Pomoc techniczna

W tym dziale znajdziesz rozwiązania najczęściej pojawiających się problemów technicznych podczas grania w wersję PC. Jeśli poniższe wskazówki nie przyczynią się do rozwiązania twojego problemu, skontaktuj się z oficjalna pomocą techniczną.

Wszystkie patche znajdziesz na oficjalnej stronie pomocy technicznej Eidosu. Pamiętaj by mieć zainstalowane najnowsze sterowniki. Moje odpowiedzi oparte są na systemie Windows XP, ale powinny być one również pomocne dla wcześniejszych (i być może późniejszych) wersji tego systemu. Podczas grania w FF korzystałem z różnych kart Nvidii, więc mam dość dobry przegląd sytuacji.

Pytania:

  1. W trybie sprzętowym pojawiają liczne zakłócenia kolorów i cieni a menu jest całe zamazane.
  2. Cały obraz jest podzielony na kawałki.
  3. Informacja odnośnie Widnows XP, Win XP Service Pack 1 i 2
  4. Gra nie widzi włożonego krążka CD.
  5. Po wyświetleniu loga Eidos nic się nie dzieje

Odpowiedzi:

1. W trybie sprzętowym pojawiają liczne zakłócenia kolorów i cieni a menu jest całe zamazane.

Powodem opisanych zakłóceń są złe sterowniki. Jeśli korzystasz z karty graficznej NVidii powinieneś/naś zaopatrzyć się w nowsze sterowniki. Sprawdzone i poprawnie działające przeze mnie wersje Detonatorów to 29.20 i 29.40. Nowsze wersje też powinny dobrze współpracować z FF8.

powrót

2. Cały obraz jest podzielony na kawałki.

Ten problem pojawia się na kratach z chipsetem GeForce (1,2, 3 i 4). Na oficjalnej stronie pomocy technicznej znajdziesz specjalnego patcha, dostępnego w dwóch wersjach  dla kart opartych o chipset GeForce i dla reszty. Ty potrzebujesz tego pierwszego. Po jego zainstalowaniu znikną wszelkie problemy.

powrót

3. Informacja odnośnie Windows XP, SP1 i SP2

Grałem na wszystkich trzech wersjach systemu Windows XP, zarówno na karcie graficznej nVidi jak i Ati. Nie ma żadnych problemów, poza ‘standardowymi’. Jeśli masz kłopot pod Windowsem XP to możesz skorzystać z rozwiązań opracowanych dla Windowsa 98/Me i powinno działać. Pamiętaj, by korzystać z najnowszych sterowników!

powrót

4. Gra nie widzi włożonego krążka CD

Final Fantasy 8 wymaga, by płyta była włożona do pierwszego dostępnego napędu. Jeśli więc masz dwa napędy CDROM to korzystaj z tego, który w ma wyższą literę. Jeśli z jakichś przyczyn nie możesz z niego korzystać, odnajdź w rejestrze systemu (Start->Uruchom-> wpisz “regedit”) następujący klucz:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Square Soft, Inc\FINAL FANTASY VIII\1.00

I ręcznie zeedytuj pozycję DataDrive wpisując odpowiednią literkę napędu (nie zapomnij o dwukropku na końcu). Jest to bardzo wygodne zwłaszcza przy korzystaniu z Daemon Toolsa.

powrót

5. Po wyświetleniu loga Eidos nic się nie dzieje

Doszły nas słuchy, że tego typu problem pojawia się na niektórych komputerach ze zintegrowanymi kartami dźwiękowymi AC97. Aby go rozwiązać należy pobrać i zainstalować najnowsze stereowniki audio, które znajdziecie na oficjanej stronie firmy Realtec.

powrót