Chocobo

Autor: Sephiria

Chocobo to sympatyczne zwierzaki, które w czasie premiery pierwotnej wersji Final Fantasy VII (lata 1997–1998 na konsole, rok 1998 konwersja PC) stały się niemal znakiem firmowym serii dla szeroko pojętej braci Graczy. Należy pamiętać, że do tego czasu seria Final Fantasy była znana tylko posiadaczom konsol NES (w Polsce jej klonem był Pegazus) oraz SNES i właśnie Final Fantasy VII zmieniła ten stan rzeczy. Z kolei konsolowcy utożsamiali Chocobo z Final Fantasy już od części trzeciej. Pewnym było więc, że w najsłynniejszym dziś epizodzie FF na pewno ich nie zabraknie.

Rzeczywiście, sympatyczne kurczako-strusie powróciły w FF VII i to do tego w znakomitym stylu. Zaprogramowano im wiele nowych funkcji i dobrze, że tak się stało, bo od czasu Final Fantasy IV rola Chocobo stopniowo malała i w końcu zostały zepchnięte na margines w Final Fantasy VI.

W siódmym odcinku serii Chocobo służą nie tylko jako środek transportu, co zawsze było ich domyślną rolą, ale oferują też szereg dodatkowych atrakcji. Do wyboru mamy:

Wyścigi Chocobo to jedna z wielu mini-gier w FF VII i z pewnością jest jednym z elementów dających największą frajdę z zabawy. Ścigając się i wygrywając zarabiamy walutę Gold Saucer (GP), którą można przeznaczyć na kupowanie dóbr (w tym tych wyjątkowych, jak choćby Gil Plus materia) albo zdobywamy ciekawe fanty (akcesoria, materie, przedmioty zużywalne). Pomocną w wyścigach okaże się hodowla, która da nam dostęp do nowych rzadkich odmian Chocobo, których na wolności nie ma. Odpowiednia opieka nad hodowanymi kurczakami sprawi, że uzyskasz dostęp do wyjątkowych i standardowo niedostępnych odmian. Wyjątkowe okazy pozwolą zdominować nam wyścigi dzięki ich sile, a dodatkowo te specjalne okazy mają wyjątkowe właściwości i dzięki nim można dotrzeć do kilku największych skarbów w grze, nieosiągalnych nawet za pomocą statku powietrznego. Sztandarowym przykładem niech tu będzie osławiona summon materia Knights of Round.

Widać zatem, że zainwestowanie w nie czasu i odrobiny cierpliwości da bardzo wymierne korzyści. Po takim wstępie twój apetyt na pewno urósł, zatem nie przedłużam wstępu i zapraszam do czytania szczegółów. Sekcję z uwagi na objętość podzieliłam na kilka części. Wykorzystajcie w tym celu poboczne menu.

 • Mati

  Nie trzeba być na wyścigach żeby zmienić płeć. Można złapać jakiegoś chocobo zaraz przy farmie. Sprawdzone przed momentem :)

 • Twój “sposób” ma zasadniczą wadę: łapiąc kolejne ptaki tracisz te złapane wcześniej. Każdy kurak złapany ponad programowe 4 automatycznie zastępuje złapanego najwcześniej, jako pierwszego. To może być strzał we własną stopę, ponieważ Wonderful Chocobo na przykład są dość rzadkie – średnio w 70% przypadków trafia się Weak. Duuużo szybszy i prostszy jest sposób z wyścigami, niż łapanie kolejnego kuraka.

 • Maciek

  A wiecie, że rodzaj potworów, które przychodzą razem z chocobo określa ich jakość? Przykładowo Wonderful przychodzi zawsze z jednym lub dwoma Jumpers. Jeśli wiesz jakich potworów masz się spodziewać, to możesz od razu wypuszczać zbędne zwierzaki bez wprowadzania ich na farmę.
  Jeśli chodzi o płeć: można przecież najpierw sprawdzić, które są niepotrzebne i je wypuścić, co zwolni ci miejsce na tego, którego złapiesz w celu zmiany płci.
  Nie wiem czy wolno u was wstawiać linki, ale zaryzykuję
  http://www.gamefaqs.com
  tu jest spis wszystkich rodzajów walk, w których są chocobo, z opisami jaki pojawia się z jakimi potworami.

 • Maciek

  Sorry za posta pod postem, ale można dużo szybciej mieć zielonego i niebieskiego.
  Male Good z GS + Female Great (Rocket T.) = zielony
  Female Good z GS + Male Great (Mideel) = niebieski
  Plusem jest to, że w ogóle nie trzeba ich uszlachetniać (najlepiej gdyby były świeże, zaraz po złapaniu, bez wyścigów, ani karmienia).
  Jeśli was to interesuje to na tamtej stronce jest świetny opis chocobo

 • Dzięki, ale opisy do gier robię samodzielnie.

 • diabeł

  Próbowałem otrzymać zielonego z parki rocket town great (male) wonderful (female) i głównie otrzymuje żółte (!) rzadko kiedy niebieskie… na potrzeby zdobycia zielonego polecam polaczenie great z rocket town i great z mideel – dużo większe prawdopodobieństwo…

 • er

  W sumie, do otrzymania zielonego i niebieskiego wystarczyły mi 2 great z okolic rocket. Zero wyścigów na Gold Saucer, zero karmienia. Do otrzymania czarnego krzyżówka niebieskiego z zielonym bez wyścigów tylko z orzechem Pepio – wyszedł od razu. Gorzej było ze złotym, bo klasa B+A dawała ciągle czarny/żółty. Żółty ponownie łapany musiał być wonderfull. Podszkolenie go do A dało od razu złotego.

 • Beth

  Twoj sposob Sephiria nie dziala.
  Mam male wondeful chocobo klasa ”S” i female great z rocket town klasa ”A” daje im carob nut i…Powstaje zolty kurczak.Probowalem okolo 20 razy…

 • D.

  Za mało konkretów w tych opisach, dokładniejsze są na gamefaqs.

 • mamzasady

  co do szybkosci wonderful to samiec osiąga szybkosc 117 i to jest jego maksymalna szybkosc, a nie tak jak podana powyżej szybkość 108

 • brat3l

  A ja powiem tak jeżeli chodzi o krzyżówkę Wonder Female (110 km/h, 800+ staminy) z Great R. Male (92 km/h 800+ staminy) Po użyciu 2x carbo otrzymałem 2 x żółtego kurczaka co mnie lekko wnerwiło. Po doładowaniu sylkisami samica 101 km/h 999 staminy a samiec ku mojemu zaskoczeniu 142 km/h! Kombinujemy dalej :)

 • Prophet

  Co do krzyżówki Wonderfull z Great (RT) przy użyciu Carob Nut’a jest mały problem, a mianowicie na wersji PS może i działa, lecz inna bajka jest to ze na Ultima Edition już nie. Gram już 3 raz w UE i za każdym razem próbowałem krzyżówki tych dwóch ptaków lecz ani razy nie wyszedł mi river/mountain. Po ok 30 próbach zmieniłem zdanie co do parowania i użyłem good (GS) i już po pierwszej próbie uzyskałem mountain’a. Polecam bardziej układ Great (RT) + Good (GS) + Carob Nut, gdyż za każdym razem trafiał się “unikatowy” chocobo.

 • Sensi

  Chciałbym zauważyć, że przy ok 50 próbach na wonderful z Icicle Village i great z RT, otrzymuję tylko zółte ptaszki i zielone.. na domiar złego, zielone to sam samce ^^

 • bllazer

  rozne kombinacje sa dobre.jedno wiem napewno-kurczaki musza odpoczac miedzy rozrodem.dajcie Im czas okolo 30 min (licznik czasu gry),powalczcie gdzies,poszukajcie ukrytych przedmiotow,cokolwiek odpocznijcie w miedzyczasie w hotelu.a oczekiwany kolor a nawet plec wyskoczy przy pierwszym jajku!!! a jesli chcecie kurczaka o super osiagach to trzeba rownolegle chowac drudiego I na koncu miec do polaczenia dwa zlote.kazda krzyzowka daje srednia plus okolo 10 speed,

 • matis

  predkości złe…mój wonderfull ma predkosc 117

 • DragonsHunter

  Warto dodać że podczas biegu trzymając przyciski L1, L2, R1 i R2 jednocześnie, pasek staminy się regeneruje.

 • DragonsHunter

  Jak chcieliście brać udział w wyścigu klasy S, to Wam też podbiegła Tifa z prośbą do Clouda że ona chcę się przejechać? :D

 • EL Gustavo

  Jeżeli masz problem z uzyskaniem niebieskiego kurczaka łącząc Great samca z Rocket Town i Good samica z Gold Sauce + Carob Nut.
  Ja po około 20 próbach uzyskiwania tylko zielonego, zacząłem szukać porad na forum. I znalazłem, sprawdzoną, także przeze mnie, działającą metodę by uzyskać to co chcemy.
  Cały trick polega na tym. Przed skrzyżowaniem kurczaków robimy save na mapie świata. Wchodzimy na rancho i do budynku. Parzymy dwa kuraki i mamy określony efekt, na przykład zielony samiec.
  Jezeli chcemy kurczaka innego niż ten zielony, wyłazimy z gry, włączamy ją ponownie. Ladujemy save, wchodzimy na rancho > wchodzimy do budynku > wychodzimy z budynku > wracamy do budynku i parzymy kurczaki. Proste ? Proste.
  Jezeli chcemy inny efekt a często zależy nam na innej płci nowego kurczaka, zanim sparzymy kurczaki wchodzimy i wychodzimy z budynku 2 razy, dopiero po tym zostawiamy je na noc. Nie pomaga ? Wychodzimy>wchodzimy 3 razy itd. nawet do pięciu razy. Za każdym razem dostaniemy innego kurczaka.
  Mam nadzieje że to pomoże.
  Podziękowania do tego kolesia który wrzucił to na jedno z forum.
  Pozdrawiam.