Premiera Lighting Returns: Final Fantasy XIII na Pecety

O prezentach było wczoraj (ja właśnie wczoraj zrobiłam już świąteczne zakupy, czyli prezenty :) ), to dziś trochę więcej o grach i Final Fantasy (FF). Jakby ktoś narzekał na brak tytułów RPG do grania (w co wątpię, biorąc pod uwagę perspektywę wydania FF7 remaster – patrz news niżej –  albo niedawną premierę Fallout 4), to spieszę donieść, że 10 grudnia 2015 premierę na komputery osobiste miała ostatnia część trylogii Final Fantasy XIII – Lighting Returns: Final Fantasy XIII. Gra jest dostępna w sklepie Square-Enix oraz bezpośrednio przez platformę Steam. UWAGA: tylko do 17 grudnia br. LR: FFXIII można nabyć z 10%-towym rabatem w cenie €14,39 (wobec €15,99), co daje w przeliczeniu około 62,60 PLN (normalnie około 70,00 PLN).

script type=

Niezorientowanym i nie mającym dotąd styczności z serią Final Fantasy wyjaśniam, że Final Fantasy XIII to druga po Final Fantasy VII część sagi, która doczekała więcej epizodów niż tylko dwa (Final Fantasy IV, Final Fantasy X i Final Fantasy XII miały tylko po jednej kontynuacji), nie licząc reedycji jedynie z podciągniętą pod HD grafiką. Na trylogię FF XIII składają się: FF XIII, FF XIII-2, LR: FF XIII. Akcja trylogii pierwotnie przedstawia przygody szóstki młodych bohaterów, wśród których znajduje się główna bohaterka Lightning. W FF XIII-2 akcja skupia się na Serah Farron, młodszej siostrze Lighting będącej w pierwszej odsłonie postacią drugoplanową, która wyrusza z własną misją i zostaje tutaj główną bohaterką. W kończącej trylogię LR: FF XIII, jak sama nazwa wskazuje, Lighting powraca jako główna protagonistka, aby ostatecznie zamknąć cykl historii świata Grand Pulse.

Twórcy gry obiecują, że wersja PC LR: FF XIII zawiera wszystkie ściągalne dodatki (DLC – downloadable content) z wersji konsolowej, w tym japoński lektoring. Gra chwalona jest głównie za znakomity system walki (podobnie zresztą jak obie poprzedniczki), ale od strony fabularnej bywało niestety lepiej. Na pocieszenie dodam, że od strony fabuły recenzenci byli o wiele bardziej krytyczni względem FF XIII-2. Choć LR: FF XIII zebrała tylko nieznacznie niższe noty od swojej poprzedniczki, cieszy fakt, że dotychczasowe opinie użytkowników Steam są bardzo przychylne pod kątem jakości portu LR: FXIII na komputery osobiste. Ogólnie panująca opinia jest taka, że jak dotąd jest to najlepszy port gry FF na PC.

Lightning_mail

Jeżeli Wam mało to więcej szczegółów można znaleźć na Steamie oraz w sieci.