Postacie

autorka: Sephiria

Każda dobra ksiązka, gra, czy film nie może się obejść bez występujących w niej bohaterów, którzy rozgrywają wymyśloną przez autora fabułę i nadają jej odpowiedni akcent. Choć Final Fantasy: The Spirits Within był pierwszym filmem zrobionym przez (wtedy jeszcze) SquareSoft, to firma zebrała sporo doświadczeń tworząc obsadę części drugiej oraz od czwartej do dziewiątej i patrząc z tej perspektywy, stworzenie “drużyny” na potrzeby filmu nie powinno być trudne. Jedyna różnica między grami i filmem polegała na tym, by stworzyć herosów jeszcze bardziej realnych, pełnych i kompletnych, z którym widz mógłby się utożsamić w ciągu nieco ponad stu minut seansu. Czy twórcom się udało? Przekonajcie się sami, zapoznając się z bohaterami “Final Fantasy: The Spirits Within”.

Ze względu na ich występowanie i wagę dla fabuły, postacie zostały podzielone na pierwszoplanowe i epizodyczne.

Postacie pierwszoplanowe:

Oryginalne logo FF3 NES
Aki Ross – Ming-na Wen

Dr Aki Ross – młoda, ambitna i uparta pani doktor, która przysięgła sobie że poprzez prowadzone wspólnie z Dr Sidem badania zdoła uwolnić Ziemię i ludzkość od jarzma tajemniczych fantomów. Na pierwszy rzut oka wydaje się być chłodna i pochłonięta swoimi badaniami do tego stopnia, że nie dba o własne bezpieczeństwo ani osób, które chciałyby jej pomóc. W rzeczywistości maskuje w ten sposób trud, z jakim dźwiga ogromne brzemię. Jest bardziej ludzka niż nie jeden by przypuszczał, bo choć jest dzielna gdy wymaga tego sytuacja, to nierzadko miewa chwile, gdy potrzebuje wsparcia, współczucia albo czułości. To ostatnie widać szczególnie w relacjach z dawnym ukochanym – kapitanem Edwardem, z którym los ponownie ją zetknął.

Aki Ross głosu użyczyła Ming-Na Wen, znana chociażby z roli doktor Chen w serialu “Ostry Dyżur”

Oryginalne logo FF3 NES
Gray Edwards – Alec Baldwin

Kapitan Gray Edwards – doborowy żołnierz, dowódca jednej z elitarnych grup wojskowych: “Deep Eyes”. On i jego zespół po raz pierwszy pojawiają się na planie, gdy chcąc nie chcąc (w przypadku Edwardsa chcąc) przychodzą Aki Ross z pomocą podczas jednego z jej wypadów. Gray jest cenionym wojskowym nie tylko dlatego, że profesjonalnie wypełnia swoje obowiązki, ale także traktuje życie i zdrowie swoich podkomendnych jako jedną z najwyższych wartości. Jego ostra wymiana zdań z Aki na temat jej beztroski o dobro swoje i innych jest konsekwencją zawodu, jaki Ross sprawiła mu w przeszłości. Nie jest dokładnie powiedziane kiedy miało to miejsce, ale oczywistym jest że kiedyś byli parą, która z “pewnych względów” (co jest wyjaśnione w filmie) została rozdzielona. Los jednak chciał, by ta dwójka spotkała się ponownie i Edwards towarzyszy Ross w jej misji. W miarę upływu czasu Gray przekonuje się do badań prowadzonych przez Aki, a ich dawne uczucie odżywa i rozkwita.

Kapitan Edwards przemawia głosem Aleca Baldwina, który grał między innymi w “Polowaniu na Czerwony Październik”

Oryginalne logo FF3 NES
Donald Sutherland

Dr Sid – dyrektor centrum medyczno-badawczego i zasłużony naukowiec, który odkrył fantomy oraz fakt, że każda istota na Ziemi wydziela specyficzną energię. Na podstawie tej energii Sid pomógł opracować prawie całą obecnie stosowaną technologię, włącznie z osłonami chroniącymi miasta, w których przerażeni ludzie muszą ukrywać się przed fantomami. Sid to nie tylko wybitny badacz, ale także człowiek o łagodnym usposobieniu, z poczuciem humoru, który mimo lat opierania się na faktach i dowodach nie zapomniał swoich marzeń. Jego ludzką naturę najlepiej widać w relacjach z Aki Ross, jego współpracownicą i przyjaciółką, którą traktuje niemal jak rodzoną córkę. Jest też zręcznym politykiem, który potrafi milczeć, gdy wymaga tego sytuacja. Wie również, że w obecnej sytuacji nie stać go na luksus sentymentalizmu, zwłaszcza gdy część wojskowych dowódców nieprzychylnie patrzy na jego prace nad powstrzymaniem fantomów, uznając środki militarne za jedyne właściwe.

Sida swoim głosem obdarował znany i znakomity aktor – Donald Sutherland.

Oryginalne logo FF3 NES
Irving Rhames

Sierżant Ryan Whittaker – olbrzymi kolos o wielkim sercu, który zawsze najpierw martwi się o innych a dopiero potem o siebie, niezależnie od sytuacji. To on pierwszy wychwytuje więź między Aki a Grayem i wspólnie z resztą zespołu “Deep Eyes” dyskretnie pomaga kapitanowi w odnowieniu starej znajomości. Gdy ktoś z jego kompanów jest w zagrożeniu, z łagodnego olbrzyma zmienia się w walecznego żołnierza, który wściekle atakuje nieprzyjaciela. Atrakcji tej postaci dodaje fakt, że ojciec Ryana też był żołnierzem, który zginął podczas misji oczyszczenia jednego z miast z fantomów.

Pod kwestie Ryana głos podłożył Irving “Ving” Rhames, znany z roli hakera Luthera Stickella w Mission Impossible.

Oryginalne logo FF3 NES
Steve Buscemi

Neil Fleming – znakomity pilot i kierowca, amator wszelkiej techniki oraz pan “złota rączka”. Ten facet po prostu ma smykałkę do techniki i on sam dobrze o tym wie. Gdy misja wymaga jakiegokolwiek obsługiwania lub naprawiania sprzętu, wtedy do akcji wkracza właśnie on. W “Deep Eyes” Neil pełni jeszcze jedną funkcję – “nadwornego wesołka”. To on często dowcipnie komentuje większość przygód, które przytrafiają się zespołowi, niejednokrotnie dając upust swojej cynicznej naturze. Fani serialu “Andromeda” z pewnością doszukają się wielu podobieństw między Nealem a Seamusem Harperem.

Neilowi głosu użyczył Steve Buscemi, aktor grający między innymi w “Rodzinie Soprano”.

Oryginalne logo FF3 NES
Peri Gilpin

Jane Proudfoot – jedyna kobieta w zespole “Deep Eyes”, ale równie twarda co jej koledzy i jeszcze bardziej zdeterminowana. W interakcji z kolegami i obcymi wydaje się być chłodna, gruboskórna i lekko złośliwa, ale to tylko fasada kryjąca pod spodem zwyczajną kobietę, samotną w męskim gronie. Najlepiej to widać w jej relacjach z Neilem, z którym często się drażni, ale zgodnie zasadą “kto się czubi ten się lubi” darzy go sympatią lub czymś głębszym. Jej postawa zmienia się znacząco podczas walki, gdy na powierzchnię wydostają się: profesjonalizm, umiejętność współdziałania i współżycia z innymi w grupie, dzięki czemu w niczym nie ustępuje swoim kompanom.

Jane posiadła głos Peri Gilpin, powszechnie znanej za rolę Roz Doyle w serialu “Frasier”.

Oryginalne logo FF3 NES
James Woods

Generał Hein – dla odmiany ten jegomość to czarny charakter, co widać chociażby po samym wyglądzie. Pan generał należy do ludzi ogólnie mało cierpliwych, którzy nie uznają innych metod rozwiązywania problemów jak droga militarna. Bardzo niechętnie patrzy na badania Sida oraz Aki Ross, więc gdy kolejny raz  rada ocalałej ludzkości odrzuca jego plan rozprawienia się z fantomami faworyzując wynalazek Cida, Hein postanawia wziąć sprawy we własne ręce. Działając na pograniczu buntu i sabotażu, wykorzystuje lojalnych wobec siebie żołnierzy by przeforsować użycie działa Zeus do pokonania fantomów, których szczerze nienawidzi. Ta awersja ma podłoże bardzo osobiste.

Generał Hein przemawia głosem Jamesa Woodsa, zasłużonego aktora, który zasłynął z grania czarnych charakterów.

Oryginalne logo FF3 NES
Matt McKenzie

Major Elliot Bricks – prawa ręka Heina, ale charakterem znacznie różni się od swojego przełożonego. Brak mu buty i zadufania w sobie, którymi epatuje Hein, nie kieruje nim też nienawiść czy gniew. Dla podwładnych jest uprzejmy, ale jak przystało na wysokiego rangą oficera jest konkretny i oczekuje określonych rezultatów. Jedynym powodem dla którego słucha i posłusznie wykonuje rozkazy Heina jest zwykła żołnierska lojalność wobec przełożonego.

Głos pod Bricksa podkłada Matt McKenzie, którego fani Final Fantasy X i Kingdom Hearts pamiętają z roli Aurona.

Postacie epizodyczne:

Oryginalne logo FF3 NESOryginalne logo FF3 NES
Keith David i Jean Simmons

Członek Rady, Mr Widget – jeden z ośmiu członków rady ocalałej ludzkości, człowiek konkretny, cierpliwy i poważny. Bierze pod uwagę wszelkie metody mogące uwolnić Ziemię od fantomów.

Kwestie Mr Widget wypowiada Keith David, który wystąpił między innymi w Barbershop i Platoon.

Przewodnicząca Rady, Ms Fuujin – jedna z ośmiu członków rady ocalałej ludzkości i jednocześnie jej przewodnicząca. Podobnie jak Mr Widget rozważa wszelkie metody pozbycia się fantomów z Ziemi, ale zdaje się uznawać użycie działa Zeus jako ostateczność. Jest obeznana z teorią Gaia’i i prawdopodobnie dlatego faworyzuje badania Sida.

Aktorką, która użyczyła głosu tej postaci jest Jean Simmons, zasłużona angielska aktorka.