Postacie

autor: dark_raven

Przedstawiamy tu podstawowe informacje o zaprezentowanych już postaciach z Final Fantasy XIII.

Nasza drużyna

Imię
Lightning
Lightning (prawdziwe nazwisko Farron)
Wiek
21 lat
Wzrost
177 cm
Broń
Gunblade
Eidolon
Odin
Głos w wersji JAP
Maaya Sakamoto
Głos w wersji ANG
Alecia “Ali” Hillis
Opis
Choć Lightning ma być oficjalnie protagonistką gry, twórcy zapowiedzieli, że będzie mieć taki sam wpływ na fabułę jak pozostałe postacie (tak jak Terra w FF VI). Dziewczyna została wybrana przez Kryształy, aby zniszczyć Cocoon. Posiada tytuł I’Cie – wybranej przez bogów. Trudno spodziewać się, żeby ostatecznym celem gry było zniszczenie świata, tak więc można oczekiwać jakiejś przemiany w jej postawie w trakcie gry. Bohaterka należała dawniej do armii Cocoon, obecnie jest członkinią podziemnej bojowej organizacji antyrządowej. Lightning posiada wyjątkowo zimną i nieprzyjemną osobowość. Potrafi nawet uderzyć przywódcę grupy, Snowa. . Walczy za pomocą miecza przypominającego Gunblade, posługuje się również magią i innymi specjalnymi umiejętnościami, takimi jak kontrolowanie grawitacji.
Oficjalny Opis
This solitary young woman speaks little of herself-even her true name is a mystery. She is known to others simply as ‘Lightning’.
Imię
Snow
Snow Villiers
Wiek
Nieznany
Wzrost
196 cm
Broń
Płaszcz
Eidolon
Siostry Shiva
Głos w wersji JAP
Daisuke Ono
Głos w wersji ANG
Troy Baker
Opis
Snow to przywódca podziemnej organizacji Team Nora. Był też narzeczonym jej siostry Lightning, Serah. Tak jak wszystkie pozostałe grywalne postacie, jest jednym z I’Cie. Zanim ujawniono jego imię, był znany jak Mr. 33cm z powodu jego olbrzymich stóp. Co ciekawe, jego oficjalną “bronią” jest jego płaszcz, wzmacniający siłę jego ciosów. Posiada też motocykl składający się z… dwóch Shiv.
Oficjalny Opis
An irrepressible, fiery young man, Snow dives headfirst into danger using nothing but his powerful physique as a weapon. Easily swayed by emotion, he is prone to rash words and actions. Nonetheless, many are won over by his outgoing and optimistic nature.
Imię
Oerba
Oerba Dia Vanille
Wiek
Nieznany
Wzrost
164 cm
Broń
Kij
Eidolon
Hecatoncheir
Głos w wersji JAP
Yukari Fukui
Głos w wersji ANG
Georgia Van Cuylenburg
Opis
Już od wielu części tradycją serii jest pojawianie się w drużynie pozytywnie nastawionej do życia młodej bohaterki. Tym razem, najprawdopodobniej taką rolę odegra Vanille. Jest ona jedną z I’Cie, tak jak pozostałe postacie. Wiadomo też, że była pośród ludzi uratowanych przez grupę Snowa z pociągu jadącego do Pulse. Z trailerów trudno wywnioskować coś więcej o niej. W jednej ze scen prosi Sazha, aby do niej strzelił. W innej pada na kolana przed Serah, siostrą Lightning, i przeprasza ją.
Oficjalny Opis
Vanille is an endearing young woman with a relentlessly sunny disposition. Her bright personality gives no hint of the dark resolve that lies within
Imię
Sazh
Sazh Katzroy
Wiek
32
Wzrost
175 cm
Broń
Pistolety
Eidolon
Brynhildr
Głos w wersji JAP
Masashi Ebara
Głos w wersji ANG
Roy “Reno” Wilson
Opis
Również o tej postaci nie wiemy wiele (nawet tego, jak wymówić jego imię), lecz nie jestem pewien, czy chcemy wiedzieć więcej… Pierwsza prezentacja jego postaci wywołała bardzo mieszane reakcje u fanów. Ale to nie żart – murzyn z Chocobo w afro rzeczywiście będzie grywalną postacią. Jego “fajność” z pewnością podnosi broń jakiej używa – dwa pistolety. Wiadomo też, że ma syna. Zna Lightning z czasów służby w armii Cocoon. Jego osobowość odpowiada stereotypowi “wesołego, łatwo wzruszającego się Murzyna”.
Oficjalny Opis
Sazh is a friendly, cheerful man who is never without his curious companions—a chocobo chick and a pair of pistols. He is quick to banter, but also keeps a mature perspective on matters. Uncontrollable events have set him on his current path, but another purpose compels him to walk it.
Imię
Hope
Hope Estheim
Wiek
14
Wzrost
Nieznany
Broń
Bumerang
Eidolon
Alexander
Głos w wersji JAP
Yuki Kaji
Głos w wersji ANG
Vincent Martella
Opis
Hope pochodzi z bogatej rodziny, jednak wpada w tarapaty na skutek działań niecnej organizacji rządzącej Cocoon. Zostaje uratowany przez Snowa, jednak przy okazji ginie jego matka. Hope ma za to do Snowa pretensje w dalszej części gry. Jego ojciec pracuje dla rządu i wygląda jak Cid z XII.
Oficjalny Opis
Hope has enjoyed a markedly uneventful youth on humankind’s haven of Cocoon. His life is turned upside down at the hands of the Sanctum’s Purge.
Imię
Fang
Oerba Yun Fang
Wiek
Nieznany
Wzrost
Nieznany
Broń
Włócznia
Eidolon
Bahamut
Głos w wersji JAP
Mabuki Andou
Głos w wersji ANG
Rachel Robinson
Opis
Fang to kandydatka na ulubioną postać męskiej części graczy – piękna, silna i tajemnicza. Nie wiadomo, czy jest spokrewniona z Vanille (na co wskazywało by jej imię). W pewnym momencie gry ma stanąć naprzeciw reszty drużyny w walce, choć na szczegóły musimy poczekać.
Oficjalny Opis
Fang is a mysterious woman who is working with the Sanctum military despite bearing the mark of the detested l’Cie. She has a strong-minded personality and is unconcerned with trivialities.

Pozostali

Jihl Nabaat

Jilh

Jedna z głównych antagonistek “trzynastki”. Jest oficerem w specjalnych siłach armii Cocoon. Jak przystało na “zuego” jest zimna i bezwzględna, a poza tym niezwykle inteligentna i uzdolniona jako żołnierz. Z racji swojego wyglądu określana jest przez część fanów jako “zła siostra Quistis”. Uroku “bad Quis sister” dodaje aksamitny głos Pauli Tiso.

Yaag Rosch

yaag

Prawa ręka Jilh i drugi znany nam antagonista. Yaag również jest jednym z najzdolniejszch żołnierzy w armii, jednak w przeciwieństwie do Jilh często walczy na pierwszej linii frontu, czemu zawdzięcza swoje blizny. Ma pewne wątpliwości co do działań władz, jednak pozostaje im lojalny, chcąc bronić obywateli Cocoon. Według twórców gry, będzie pełnił funkcję powracającego wielokrotnie przeciwnika. Yaag przemawia do nas angielszczyzną Jona Curry’ego.

Cid Raines

Cid

Oficjalny Cid FF XIII. Niewiele o nim wiadomo, oprócz tego że jest biszem, widziano go z gunblade’m (choć nie wiadomo, czy to jego) i, jak na Cida przystało, ma swojego Airshipa, nazwanego na cześć miasta z FF IX – Lindblum. Głosu w angielskiej wersji użyczył mu Erik Davies.

 • Anonim

  Radze zaktualizować dane dotyczące FF XIII… Niestety stwierdzam z wielkim bólem, że krypta FF powoli schodzi na psy…

 • artii

  Zgadzam się z przedmówcą. Tak jak zawsze grając w którąkolwiek część “Fajnala” wszedłem w poszukiwaniu jakiś dokładniejszych informacji, opis rozwoju postaci, upgrade broni i akcesoriów…. a tu kicha ;( rozumiem, że może już się nie chcieć, może autor już nie ma tyle czasu na tworzenie strony? obojętnie co jest przyczyną powiem jedno – szkoda :(

 • To prawda – czasu mamy mniej. Nie jesteśmy już uczniami ogólniaka ani studentami pierwszych lat, jak dziesięć lat temu. Z tego powodu mamy zdecydowanie mniej czasu niż kiedyś. Obecnie jesteśmy na etapie zakładania rodzin, pracy zawodowej, a niektórzy z nas niebawem pewnie będą spodziewać się dzieci. Robić robimy, tylko mniej niż byśmy mogli i chcieli. Nie mniej Krypta żyje.

 • Więc może zróbcie rekrutacje wśród tych co “rodzin jeszcze nie założyli” Może znajdą się jeszcze fani Finala, do X-2 wszystko ładnie opisane, więc co nowsze tytuły młodsi gracze mogą znać. Także rekrutacja moim zdaniem wskazana. ;)

 • PietroX

  Zgadzam się co do rekrutacji.

 • Anonim

  No cóż też się pod tym podpisuje zwłaszcza, że czytając oficjalny poradnik do 12-tki (po angielsku) znalazłem wiele błędów i niedomówień na krypcie

 • obecnie przechodzę FF XIII i informacja którą można zmienić Cid Raines na miecz Lighting podczas przekomarzania się przed walką naszej drużyny z Cid’em. Mogę pomóc w tworzeniu poradnika jakby ktoś chciał, gra na początku nie była zbyt łatwa ale da się przeżyć.:)

 • Underwater

  No dajcie spokój. Murzyn to słowo obraźliwe (opis Sazha). Info o postaciach niezaktualizowane i beznadziejnie subiektywne. Gdzie do k***y jest Serah. O Gadot i Lebreau też zapomniałeś. O głównym badguyu (Dysley) nie wspomnę. Gdzie info o fal’Cie? Ani słowa o limitach. Vanille nie walczy kijem. Bronią Snowa nie jest płaszcz, tylko rękawice co w FFie wcale nie jest nowością (Tifa, Zell, Reddas itd.). Brakuje porównania Light do Clouda, chociaż podobieństwo jest oczywiste. W opisie Fang jest ewidentny błąd logiczny – “Nie wiadomo, czy jest spokrewniona z Vanille (na co wskazywało by jej imię).” – od kiedy to imię wskazuje na pokrewieństwo? Jak już wypisujesz o postaciach drugoplanowych (Jihl, Yaag, Cid) to gdzie jest Dajh? Radzę ten tekst usunąć i dać do napisania komuś kompetentnemu. A Hope nie ma pretensji do Snowa, tylko chce gościa zaciukać. Pff.

 • Rafał Zacharzewski

  Opis do postaci jak i sama Solucja do gry to Kpina! Wiele tutaj brakuje. Jeżeli podjęło się wyzwanie opisu Postaci drugoplanowych to wymienić ich całość a nie 1/50! Gdzie właśnie CID! Gdzie ekipa Snowa!? Po za tym Murzyn! Poważnie? Czy Rasizm to podstawa! To że Sazh jest czarnoskóry nie oznacza że jest murzynem! Tak się składa że jest to najbardziej lubiana prze zemnie postać w grze zaraz po Vanille. A co do Solucji to jest wiele błędów oraz pominiętych akcji! I w ostateczności pomagałem sobie Opisem z Angielskiej strony! Gdyż tutaj nie mogłem odnaleźć tego jak uzyskać Ultima Weapon itp! Co dokładnie gdzie jest! Opis ewidentnie pisany po skrótach! I tak jak wielu i ja stwierdzam że Krypta schodzi na PSY!!! Jeszcze do Finala X opis był w miarę w miarę, ale też musiałem się już z czasem posiłkować innymi stronami, to po X strona zaczęła się psuć!!!

 • Style

  To, ze Sazh jest czarnoskory, nie oznacza ze jest murzynem? Pan raczy zartowac, jak mniemam. Bardzo slabo, pragne zauwazyc.

  ,,Murzynek bambo, w afryce mieszka…”

 • Style

  Zgadzam sie z czescia panskiej wypowiedzi, mianowicie:
  ,,Murzyn to slowo”.
  Polecam i nie pozdrawiam.

 • RYUU

  Nie ma to jak zabłysnąć prostactwem i ignorancją ;)

  Trochę to żenujące używać w oficjalnym opisie postaci na stronie słów powszechnie uznawanych, za rasistowskie…

 • Style

  Slowo “murzyn”, nie jest i nigdy nie bylo polskim odpowiednikiem slowa “nigger”, ktore powszechnie uwazane jest(Slusznie, badz nie.) za rasistowskie. Skoro mowa o blyszczeniu prostactwem i ignorancja, polecam zapoznanie sie z pogladem, badz tematem przy ktorym koniecznie chce sie obstawac.
  Moze w pana odczuciu prostactwo i ignorancja, przejawia sie odmienna opinia na dany temat. Dla mnie to po prostu niski poziom kultury, nieznajomosc faktow, czy brak jakiegokolwiek pojecia w dyskutowanej kwestii. Moglbym pojsc nawet, o krok dalej i nazwac pana prostakiem, ignorantem, byc moze tez/lub debilem ale przeciez, pana niechec do zaakceptowania mojego pogladu(Jak i oczywistych faktow, czemu dal pan juz popis) na ten temat uczynilaby moj wysilek calkowicie daremnym. A dyskusja wskutek tego powstala, najpewniej doprowadzila by mnie jedynie do rozstroju zoladka.

  “Sąd Najwyższy podtrzymał w mocy wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu i oddalił pozew czarnoskórego studenta Samuela Fosso przeciwko wydawnictwu Dobry Humor, które w 1997 roku opublikowało rasistowskie dowcipy o Murzynach? (“Gazeta Wyborcza”, 2000).”

  Tutaj caly artykul, z RP:
  http://www.mojawyspa.co.uk/forum/6/20907/Jasnie-Pan-Murzyn,0

  Ps. W cytowanym fragmencie artykulu nie chodzi o uzycie slowa “czarnoskorego”. Niech pan przeczyta pare razy, albo poprosi kogos innego o interpretacje ;).

  Ps.2: Zidiocialy emot po chamskiej odzywce, wcale nie dodaje uroku. Nie wierzysz? Patrz wyzej.