FAQ

W tym dziale znajdują się porady i odpowiedzi do najczęściej zadawanych na naszym forum pytań, a także sekrety, które mam nadzieję ułatwią Wam prowadzenie rozgrywki. W miarę upływu czasu dodamy kolejne pozycje. Oto co mamy na talerzu:

 1. Gdzie i jak najszybciej awansować postacie na wyższe poziomy?
 2. Jakie są najlepsze miejsca do trenowania na poszczególnych płytach?
 3. Jak najszybciej uczyć GFy zdolności?
 4. Czy można wyleczyć postać ze statusu Doom?
 5. Ukryty Rosetta Stone i ukryte przejście w Zamku Ultimecji.
 6. Ile HP ma Omega Weapon?
 7. Jak złapać Chocobo?
 8. Pokonałem/am Bahamuta, ale nie mogę zejść do Deep Sea Research Center. Co robić?
 9. Szukam przedmiotu… (tu wpisz nazwę szukanej przez Ciebie pozycji) – jak go zdobyć?
 10. Jak okradać przeciwników?
 11. Gdzie jest Elnoyle w Esthar?
 12. Jak podnosić statystyki bohaterów?
 13. Czy da się zdobyć Lionheart na CD1 i/lub CD2?
 14. Gdzie znajduje się rozbita kapsuła?
 15. Doomtrain na CD 2
 16. Na CD 2 nie mogę opuścić balkonu Balamb Garden po filmiku, zaraz po uratowaniu Garden przed rakietami.
 17. Nie widzę Draw Pointów na mapie świata, chociaż mam Move-Find Siren.
 18. Nie mogę ruszyć karcianego questu CC Group.
 19. Jak otworzyć zapadnie w drugim epizodzie Laguny?
 20. Ulepszyłem/am Revolver od razu do Lionhearta. Czy dzięki temu Squall będzie wykonywać Lionheart częściej?
 21. Gdzie w Bibliotece Balamb Garden jest Occult Fan I?
 22. Gdzie dokładnie znajduje się Occult Fan II?
 23. Nie dostaje Doświadczenia (Experience) za walki z bossami.
 24. Gdzie jest kotłownia w Deep Sea Research Center?
 25. Kiedy potwór ma niski, a kiedy wysoki poziom doświadczenia?
 26. Gdzie znajduje się Trabia Canyon?
 27. Jak się przenosi Boko pomiędzy Chocobo World oraz FF VIII?
 28. Jak się przenosi przedmioty z Chocobo World do FF VIII?

1. Gdzie i jak najszybciej awansować postacie na wyższe poziomy?

W świecie Final Fantasy 8 jest dużo takich miejsc, ale do najlepszych należą: Island Closest to Hell (na Zachód od kontynentu Galbadia), Island Closest to Heaven (wyspa niedaleko Świętego Lasu Chocobo) oraz okolice Esthar i Deep Sea Deposit (wykopaliska pod Deep Sea Research Center). Występują tam najpotężniejsze potwory w grze (przykładowo Malboro, Ruby Dragon, Behemonth), które zabite dają dużo doświadczenia, a także Ability Points. Najprostsza droga aby się z nimi rozprawić to pozostawienie Quistis z małą ilością punktów życia, by była w stanie używać swojego Limitu. Gdy przyjdzie jej kolejka, wywołaj listę Niebieskiej Magii i wybierz z niej Degenerator – ta zdolność zabija potwory z miejsca, dzięki czemu nie musisz wdawać się w długotrwałą i trudną walkę.

2. Jakie są najlepsze miejsca do trenowania na poszczególnych płytach?

Rozkład przedstawia się następująco:

 • CD 1: Balamb Garden – Training Center, Dollet – wzgórza przy nadajniku, lasy wokół Timber, Cetra Excavacation Site (Laguna, epizod 2)
 • CD 2: Winhill (Laguna, epizod 3), D-District Prison, Balamb Garden – Training Center, Trabia (Winter Island, Bika Snowfields, Hawkwind Plains) Centra (Centra Ruins, Lenown Plains, Serengetti Plains)
 • CD 3 i CD 4: Island Closest to Hell, Island Closest to Heaven, Esthar (Grandidi Forest i Great Plains of Esthar) oraz Deep Sea Research Center i Deep Sea Deposit

3. Jak najszybciej uczyć GFy zdolności?

Zapewne już zauważyłeś/aś, że to bossowie dają bardzo dużo Ability Points, potrzebne Strażnikom do uczenia się umiejętności, dlatego walcząc z nimi pamiętaj, aby uczyć GFy zdolności, które potrzebują dużą ilość AP. Jednak jak wiadomo bossów za wielu nie ma i pozostałe AP trzeba zdobyć na zwykłych potworkach. Najszybciej i najłatwiej można to zrobić, trenując na Esthar Cactuar Island (mała wysepka na wschód od kontynentu Centra – to ta, na której mieszka Jumbo Cactuar) oraz na Kashkabald Desert (pustynia kontynentu Centra, na której można spotkać UFO). Tam mieszkają Cactuary, małe kaktusy, które dają drużynie 20 AP za pokonanie jednego z nich, a ponieważ są słabe to łatwo jest się z nimi rozprawić – uważaj, bo są bardzo szybkie i często uciekają! Innym sposobem jest zdobywanie AP podczas awansowania postaci na wyższe poziomy, na przykład Ruby Dragon daje drużynie 14 AP.

4. Czy można wyleczyć postać ze statusu Doom?

Tak można i jest kilka sposobów na to:

 • wygrać walkę (czasem trwa to zbyt długo)
 • uciec z pola walki (z niektórych bitew nie można się wycofać)
 • użyj komendy Treatment, której uczy się GF Siren
 • użycie Remedy+, czyli ulepszonej Remedy, która otrzymuje się dzięki zdolności GF Alexandra – Med Lvl Up

5. Ukryty Rosetta Stone i ukryte przejście w Zamku Ultimecji

Najpierw trzeba wygrać walkę z Red Giantem, by zyskać Prison Key, który otworzy dopiero co zamknięte drzwi. Drugim krokiem jest zdobycie Floodgate Key, za pomocą którego odblokowujesz dźwignię, odcinającą dopływ wody do fontanny na dziedzińcu (fontannę trzeba wyłączyć, by dostać klucz do skarbca, gdzie czeka Catoblepas, ale to już inna historia). Po wyłączeniu wody udaj się na mostek za Kaplicą i zejdź na dół korzystając ze znajdującej się obok drabiny – na dole jest suche koryto niedawno przepływającego strumienia. Następnie wróć na górę (na most) i udaj się do Kaplicy, gdzie są organy – zagraj na nich, wciskając wszystkie klawisze odpowiedzialne za dźwięki Do, Re, Mi, Fa jednocześnie. Po daniu “koncertu” trzeba wrócić do fontanny i pójść pod altaną na prawo, gdzie dojdziesz do ciemnego korytarza. Po prawej stronie jest przejście, które blokowały kraty, ale te otworzyły się po grze na organach. Wyjdziesz w miejscu, gdzie do niedawna płynęła woda (to płynący tu strumień zasilał fontannę) – skręć w prawo. W następnej lokacji pod ścianą znajdziesz pudełko i to jest właśnie Rosetta Stone. Podejdź do drzwi na dole ekranu i otwórz je za pomocą Prison Key – znajdziesz się w lochu, gdzie miała miejsce konfrontacja z Red Giantem. W ten sposób otworzyło się nowe przejście łączące lochy z dziedzińcem.

6. Ile HP ma Omega Weapon?

Bardzo wiele zależy od tego, jakie poziomy mają postacie w drużynie – generalnie zasada jest taka, że: “im mniejszy lvl mają Squall i reszta, tym mniejszy poziom i mniej Hit Points (punktów zdrowia) ma Omega Weapon”. Najlepiej to widać porównując minimalną i maksymalną ilość HP, jaką Omega może mieć – minimum to 115105, natomiast maksimum wynosi 1161000.

7. Jak złapać Chocobo?

Dla tych co “przespali” wykład :), nie zrozumieli Chocoboya lub zapomnieli, podaję co trzeba zrobić. Chocoboy daje nam 2 gwizdki: Sonar i Ziner. Klawiszem A (PC)/ Kwadrat (PSX) wywołujemy Menu i wybieramy Sonar, którym wykrywamy miejsca, gdzie ukrywają się Chicobos – sygnał oznajmiający, że kurczakostrusie są w pobliżu ma rytm dwutaktu (tiptip), a gdy są daleko to jednotaktu (tip). Lasek przeszukujemy spacerując po nim z wciśniętym W (PC)/Trójkątem (PSX), a gdy natrafimy na ślad Chicobo ponownie wywołujemy menu poprzez A/Kwadrat, wybieramy Ziner i aktywujemy go W/Trójkątem. Powinien pojawić się jeden lub kilka Chicobo – by złapać dużego Chocobo, trzeba najpierw wywabić pojedynczego Chicobo (bo niektóre występują w parach), “porozmawiać” z nim i wtedy pojawi się matka, czyli samiczka Chocobo.
W lasach o podwyższonym stopniu trudności najpierw trzeba zwabić pary Chicobos, by możliwym było potem przywołanie pojedynczego Chicobo, a po “rozmowie” z nim złapanie matki Chocobo.

8. Pokonałem/am Bahamuta, ale nie mogę zejść do Deep Sea Research Center. Co robić?

Spokojnie nic złego się nie stało. Po pokonaniu Bahamuta po prostu wróć na Ragnaroka, przejdź na mostek, porozmawiaj chwilę z członkami drużyny i udaj się ponownie do dziury, która została po tubie, więżącej do niedawna Bahamuta. Teraz powinno tam być zejście – wdrap się na “słup” i powoli schodź w głąb czeluści. Dalej postępuj zgodnie z opisem zadania Deep Sea Research Center, który znajdziesz w dziale Opis Przejścia -> Questy.

9. Szukam przedmiotu (nazwa szukanej przez Ciebie pozycji) – jak go zdobyć?

Sprawdź listę przeciwników w Bestiariuszu i zobacz, czy któryś z wrogów zostawia to, czego szukasz. Zobacz również w dziale Karty, by przekonać się, czy któraś z kart za pomocą Card Mod (Quizacotl) da się zamienić na szukaną przez Ciebie rzecz. Ostatecznie można wykorzystać Menu Abilities i zdobyć upragniony przedmiot dzięki Refine.

10. Jak okradać przeciwników?

Potrzebujesz do tego komendy Mug, którą podczepiasz jako zdolność wspomagającą, wtedy Attack zmieni się na Mug. Każdy cios, zadany przez postać posiadającą Mug, ma szansę ukraść przedmioty będące w posiadaniu przeciwnika. Mug mogą nauczyć się dwa GFy – Diablos i Bahamut. Listę tego, co można ukraść wrogom znajdziesz w Bestiariuszu.

11. Gdzie jest Elnoyle w Esthar?

Można go spotkać na mapie świata, chodząc jezdniami Esthar, ale trafia się bardzo rzadko. Pewnym sposobem jest odszukanie wewnątrz miasta żołnierza w lokacji, na lewo Inner Skyway i pogadanie z nim – dojdziesz tam, idąc dwa razy w lewo od wejścia do miasta, a następnie w górę, przy O (Odine’s) Lab. Po krótkiej rozmowie zacznie się walka z Elnoyle’em. Operację można powtarzać do znudzenia.

12. Jak podnosić statystyki bohaterów?

Ten aspekt jest znacznie lepiej (czytaj wygodniej) zaplanowany niż w poprzedniej części sagi Final Fantasy, ponieważ możliwości jest wiele. Oto one:

 • Statistics Bonus – pewna grupa GFów, po rozwinięciu odpowiednich zdolności, będzie dysponować opcją “bonus do cechy”, dodającą +1 punkt do konkretnego atrybutu (HP Bonus jest wyjątkiem – +30). Za każdym razem, gdy postać awansuje na kolejny poziom doświadczenia, otrzyma +1 (a w przypadku HP +10) do cechy. Do paczki takich GFów zaliczają się: Brothers (HP), Ifrit (Str), Siren (Mag), Carbuncle (Vit), Leviathan (Spr) oraz Cactuar (HP, Mag, Spr, Str, Vit);
 • Refine – posługując się zdolnościami: Forbid Med-RF i GFAbl Med.-RF z Menu Umiejętności (Menu Ability), możesz zsyntetyzować Statistics Ups, pzredmioty podnoszące cechy herosów o 1 (w przypadku HP o 10). Po szczegóły udaj się do sekcji Refine;
 • Chocobo World – posiadaczom wersji PC (co prawda na PSX też Chocobo World jest, ale ilu graczy w Polsce może się pochwalić posiadaniem Pocket Station?) wystarczy wysłać Boko do jego świata i zbierać przedmioty klasy B. W puli tej grupy znajdują się Statistics Upy;
 • Devour – zjadając odpowiednich przeciwników, mając drużynę na odpowiednim poziomie można również podbudować atrybuty ulubionych pupili. Więcej informacji tutaj.

13. Czy da się zdobyć Lionheart na CD1 ?

 Tak, jest to możliwe i złożenie większości pozostałych ostatecznych broni również. Po szczegóły zapraszam do działu Questy

14. Gdzie znajduje się rozbita kapsuła?

Mowa oczywiście o pojeździe, którym Ellone, Squall i reszta uciekli ze stacji kosmicznej przed jej zniszczeniem przez zjawisko Lunar Cry. Lądowisko nie jest w żaden sposób zaznaczone na mapie świata, ale za każdym razem znajduje się w tym samym miejscu – kapsuła rozbija się na południowych krańcach kontynentu Esthar, a konkretnie Abadan Plains. Te tereny są co prawda podzielone na dwa rejony, ale poszukiwania należy prowadzić na wschodniej części, rozciągającej się od iluzorycznej ściany na południe od Tear’s Point. Dołącz Enc-None Diablosa i udaj się do miejsca zaznaczonego na mapce czerwonym kwadratem.

mapa kapsuly
Wynik naszych poszukiwań

Pokręć się trochę w tym rejonie i w pewnym momencie po prostu przejdziesz z mapy świata do lokacji z rozbitym pojazdem. Na miejscu będzie technik medyczny oraz Piet. Jeżeli zapomniałeś/aś w kosmosie wygrać od Pieta kartę Alexandra, to do końcowego pojedynku z Seiferem masz szansę to nadrobić. Na CD 4 będzie tu na Ciebie czekać Card Queen, od której będzie można wygrać wszystkie karty dostępne na wcześniejszych płytach tylko w ramach questu Card Queen

15. Doomtrain na CD 2

Jego przywołanie na drugim dysku jest możliwe, ale tylko z pomocą Chocobo World, więc niestety posiadacze konsol nie mają tej możliwości, bo Pocket Station poza Japonią jest praktycznie niedostępne. Aby przyzwać Doomtraina, należy zebrać: 6 Steel Pipes, 6 Remedy+, 6 Malboro Tentacles oraz Solomon Ring.

Dwa pierwsze składniki da się zdobyć bez Chocobo World, zmieniając za pomocą Card Mod karty: Elastoid na Steel Pipe (w stosunku 1:1, potrzebne 6 kart) oraz Malboro na Malboro Tentacles (proporcje 4:1, zatem wymagane 24 karty), ale to kosztuje sporo czasu. Znacznie szybciej i łatwiej te przedmioty otrzymasz w Chocobo World. Pozostałe dwa elementy – Remedy+ i Solomon’s Ring – są osiągalne na CD 2 tylko za pomocą Chocobo World.Po nazbieraniu kilkunastu przedmiotów klasy B i C, przenieś je razem z Boko (Chicobo) ze świata Chocobo do FF 8. Do transferu służy opcja Save, z głównego menu FF 8 – po złapaniu Chicobo, obok Slot 1 i Slot 2 pojawi się tam pozycja World, która zarządza plikiem Chicobo. Po jej zatwierdzeniu wywołasz małe menu – World i Home służą właśnie do przenoszenia Boko między Chocobo World i Final Fantasy 8. Aby sprowadzić ptaka ze świata do gry wybierz Home. W skrócie procedura wygląda tak: Menu -> Save -> CW -> Home.
Przy odrobinie szczęścia już za pierwszym razem możesz dostać większość potrzebnych komponentów – najtrudniejszy jest Solomon Ring (klada B), a reszta powinna pójść gładko (klasa C, Steel Pipe B i C).

Po upewnieniu się, że masz wszystkie wymagane składniki i każdy w wymaganej ilości, wejdź do opcji Item z głównego Menu i użyj Solomon Ring. Klątwa zostanie zdjęta, a ty dostaniesz nowego GFa – Doomtraina.

16. Na CD 2 nie mogę opuścić balkonu Balamb Garden po filmiku, zaraz po uratowaniu Garden przed rakietami.

W sumie takiego problemu nie powinno być, a jednak często pojawiał się na forum. Jedyna rada, jaką możemy polecić, to spróbować ponownie przejść przez drzwi. Być może kłopot tkwi w tym, że stoisz o kilka milimetrów  z boku, przez co ściana częściowo blokuje ci ruchy.

17. Nie widzę Draw Pointów na mapie świata, chociaż mam Move-Find Siren.

To proste – Move-Find Siren po prostu nie działa na mapie świata, a jedynie wewnątrz miast, tuneli i innych tego typu lokacjach.

18. Nie mogę ruszyć karcianego questu CC Group.

Musisz porozmawiać trochę ze studentami Balamb Garden oraz wygrać kilkanaście pojedynków. Potyczki nie powinny być trudne, zwłaszcza gdy za pokonanie kilku GFów (na przykład Ifrit, Diablos, Sacred, Minotaur, Odin) dostaniesz ich karty, które są dość silne.

19. Jak otworzyć zapadnie w drugim epizodzie Laguny?

Zapadnie odblokujesz dokonując ich inspekcji i zwalniając wajchy. Jako pierwszą zbadaj środkową, a następnie wedle uznania: prawą i lewą albo lewą, później prawą. Przy zapadniach więcej chwilowo nie zrobisz, dlatego udaj się do miejsca gdzie jest detonator. Tam najpierw odpal czerwony lont (kamień położony niżej), a dopiero potem niebieski (kamień zaraz obok drużyny) – przetoczenie się głazów otworzy zacięte zapadnie. Kolejność odpalania jest tutaj ważna, bo źle wykonana operacja spowoduje zablokowanie późniejszej drogi w Lunatic Pandora.

20. Ulepszyłem/am Revolver od razu do Lionhearta. Czy dzięki temu Squall będzie wykonywać Lionheart częściej?

Nie, ponieważ po upgrade’owaniu broni Squall będzie znać wszystkie wykończenia (Rough Divide, Blasting Zone, Fated Circle, Lionheart) i użycie (lub nie) któregoś z nich będzie kwestią przypadku. Sposób przerabiania broni nie ma tutaj żadnego znaczenia.

21. Gdzie w Bibliotece Balamb Garden jest Occult Fan I?

tutaj
Tu jestem!

To pytanie kilka razy przewinęło się na forum w wątku pomocy, tak więc dla rozwiązania problemu prezentuję screen z dokładnym miejscem położenia

22. Gdzie dokładnie znajduje się Occult Fan II?

drugi OF
Tutaj!

Często nasi Goście zgłaszali problemy ze zdobyciem drugiej częścią Occult Fan, tak więc podaję im pomocną dłoń i zamieszczam screen. Najpierw należy poczytać kupkę po prawej stronie, aż natrafisz na wzmiankę o Occult Fan. Po zrobieniu tego podejdź do stosu gazet jak na screenie poniżej i obszukaj go aż do skutku.

Drobna uwaga: oprócz Occult Fan II w stercie jest mnóstwo innych drobiazgów, tak więc nie zawsze musisz wyciągnąć akurat pismo. Jest na to sposób: po przeszukaniu kupki, gdy Squall stwierdzi że nic już tu nie ma, wyjdź z pomieszczenia, wróć i ponownie przeszukaj stos gazet. Prędzej czy później znajdziesz tam też Occult Fan II.

23. Nie dostaje Doświadczenia (Experience) za walki z bossami

Odpowiedź na to pytanie jest krótka: w Final Fantasy 8 za pojedynki z bossami po prostu nie otrzymujesz doświadczenia – to żaden błąd, a norma.

24. Gdzie jest kotłownia w Deep Sea Research Center?

Popatrz na screeny zamieszczone niżej. Teraz nie powinieneś/powinnaś mieć żadnych problemów ze znalezieniem tego pomieszczenia.

Tędy droga Tak to wyglada
Wejście do sławnej kotłowni i jej wnętrze.

 

25. Kiedy potwór ma niski, a kiedy wysoki poziom doświadczenia?

Klasyfikacja przedstawia się następująco:

 • poziomy od 1 do 20 – niski poziom
 • poziomy od 21 do 30 – średni poziom
 • poziomy od 31 do 100 – wysoki poziom

26. Gdzie znajduje się Trabia Canyon?

Jest to miejsce, gdzie Laguna kręcił swój film na CD 3, wąwóz znajdujący się w górach Vienne Mountains pomiędzy Esthar Mordred Plains i Trabia Crater. Poniżej screeny, które pomogą w odnalezieniu Trabia Canyon.

Tędy droga Tak to wyglada
Szukajcie a znajdziecie!

27. Jak się przenosi Boko pomiędzy Chocobo World oraz FF VIII ?

Po pierwsze trzeba złapać Chocobo w jednym z lasów lub zapłacić Chocoboyowi za złapanie. Oprócz Chocobo dostaniesz Boko (dodatkowego GFa, którego możesz rozwijać w świecie Chocobo World) i w opcji Save obok Slot1 oraz Slot2 pojawi się Chocobo World. To tam dokonuje się operacji związanych z transferem Boko między FF VIII a Chocobo World.

Po zatwierdzeniu pozycji “Chocobo World” pojawi się takie oto menu:

Menu CW
Oto menu CW

Kolejne funkcje są odpowiedzialne za:

World – wysyłanie Boko do Chocobo World
Home – powrót Boko do FF VIII
Do Over – rozpoczęcie nowej rozgrywki
How to Play – wywołanie tutorialu do mini-gry w języku angielskim

Czyli chcąc przerzucić Boko do Chocobo World wybieramy World, a by sprowadzić go z powrotem do FF VIII zaznaczamy Home. I to tyle na temat transferu Boko między Chocobo World a FF VIII.

28. Jak się przenosi przedmioty z Chocobo World do FF VIII ?

Dzieje się to automatycznie przy transferze Boko z Chocobo World do FF VIII. Trzeba jednak spełnić dwa warunki:

 • Boko musi znaleźć itemy w Chocobo World, by mieć cokolwiek do przetransportowania;
 • Bardzo ważne: Przed przystąpieniem do gry w Chocobo World, Boko MUSI być przeniesiony do Chocobo World. Jest to szalenie istotne, ponieważ w Chocobo World można grać niezależnie od FF VIII, ale jeśli z punktu widzenia FF VIII Boko nadal będzie w świecie Squalla, to wszystko co uda Ci się zdobyć (przedmioty poziomy doświadczenia) nie zostanie zapisane w pamięci gry.

Mając na uwadze dwie powyższe kwestie, będziesz mógł transportować itemy z Chocobo World do FF VIII bez zakłóceń.