Final Fantasy X

Final Fantasy X to pierwsza gra serii, która została wydana na konsolę PS2. Od razu stała się obowiązkowym tytułem dla wszystkich posiadaczy tej konsoli. Nic dziwnego. Wspaniała grafika olśniewa każdego, nawet najbardziej zrzędliwego gracza. Gra jest kolejnym krokiem milowym serii. Każda przesiadka sprzętowa powodowała dalszy rozwój. Tak jest i tym razem. Dwuwymiarowe, prerenderowane tła zastąpiono pełnym trójwymiarem, dzięki czemu obraz nabrał głębi. Wspaniale zrealizowano wygląd postaci. Wprowadzono mimikę twarzy a także uczłowieczono zachowanie.

Jak zwykle wspaniale wypada muzyka, która buduje klimat jak w każdej innej grze serii. Tym razem mamy jednak zupełnie nową rewolucję. Głosy Postaci! Tak, tak! To zupełne nowum w grze, która zazwyczaj rozmawiała z graczem poprzez dymki. Teraz większość rozmów można usłyszeć i z pewnością gra na tym nie traci. Dialogi zostały nagrane idealnie. Rozmowy brzmią bardzo naturalnie a głosy aktorów pozwalają jeszcze lepiej poznać charaktery głównych bohaterów. Teraz każda postać wypada ogromie naturalnie, jakby z życia wzięta. Bardzo obawiałem się się tej zmiany – niepotrzebnie.

Mimo wszystko trzeba wspomnieć o kilku wadach. No może o jednej. Chodzi o pracę kamery. Jeśli są już trójwymiarowe lokacje to przydała by się swobodna kamera. Niektóre ujęcia są dość kłopotliwe i przydała by się możliwość skierowania obiektywu w interesujący nas zakątek. Trudno, i tak gra wypada świetnie.

Tyle recenzji, pisanej zresztą na gorąco, po kilku godzinach grania. Teraz pora wziąć się za budowę szczegółowych poradników.

EMULACJA:

Update (2011-07-30)

Dzisiejsze komputery są już w stanie udźwignąć emulację PS2, gra jest całkiem komfortowa, można nawet grać na padach od PlayStation3. Do tego grafikę można podbić do wyższej rozdzielczości a nieliczne i nieistotne błędy w żaden sposób nie wpływają na przyjemność z gry.

Daty premier:

19.07.2001
17.12.2001
24.05.2002