Pomoc techniczna

Autor: Krakers

W tym dziale znajdziesz rozwiązania najczęściej pojawiających się problemów technicznych podczas grania w wersję PC. Jeśli poniższe wskazówki nie przyczynią się do rozwiązania twojego problemu, skontaktuj się z oficjalna pomocą techniczną.

Wszystkie patche do niedawna można było znaleźć na oficjalnej stronie pomocy technicznej Eidosu. Obecnie firma jest częścią Square-Enix, a ten niestety wypiął się na fanów siódemki i patche pousuwał. Spokojnie, Krypta udostępnia znakomitą większość ze wszystkich znanych łatek. po prostu przeczytaj, co może być problemem i pobierz co ci jest potrzebne. :) Instalując patche pamiętaj tylko, by mieć zainstalowane najnowsze sterowniki. Moje odpowiedzi oparte są na systemie Windows XP, ale powinny być one również pomocne dla wcześniejszych (i być może późniejszych) wersji tego systemu. Podczas grania w FF korzystałem z różnych kart Nvidii, więc mam dość dobry przegląd sytuacji. Ostatnio doszła także karta Ati Radeon, więc rozeznanie jest jeszcze większe.

Uwaga: Wersję z EA CLassics również można patchować łatami z Eidosu, ale po uruchomieniu gry należy wcisnąć Esc, żeby przejść do menu (nie wyświetli się logo firmy EIDOS) !

Pytania:

 1. Jak uruchomić Final Fantasy 7 w trybie sprzętowym na komputerze wyposażonym w kartę graficzną Nvidii?
 2. Filmy nie są odtwarzane / po wybraniu New Game nic się nie dzieje.
 3. Podczas sceny w Cosmo Canyon nie mogę przejść dalej.
 4. Filmy są w niskiej jakości.
 5. Filmy wyświetlane są “do góry nogami”.
 6. Podczas grania w FF7 cały obraz jest podzielony na kolorowe prostokąty.
 7. Gra wychodzi do Windowsa/zawiesza sprzęt podczas wychodzenia na mapę świata/zjazdu na snowboardzie.
 8. Informacja dotycząca Windows XP, SP1 i SP2, Windows 2000
 9. Gra zawiesza się podczas startu wyścigów Chocobo.
 10. Gra się nie uruchamia!
 11. Posiadam kartę Ati – czy mogę grać w trybie sprzętowym?
 12. Oto jak ja instaluję grę – kliknij by zobaczyć co trzeba zrobić
 13. Gra nie widzi włożonego krążka CD
 14. Po zainstalowaniu patchy i uruchomieniu gry pojawia się czarny ekran

Odpowiedzi:

1. Jak uruchomić Final Fantasy 7 w trybie sprzętowym na komputerze wyposażonym w kartę graficzną Nvidii?

Aby uruchomić grę potrzebujesz patcha dla karty Riva TNT, który znajdziesz w dziale Download. Działa on również na kartach wyposażonych w chpiset GeForce (1,2,3,4). Ściągnij sobie najnowsze sterowniki do karty graficznej (praktycznie od Detonatorów 29.20 do 40.72 gra działa, jeśli okaże się że kolejna wersja będzie “wadliwa” to napiszę o tym w tym miejscu). Patch dla Rivy TNT zawiera pliki ff7.exe i ff7config.exe. Pliki te należy skopiować do katalogu, w którym zainstalowane jest FF7, podmieniając oryginale pliki. Teraz uruchom ff7config.exe, wybierz tryb Hardware ale nie zaznaczaj, że masz kartę Nvidii (zrób to dopiero wtedy, gdy gra nadal się nie uruchamia tak jak trzeba). W tej chwili wszystko powinno uruchomić się bez zarzutów.

powrót

2. Filmy nie są odtwarzane / po wybraniu New Game nic się nie dzieje.

To dość częsty problem. Po wybraniu New Game nic się nie dzieje, ponieważ powinien w tym czasie lecieć dość długi filmik wprowadzający. To że filmy nie są odtwarzane to w 99% przypadków wasza wina! Po prostu podczas instalacji FF7 wyłączyliście instalacje kodeków Video (bodajże Direct Show). Domyślam się, że robiliście to w celu nie zaśmiecania systemu starymi bibliotekami. Aby filmy pojawiły się w FF7 należy jeszcze raz zainstalować FF7 razem ze wszystkimi podopcjami. Innego rozwiązania nie ma / nie znam.

Jeśli masz system Windows Vista potrzebujesz osobno zainstalować kodeki video (plik setupe.exe uruchom w trybie administratora).

powrót

3. Podczas sceny w Cosmo Canyon nie mogę przejść dalej.

Aby ukończyć ten fragment przełącz grę na tryb Software i uruchom na ćwierć ekranu. Gdy dojdziesz dalej możesz powrócić do Hardware. Jest to odpowiedź z pomocy technicznej Eidosu. Niestety, nie zawsze się sprawdza. Do niedawna na oficjalnej stronie znajdowało się drugie, obszerniejsze rozwiązanie tego problemu.

powrót

4. Filmy są w niskiej jakości.

Wersja PC została przekonwertowana z PlayStation. Jakość filmów pozostawia wiele do życzenia ale nic nie można w tej sprawie zrobić.

powrót

5. Filmy są wyświetlane do góry nogami.

Ten problem zdarza się na niektórych konfiguracjach sprzętowo/sterownikowych. Nie będę wyjaśniał co jest nie tak, dodam tylko, że na oficjalnej stronie pomocy technicznej znajduje się patch naprawiający ten błąd.

powrót

6. Podczas grania w FF7 cały obraz podzielony jest na kolorowe prostokąty.

To bardzo częsty problem, skutecznie psujący zabawę w FF7. Jak podaje producent, problem ten występuje na kartach Nvidii i związany jest ze złymi ustawieniami “Texel Alignment” w dodatkowych właściwościach Direct 3D. Eidos podaje, by ustawić tam “Upper-left corner” i powinno działać. Z własnego doświadczenia wiem, że to raczej nie działa. W dodatku sam mam ustawioną tam wartość “3” i gra działa dobrze. Wydaje mi się, że to kwestia sterowników. Polecam detonatory 29.20 bądź 29.40. Zostawiłem tam domyślne ustawienia i gra działa bez zarzutów. Nowsze sterowniki tez powinny działać bez problemów. Podane numery mają charakter ratunkowo-orientacyjny.

powrót

7. Gra zawiesza się i/lub wychodzi do Windowsa.

W grze jest kilka “czułych punktów”. Mapa świata i zjazd na snowboardzie to zaledwie dwa z wielu. Co ciekawe, może się zdarzyć, że FF7 raz się zawiesi a raz będzie działać! Moja procedura jest następująca – restart systemu i ponowna próba w trybie Hardware. Jeśli problem się powtórzy przełączam na tryb Software, mijam problematyczny fragment gry, zapisuję grę w najbliższym możliwym miejscu i wracam do trybu Hardware. Procedura ta doskonale sprawdzała się pod Windowsami 98/98SE/Me.

Pod Windowsem XP występuje pewnego rodzaju loteria. Zwłaszcza jeśli chodzi o jazdę na snowboardzie.  Producent podaje, że nie ma sposobu na ten problem, jednak z moich obserwacji wynika co innego. Przy odrobinie szczęścia udaje się to przejechać zarówno w trybie software jak i hardware. Wystarczy wykonać kilka prób i NA PEWNO się uda.

Jeśli gra zawiesza się przy starcie wyścigów Chocobo to potrzebujesz tego patcha.

powrót

8. Informacja dotycząca Windows XP, SP1 i SP2, Vista

Windows XP, Windows XP SP1, Windows XP SP2

Grałem na wszystkich trzech wersjach systemu Windows XP, zarówno na karcie graficznej nVidi jak i Ati.

Gra działa, mimo tego, że Eidos twierdzi inaczej. Ze stron Eidosu ściągnij patcha dla RivyTNT. Potrzebne są najnowsze sterowniki (ostatnio weryfikowane: lipiec 2005) i nie powinno być więcej problemów niż w poprzednich wersjach systemu Windows. Opcję dla kart nVidii zaznacz w konfiguracji jedynie wtedy gdy masz AT (I!!!), na kartach serii GeForce nie trzeba zanzaczać tej opcji. Aby przejść etap w Golden Saucer (wyścigi Chocobo) potrzebujesz również tego patcha.

Aby korzystać z pada/joysticka należy dodatkowo wejść do panelu sterowania i w opcjach “kontrolery gier” w pozycji zaawansowane… ustawić domyślny kontroler dla starszych programów.

Windows Vista

W tym przypadku nie potrzeba nic więcej jak znane już patche RivaTNT i do wyścigów Chocobo oraz kodek true motion, bez którego gra nie wyświetla filmów. Oba pliki znajdziecie w dziale Download. Instalacje kodeków należy przeprowadzić w trybie administratora (PPM na pliku setup.exe i wybierz opcje “Uruchom jako administrator”). Pamiętajcie by pobrać najnowsze sterowniki do karty graficznej, gdyż wczesne ich wersje powodowały powstawanie błędów w wyświetlaniu gry. W razie problemów z instalacją samej gry również zalecane jest uruchamianie instalatora w trybie administratora.

powrót

9. Gra zawiesza się podczas startu wyścigów Chocobo

Prawdopodobnie grasz na systemie Windows XP/2000/Vista. Aby zlikwidować problem musisz skorzystać z tego patcha. Jest to łatka nieoficjalna, ale zalecana przez pomoc techniczną Eidosu.

powrót

10. Gra się nie uruchamia!

No tak, dużo ten problem nie mówi, ale jeśli sprawdziłeś/łaś wszystkie rozwiązania podane powyżej i nic ci one nie dały jest jeszcze jedna (ale nie ostatnia) szansa. Przez jakiś czas nie grałem w FF7, w między czasie dużo eksperymentowałem ze sterownikami i innymi rzeczami. Któregoś dnia przyszła mi ochota na Final Fantasy 7. I co? Nic! Gra się nie uruchamiała ani w trybie software ani w hardware. Wrzuciłem inne sterowniki dla karty graficznej, te które kiedyś działały – NIC! Okazało się, że przy zmianie sterowników do karty dźwiękowej zmieniły się jakieś dane tej karty. Wystarczyło po prostu wejść do menu konfiguracji dźwięku i ustawić od nowa kartę dźwiękową! I już!

powrót

11. Posiadam kartę Ati – czy mogę grać w trybie sprzętowym?

Aby zagrać w trybie sprzętowym wystarczy ten sam patch co dla kart NVidii. Sprawdziłem to na karcie Radeon 9000 Pro. Zaznaczyłem przy tym, że korzystam z karty Nvidii (!). Patch znajduje się w dziale Download. Patch ten działa również na Windows Vista.

powrót

12. Jak zainstalować grę pod Windos XP – oto co robię, by gra działała.

 1. Zawsze mam najnowsze oficjalne sterowniki. (Catalyst 5.7 – Radeon 9000Pro podczas pisania instrukcji)
 2. Windows XP Pro z Service Pack 2
 3. Normalnie instaluję FF7 zaznaczając wszystkie opcje (poza sythetyzerem Yamahy) – wybieram pełną instalację.
 4. Rozpakowuję patcha dla Rivy TNT i przegrywam plik startowy i konfiguracyjny do katalogu z grą.
 5. Instaluję patch “wyścigi chocobo dla Win XP”
 6. Uruchamiam konfigurator i zaznaczam Hardware oraz że mam kartę NVidii (na kartach NVidii lepiej tego nie zaznaczać)
 7. Gra działa bez żadnych problemów.

powrót

13. Gra nie widzi włożonego krążka CD

Final Fantasy 7 wymaga, by płyta była włożona do pierwszego dostępnego napędu. Jeśli więc masz dwa napędy CDROM to korzystaj z tego, który w ma wyższą literę. Jeśli z jakichś przyczyn nie możesz z niego korzystać, odnajdź w rejestrze systemu (Start->Uruchom-> wpisz “regedit”) następujący klucz:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Square Soft, Inc.\Final Fantasy VII

I ręcznie zeedytuj dwie pozycje:

 • DataDrive
 • MoviePath

wpisując odpowiednią literkę napędu.

powrót

14. Po zainstalowaniu patchy i uruchomieniu gry pojawia się czarny ekran

Ten problem dotyczy wersji EA Classics (dostępnej w naszym sklepie). Wynika to z tego, że patche zostały wydane do wersji EIDOSu, która różni się tym, że przed logiem Squaresoft wyświetla dodatkowo logo EIDOS. Ponieważ w wersji EA nie filmiku z logiem EIDOSA gra się “zawiesza”. Na szczęście wystarczy wcisnąć Esc by przejść do menu. Można też zrezygnować z pachy i grać w trybie Software.

powrót