Zdrowe odżywianie, zdrowy styl życia

Tutaj można toczyć rozmowy o zdrowym trybie życia, dawać porady, ro zmawiać o modzie i stylu.

Moderator: Moderatorzy

Lady Luck

Post autor: Lady Luck »

Nie potrafię jeść zbyt ostrych dań... no chyba, że mam do dyspozycji baniak wody :wink:

I solić tez raczej mało solę...
A właśnie. Sól w końcu zdrowa jest, czy nie? :?
Awatar użytkownika
Lenneth
Moderator
Moderator
Posty: 2189
Rejestracja: sob 30 paź, 2004 11:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Lenneth »

Sól NIE jest zdrowa! :shock: Definitywnie nie.

[....ale ja solę cholernie dużo. :?]
Awatar użytkownika
Ababeb
Dark Flan
Dark Flan
Posty: 1244
Rejestracja: pn 25 kwie, 2005 15:12
Lokalizacja: Czwórmiasto

Post autor: Ababeb »

Jest - ale w małych ilościach. :neutral: A ja niestety jak Lucrecia, sole dużo. :/
The Schrödinger's cat paradox outlines a situation in which a cat in a box must be considered, for all intents and purposes, simultaneously alive and dead. Schrödinger created this paradox as a justification for killing cats
Awatar użytkownika
Sephiria
Administrator
Administrator
Posty: 2602
Rejestracja: sob 13 wrz, 2003 14:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Sephiria »

Dokładnie, Ababeb ma rację - sól jest konieczna do działania pompy sodowo-potasowej, która jest odpowiedzialna za przewodzenie bodźców nerwowych( chemiczne synapsy działające na zasadzie interakcji jonów Potasu(K) i Sodu(Na). Sól kuchenna to halit (NaCl) i ta jest niezdrowa w dużych ilościach, bo Sód wypłukuje z organizmu Wapń albo Potas - tego już dokładnie nie pamiętam. Do tego Sól kuchanne powoduje zwiększenie pracy serca i nadciśnienie. Stąd zaleca się korzystanie z soli potasowej(KCl) - jest mniej szkodliwa w dużych ilościach.

Nie martwcie się - też solę dość sporo.
"Mój świat się składa ze mnie,
Bo żyję tutaj sam
To moje przeznaczenie
Tu tylko ja i tylko ja"
(IRA - Wyspa ego)
Awatar użytkownika
Nienormalny_PS2
Malboro
Malboro
Posty: 637
Rejestracja: śr 04 maja, 2005 03:16
Lokalizacja: Chronoles

Post autor: Nienormalny_PS2 »

Sephiria pisze:Dokładnie, Ababeb ma rację - sól jest konieczna do działania pompy sodowo-potasowej, która jest odpowiedzialna za przewodzenie bodźców nerwowych( chemiczne synapsy działające na zasadzie interakcji jonów Potasu(K) i Sodu(Na). Sól kuchenna to halit (NaCl) i ta jest niezdrowa w dużych ilościach, bo Sód wypłukuje z organizmu Wapń albo Potas - tego już dokładnie nie pamiętam.
Jeżeli to pisałaś z własnej wiedzy to gratuluję.
Lady Luck

Post autor: Lady Luck »

Sephiria pisze:Wapń albo Potas - tego już dokładnie nie pamiętam
Bodaj wapń, ale głowy za to nie dam.
Pytałam o tę sól, bo dietetycy (czy kto tam ogłasza, co jest zdrowe, a co nie) ciągle mieniają teorię. Ciekawa byłam po prostu, która panuje obecnie :wink:
Awatar użytkownika
Garnet
Ifrit
Ifrit
Posty: 3000
Rejestracja: sob 13 wrz, 2003 12:33

Post autor: Garnet »

ja za to nie sole za duzo..ale cukru daje duzo..do herbaty 3 pelne lyzeczki ;)
Kiri kiri kiri kiri kiri kiri!
Erelen_Galakar

Post autor: Erelen_Galakar »

Herbata tylko gorzka :) (I to mówi osoba, która 5 miesięcy temu słodziła 6 łyżeczek :D).
Awatar użytkownika
Nienormalny_PS2
Malboro
Malboro
Posty: 637
Rejestracja: śr 04 maja, 2005 03:16
Lokalizacja: Chronoles

Post autor: Nienormalny_PS2 »

Erelen_Galakar pisze:Herbata tylko gorzka
Podobno po niej sie nie chce pić,a ja zawsze jak spróbowałem to musiałem spijać litr wody.
Awatar użytkownika
Lenneth
Moderator
Moderator
Posty: 2189
Rejestracja: sob 30 paź, 2004 11:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Lenneth »

Kiedyś słodziłam dwie płaskie łyżeczki, ale dawno, dawno temu w ramach diety [rotfl, lol, lmao] nauczyłam się pić wyłącznie gorzką. :) Btw, nigdy nie miałam po niej problemów z pragnieniem. :)
Erelen_Galakar

Post autor: Erelen_Galakar »

Nienormalny, ja popijałem kiedyś nawet słodką herbatę colą :D Potem słodziłem 6 łyżeczek, aż sprawiłem sobie czajniczek i czarki do gotowania herbaty i okazało się, że ciężko domyć czarkę po przyklejonym cukrze. A więc moje lenistwo zadecydowało, że mam pić gorzką i się w końcu przyzwyczaiłem :D
Awatar użytkownika
Nienormalny_PS2
Malboro
Malboro
Posty: 637
Rejestracja: śr 04 maja, 2005 03:16
Lokalizacja: Chronoles

Post autor: Nienormalny_PS2 »

Erelen_Galakar pisze:A więc moje lenistwo zadecydowało, że mam pić gorzką i się w końcu przyzwyczaiłem n
Żebyś Ty wiedział do czego mnie moje lenistwo przyzwyczaiło z pokojem... :D.Co do herbaty to jedno jest pewne - tak na kolacyjkę do kanapeczek lubię czasem zapodać sobie,ale i tak kakao wygrywa :!: (Schovit rlz).Inną sprawą jest,że na kaca to już wolę herbatkę :D.
Erelen_Galakar pisze:colą
Tych wynalazków w ogóle staram się unikać >_<
Awatar użytkownika
Eiko
Dark Flan
Dark Flan
Posty: 1498
Rejestracja: pn 10 sty, 2005 18:12
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Eiko »

Garnet pisze:do herbaty 3 pelne lyzeczki
No ja daję dwie ;)
Erelen_Galakar pisze:Herbata tylko gorzka
Jeśli boli Cię żołądek (w tym chyba pomaga) to jest dobra ;)
"Na Boga, udawajmy normalnych, skoro nie możemy być normalni, bo inaczej nie wydobędziemy się stąd."
Awatar użytkownika
Dante
Cactuar
Cactuar
Posty: 433
Rejestracja: wt 25 maja, 2004 20:17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Dante »

że na kaca to już wolę herbatkę
heh ja tu bardziej polecam napój gazowany o smaku cytrynowym.

A generalnie najlepiej zaopatrzyć się w przesadziście naturalny sok grapefriutowy. Jak łyka weźmiesz to pysk skręca niesamowicie ale przestaje suszyć :)
Tych wynalazków w ogóle staram się unikać >_<
Colę piłem ostatnio w zeszłym roku przed wakacjami. W sumie nie powiem że niedobry napój ale szczerze wolę się wody napić.
Swoją drogą cola i pepsi dobrze na żołądek działają bolący, ale jedynie w przypadku niestrawności, bo jeżeli masz po prostu przykurczony żołądek to odradzam. Pozatym naprawdę działa, sam testowałem na sobie 8)
"Beneath this mask there is more then a flesh... beneath this mask there is an idea... and ideas are bulletproof!"

V.
Awatar użytkownika
Boni
Dark Flan
Dark Flan
Posty: 2376
Rejestracja: sob 20 wrz, 2003 21:08
Lokalizacja: Z róży.
Kontakt:

Post autor: Boni »

Garnet pisze:ale cukru daje duzo..do herbaty 3 pelne lyzeczki
Cóż, skoro i tak mało jesz... Niemniej jednak zamiast takiej herbaty można jeść cukier z cukiernicy. Taki sam smak pewnie... No chyba, że robisz herbatę w litrowym kubku to co innego. ;)
Eiko pisze: Jeśli boli Cię żołądek (w tym chyba pomaga) to jest dobra
Zwiększa wydzielanie soków żołądkowych. Pomaga przy niestrawności. Gorzej jak ma się wrzody.
Dante pisze:Pozatym naprawdę działa, sam testowałem na sobie
Zastanawiam się tylko czy ta ulga nie daje efektów ubocznych.
glamorous vamp
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie, styl życia”