poezja mlodych.. czyli piszcie swoje wiersze...

Czujesz, że masz twórczą wenę? Chcesz napisać opowiadanie, niekoniecznie dotyczące FF? Jeśli tak, to ta kategoria jest dla Ciebie.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Lenneth
Moderator
Moderator
Posty: 2189
Rejestracja: sob 30 paź, 2004 11:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Lenneth »

Ach, White, czyżbyś znał Białoszewskiego li tylko ze szkoły...? :twisted: Bo to mi zalatuje lekcjami polskiego.

Anyway, ostatnio czytuję sobie poezję tego pana przed snem. Pozwolicie, mam nadzieję, że rzucę z pamięci jeden z moich ulubionych wierszy [może być niedokładnie, bo pamięć już nie ta ;)]:

-Liść!
-Iść!
-Już idę!
-Nie... ja tylko tak... do rymu.
targaroth

Post autor: targaroth »

White SeeD pisze:Jeśli chodzi o poezję, to ja gustuję w utworach pana Mirona Białoszewskiego.
szczerze mowiac tez mi się jego wiersze podobaja...

[ Dodano: Czw 24 Mar, 2005 ]
Lucrecia pisze:Ach, White, czyżbyś znał Białoszewskiego li tylko ze szkoły...? :twisted: Bo to mi zalatuje lekcjami polskiego.
chyba masz racje bo pare miesiecy temu wlasinie u mnie w szkole na polskim czytalismy te dwa wiersze ktore podal white.... ale same w sobie mi sie podobaja :)
Ostatnio zmieniony pn 20 lut, 2006 11:34 przez targaroth, łącznie zmieniany 1 raz.
White SeeD

Post autor: White SeeD »

Ach, White, czyżbyś znał Białoszewskiego li tylko ze szkoły...? Bo to mi zalatuje lekcjami polskiego.
Hehe, 5 lat temu na lekcji Polskiego. Jak widać oświata niezbyt idzie do przodu. Wiersze pierwsze które ujrzałem, to prawda, ale MB ma jeszcze kilka innych interesujących ;]. Np:
:razz:
"Ballada o miejscu odartego konia"


Z zielonego lasów pierza
prowadzi chłop zwierza.

Idzie koń! Idzie koń!

W dziurawym cieniu liści - gniady,
w kalinowej lampie - cały blady,
na paprociach srebrny,
po łące - zesiwiał.

Taki koń! Taki koń!

Wiedzie chłop
jego bok.
Koń widokiem kiwa.

Góry, doły
do ich koła -
druga końska głowa.

Takie doły! Takie góry!

Każda góra
przy lazurach.

Jedna jest nie byle która,
ma na sobie Krosno,
tam od rana
wielki jarmark
łyska się i łyska.

Do niej koń! Do niej koń!
W drodze kamień Kamieńca
w lewych, prawych odmieńcach,
w czerwonych rumieńcach.

W jednym przegubie
gorzelnia kipi,
wlewa do wody
okowitę.

Wypił ją koń.
Upił się koń.
Leży na trawie.
W boku ma banię.
Chłop myśli: wieczne spanie.
Odarł go ze skóry
i odszedł ze skórą
do krośnieńskiej góry.

Odarty koń!
Odarty koń!

Zerwał się koń.
Czerwony latał.
Widzieli z murów.
Wchodzili na jabłoń.
Stali na skale Kamieńca.
Wołali ODRZYKOŃ! ODRZYKOŃ!

------------------------------------------------------------------------------
"Karuzela z madonnami"


Wsiadajcie, madonny
madonny
Do bryk sześciokonnych
...ściokonnych!
Konie wiszą kopytami
nad ziemią.
One w brykach na postoju
już drzemią.
Każda bryka malowana
w trzy ogniste farbki
I trzy są końskie maści:
od sufitu
od dębu
od marchwi.
Drgnęły madonny
I orszak konny
Ruszył z kopyta.
Lata dokoła
Gramofonowa
Płyta,
Taka
płyta:

Migają w krąg anglezy grzyw
I lambrekiny siodeł,
I gorejące wzory bryk
Kwiecisto-laurkowe.
A w każdej bryce vis à vis
Madonna i madonna
W nieodmienionej pozie tkwi
Od dziecka odchylona
- białe konie
- bryka
- czarne konie
- bryka
- rude konie
- bryka
Magnifikat!

A one w Leonardach min,
W obrotach Rafaela,
W okrągłych ogniach, w klatkach z lin,
W przedmieściach i niedzielach.
I w każdej bryce vis à vis
Madonna i madonna.
I nie wiadomo, która śpi,
A która jest natchniona
- szóstka koni
- one
- szóstka koni
- one
- szóstka koni
- one
Zakręcone!

I coraz wolniej karuzela
Puszcza refren
I preryfe
rafa
elickie
madonny
przed
mieścia
wymieniają
konne piętro
- - - - - - - -
Wsiadajcie
w sześcio...!
Awatar użytkownika
Boni
Dark Flan
Dark Flan
Posty: 2376
Rejestracja: sob 20 wrz, 2003 21:08
Lokalizacja: Z róży.
Kontakt:

Post autor: Boni »

szkoda że się zabił
glamorous vamp
targaroth

Post autor: targaroth »

niezle te dwawiersze... calkiem niezle
Awatar użytkownika
Lenneth
Moderator
Moderator
Posty: 2189
Rejestracja: sob 30 paź, 2004 11:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Lenneth »

Te "Madonny" w wykonaniu Steczkowskiej to całkiem smakowity kawałek; zawsze jestem pod wrażeniem, jak tego słucham. :wink:

Ok, a co do utworów zamieszczonych w tym topicu... nie podobają mi się [podobnie zresztą, jak nie podoba mi się 97% amatorskiej/fanowskiej poezji -- a sporo tego czytam.] Jeśli ktoś czuję się urażony moją opinią, służę dokładniejszymi argumentami, na razie powiem tylko jedno -- od wierszy generalnie wymagam oryginalności i nienagannej ortografii [:roll:], a te tutaj przypominają poezję disco-polo. Nie ma się jednak co łamać; mało kto zostaje mistrzem w wieku lat -nastu. ;)
Lady Luck

Post autor: Lady Luck »

Lucrecia pisze:od wierszy generalnie wymagam oryginalności
Racja, racja...

Ale czasem wiersz nie jest oryginalny, a jednak ma to coś...

Lucrecia pisze:nienagannej ortografii
Uczono mnie w podstawówce, że tak naprawdę, to autor wiersza ma nieograniczone możliwości i może pisać jak chce... Ale rozumiem, o co ci chodziło Luci.


Moim ulubionym poetą jest ks.Twardowski.. w podstawówce katecheta zrobił małe przedstawienie z wykorzystaniem jego wierszy... i tak mi się spodobały... :)
Awatar użytkownika
Dante
Cactuar
Cactuar
Posty: 433
Rejestracja: wt 25 maja, 2004 20:17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Dante »

Nie widzę specjalnie nic wspaniałego w poezji :/ Wogóle mnie to nie rusza podobnie jak bazgroły pomyleńców i kilogramy wypociń ludzi którzy nie mają co z czasem zrobić... Wszystko w granicach rozsądku zachowanym być musi, w przeciwnym razie nie chcę mieć z tym nic wspólnego.
"Beneath this mask there is more then a flesh... beneath this mask there is an idea... and ideas are bulletproof!"

V.
targaroth

Post autor: targaroth »

osobiscie dla mnie pisanie wierszy to sposob wyrazania roznorakich emocji.. szczerze mowiac zwisa mi czy komus sie opdoba czy nie.. wazne ze mi sie podoba.. a jesli mi sie nie podoba to go wyrzucam (wiersz)... pisze z przyjemnosci i natchnienia (jak to powaznie zabrzmialo:P) kazdy moze wyrazic opinie na ten temat .. w koncu to wolny kraj (ja jednak bym sie klocil)... nie pisze dla tego bo chce cos napisac .. bo to wtedy to jwst pozerstwo... pisze z checi... poprostu lubie moje mysli przelac na papier i poukladac w ciekawy ciag roznych przemysli...
Lady Luck

Post autor: Lady Luck »

Nooo, targaroth powiedział to, co należało ;)
Z tym pozerstwem, to znam wiele osób, które piszą bzdety o tym, że im źle, o mój Boże, jak im źle i jaki to świat jest okropny, żeby pokazać w internecie... i żeby ludzie pisali, że tak, tak, to świetne iwyraża takie prawdziwe emocje młodego człowieka... :/
No zapomnijcie...

P.S. Przepraszam za brak interpunkcji w materii cudzych słów, ale jakaś taka ospała jestem w tej chwili i mam mgiełkę przed oczyma i.... łaaa...
Awatar użytkownika
Lenneth
Moderator
Moderator
Posty: 2189
Rejestracja: sob 30 paź, 2004 11:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Lenneth »

Errr... czegoś tu nie rozumiem...
targaroth pisze:nie pisze dla tego bo chce cos napisac .. bo to wtedy to jwst pozerstwo... pisze z checi...
Chyba trochę sam sobie przeczysz. :wink:
Nie piszesz dlatego, że chcesz coś napisać.
Piszesz z chęci... czego? Napisania czegoś?
Gdzieś umyka mi sens tego zaprzeczenia. :P

Ok, chyba rozumiem, co miałeś na myśli, ale na przyszłość wyrażaj się jaśniej. :wink:
Swoją drogą, masz dobre podejście -- pisanie z natchnienia, a nie z musu/chęci zaszpanowania talentem. Jak najbardziej popieram.
targaroth pisze:szczerze mowiac zwisa mi czy komus sie opdoba czy nie.. wazne ze mi sie podoba..
Wiesz, mam ochotę zjeść Cię równo. :wink: Bo dostrzegam tu taką drobną hipokryzję...
targaroth pisze:tym sie moge pochwalic
targaroth pisze:poczytajcie i oceniajce
targaroth pisze:a powiedz chociaz czy sie podobaly...
Heh, czyli tworzysz dla siebie, mówisz, że zwisa Ci opinia innych.. ale jednocześnie oczekujesz pochwał.
Mhm, czepliwa dziś jestem. Tylko nie odbieraj źle moich słów; to nie jest bezpośredni atak na swoją osobę. Po prostu chcę Cię przekonać do instytucji konstruktywnej krytyki... przydaje się czasem. ;)
Tylko praktyka/krytyka czyni mistrza.

Btw, teraz mała dygresja:
Za dużo widziałam na ff.net zadufanych w sobie smarkul, które każdą próbę zostawienia w recenzji czegoś innego niż: "luvd it, plz update soon, lol" komentują słowami: "omg, u bitch, don't like, don't read (mój ulubiony tekst ^^), and now please fuck off'. Publikacja tekstów gdziekolwiek nieuchronnie łączy się z krytyką; jeśli ktoś chce pisać lepiej, musi liczyć się z opinią recenzentów, choćby nawet negatywną/niesprawiedliwie-subiektywną.
Lady Luck pisze:Przepraszam za brak interpunkcji w materii cudzych słów
Huh...? :shock: Ale o-o szo chodzi, jakby? ;)
Lady Luck

Post autor: Lady Luck »

Polonistka zawsze mnie uczyła, że słowo `cudzysłów` pochodzi od `w cudzym słowie` i często poprawiała każdego, kto mówił `w cudzysłowiu` na `w cudzyM słowiu` No i wszelkie odmiany tego słowa miały pochodzić od tejże wersji właśnie.
Tak mi zostało...
Jeśli o to ci chodziło...
Awatar użytkownika
Lenneth
Moderator
Moderator
Posty: 2189
Rejestracja: sob 30 paź, 2004 11:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Lenneth »

Chodziło mi raczej o 'materię cudzych słów' i 'brak interpunkcji', ale mniejsza z tym... O_o; :lol: Bo prostu kompletnie nie rozumiem, co to zdanie miało wyrażać... i niech już tak pozostanie. :wink:

Btw, nie można po prostu mówić 'w cudzysłowie'? (.......o ile to jest ta poprawna forma... zastrzelcie mnie, bo nie wiem -- ciągle miewam wątpliwości...)
Lady Luck

Post autor: Lady Luck »

Lucrecia pisze:Chodziło mi raczej o 'materię cudzych słów' i 'brak interpunkcji', ale mniejsza z tym... O_o; Bo prostu kompletnie nie rozumiem, co to zdanie miało wyrażać... i niech już tak pozostanie.
Podobno cudze słowa (no tak.. ;) ) to też interpunkcja... :roll:
A wyrażać miało.. naah, nie ważne...

Lucrecia pisze:Btw, nie można po prostu mówić 'w cudzysłowie'?
Ponoć mniej poprawne niż `w cudzym słowiu`... Tak przynajmniej polonistka moja mówiła... a żadna kolejna nie zwracała mi uwagi na to, że źle mówię... Czyli pewnie obie wersje są poprawne...
Ale-ale, o wierszach, a nie ortografii miało być ;)

Jak dla mnie thargaroth niech pisze te wiersze jakie i kiedy chce, najważniejsze, że wie(?) jak przyjmować krytykę...
Awatar użytkownika
Lenneth
Moderator
Moderator
Posty: 2189
Rejestracja: sob 30 paź, 2004 11:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Lenneth »

Lady Luck pisze:Ponoć mniej poprawne niż `w cudzym słowiu`... Tak przynajmniej polonistka moja mówiła... a żadna kolejna nie zwracała mi uwagi na to, że źle mówię... Czyli pewnie obie wersje są poprawne...
Heh... mnie w licku i na studiach nauczyli tylko 'w cudzysłowie'. ^^; Zacofana jestem.
Lady Luck pisze:Jak dla mnie thargaroth niech pisze te wiersze jakie i kiedy chce, najważniejsze, że wie(?) jak przyjmować krytykę...
Zobaczymy, jak przyjmie mojego ostatniego posta (...choć właściwie nie mam złudzeń -- będzie chciał mnie zabić. :lol: Ah, whatever. :twisted:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fanfiction & fanarts”