Final Fantasy X

Final Fantasy X to pierwsza gra serii, która została wydana na konsolę PS2. Od razu stała się obowiązkowym tytułem dla wszystkich posiadaczy tej konsoli. Nic dziwnego. Wspaniała grafika olśniewa każdego, nawet najbardziej zrzędliwego gracza. Gra jest kolejnym krokiem milowym serii. Każda przesiadka sprzętowa powodowała dalszy rozwój. Tak jest i tym razem. Dwuwymiarowe, prerenderowane tła zastąpiono pełnym trójwymiarem, dzięki czemu obraz nabrał głębi. Wspaniale zrealizowano wygląd postaci. Wprowadzono mimikę twarzy a także uczłowieczono zachowanie.

Jak zwykle wspaniale wypada muzyka, która buduje klimat jak w każdej innej grze serii. Tym razem mamy jednak zupełnie nową rewolucję. Głosy Postaci! Tak, tak! To zupełne nowum w grze, która zazwyczaj rozmawiała z graczem poprzez dymki. Teraz większość rozmów można usłyszeć i z pewnością gra na tym nie traci. Dialogi zostały nagrane idealnie. Rozmowy brzmią bardzo naturalnie a głosy aktorów pozwalają jeszcze lepiej poznać charaktery głównych bohaterów. Teraz każda postać wypada ogromie naturalnie, jakby z życia wzięta. Bardzo obawiałem się się tej zmiany – niepotrzebnie.

Mimo wszystko trzeba wspomnieć o kilku wadach. No może o jednej. Chodzi o pracę kamery. Jeśli są już trójwymiarowe lokacje to przydała by się swobodna kamera. Niektóre ujęcia są dość kłopotliwe i przydała by się możliwość skierowania obiektywu w interesujący nas zakątek. Trudno, i tak gra wypada świetnie.

Tyle recenzji, pisanej zresztą na gorąco, po kilku godzinach grania. Teraz pora wziąć się za budowę szczegółowych poradników.

EMULACJA:

Update (2011-07-30)

Dzisiejsze komputery są już w stanie udźwignąć emulację PS2, gra jest całkiem komfortowa, można nawet grać na padach od PlayStation3. Do tego grafikę można podbić do wyższej rozdzielczości a nieliczne i nieistotne błędy w żaden sposób nie wpływają na przyjemność z gry.

Daty premier:

19.07.2001
17.12.2001
24.05.2002

 • Niko

  Sin cofnął się w czasie nie wiem czemu i Jecht go tknął i tak przenieśli się do przyszłości. Jecht tam został wpakowany do kicia. Tam poznał Aurona i Braske co oznacza ze gdy Jecht przeniół sie do spiry poprzez Sina Auron i Braska już żyli kumasz? dalej we 3 sprali morde sinowi. Auron dzięki sinowi cofnał sie w czasi by dotrzymac dane słowo Jechtowi opiekował się Tidusem gdy ten był dzieckiem i jak dorastał. Gdy 10 lat od przybycia Aurona do Zanarkandy Sin(w właściwie Jecht jako sin) zaatakował to miasto Auron dzięki Sinowi sciagnał młodego do spiry 1000 lat później i cale tlumaczenie

 • Newkallel

  @Ninja
  To nie do konca prawda. Jecht I Tidus nie przeniesli sie w czasie.
  Tidus i Jecht pochodza z Zanarkandu ale nie tego którego ruiny odwiedzasz w trakcie gry. Ich Zanarkand nie jest prawdziwy jest on snem stworzonym i podtrzymywanym przez Fayth z Mt. Gagazet (prawdopodobnie zlokalizowanym na oceanie gdzies w okolicach Baaj Temple), tak samo jak Jecht i Tidus, który znika kiedy Fayth przestaja snic. Tak wiec Zanarkand na poczatku gry faktycznie zostaje zniszczony przez Sin(Jecht), ale o podrózy w czasie nie ma mowy. Prawdziwy Zanarkand zostal zniszczony nie przez Sin a w wyniku wojny pomiedzy Zanarkandem a Bevelle, która to Zanarkand przegral tworzac za namowa Yu Yevona Sin jako srodek do jego ocalenia…

 • Dariusz Karolewski

  Hm. Poszukuję starej przeróbki gry z ps 2 na psp, aby na aplikacji ppsspp zagrać na androidzie. Streaming z komputera mnie nie interesuje. Wiem że kiedyś było to w sieci, ale teraz znikło z wujka googlea. Emulator ps2 na androida nie istnieje, a szkoda bo udźwignęłyby go mocniejsze tablety. Aplikacja ppsspp jest niedopracowana, działają głównie gry przystosowane do pierwszego psp oraz porty z ps1 i i te nieliczne z ps2.

 • Wiktor

  Ta strona nie promuje piractwa. Szukaj gdzieś indziej.

 • Dariusz Karolewski

  Tak a emulacja z ps2 na pc to z płytki co nie? Jak ktoś ma gre, to może sobie odtworzyć na czym chce! Jeżeli odtwarzanie na tablecie to piractwo, to tym samym jest na pc.