając.

Gra cieszyła się na tyle dużą popularnością, że w późniejszych latach zaopatrzenie się we własną kopię gry,  bez względu czy PSX albo PC, było bardzo trudne – oryginalne płyty PC i PSX do dziś to dość rzadko spotykane rarytasy. Jakby odpowiadając z jednej strony na utyskiwania graczy, którzy nie mogli już kupić gry, a z drugiej strony zbijając na renomie dodatkowy kapitał, Square-Enix wydał kilka reedycji gry. Pierwsze wznowienie miało miejsce poprzez dedykowany konsoli PlayStation 3 serwis Playstation Network, a po zawiązaniu partnerstwa z Valve Gabe’a Newella FF 8 zagościła na popularnym serwisie Steam.

Ja ze swej strony gorąco Final Fantasy 8 polecam, bo wbrew temu, co jej przeciwnicy mówią, wcale nie ustępuje innym epizodom i mówię to z pełną odpowiedzialnością, po zaliczeniu części od 3-10 oraz 13. W menu znajdziecie wszystkie potrzebne informacje o grze, starannie przeze mnie opracowane i napisane.  W miarę pojawiania się nowinek staram się aktualizować dział.

Bawcie się dobrze.