Co obecnie szkoli się w polskich szkołach...

Czy trzeba cokolwiek tłumaczyć? Róbta co chceta - tu możecie się do woli wyszaleć!

Moderator: Moderatorzy

Alice

Post autor: Alice »

Cierń pisze:Eee tam Roman niech sobie robi co chce. Wyrzuca lektury ze spisu? Baaardzo dobrze... przynajmniej nie będą się uczniowie żalić jak to dużo muszą czytać... bo czytanie jest złe. Stracą wzrok... a w dodatku sie garba nabawią przy tym :lol: Bo książki są "gupie"
Nasłuchałem się tyle narzekania przez całe gimnazjum, liceum, że już można paść na ryj od tego. Kto chce niech czyta. Książki są dla ludzi, napisane przez ludzi. I każdy chociaż wpół inteligentny doceni to. Wie gdzie są książki, może je poczytać i nie potrzebuje do tego nakazów wytyczonych przez program języka polskiego... A malkontenci niech dogadzają sobie czym innym jeżeli taka ich wola ;)
Popieram! Osobiście jeszcze nie czytałam ciekawej lektury, aczkolwiek czytam na prawdę dużo. (kilka książek 300 stron znam prawie na pamięć)
Awatar użytkownika
kay350
Cactuar
Cactuar
Posty: 216
Rejestracja: ndz 21 sty, 2007 16:25
Lokalizacja: Węgliniec

Post autor: kay350 »

Cierń pisze:nterpretacja wierszy sama w sobie jest bardzo miła. Jednak tutaj chodzi o jedyną-słuszną-interpretację utworzoną przez ekspertów od matury :] To jest właśnie zło... i to totalne. Bo narzuca się jeden poprawny (wg. niektórych na górze) styl myślenia :]
No właśnie i o to mi chodzi... to samo jest z kluczami do wypracowań- ostatnio wypadł mi niezły kwiatek- wypracowanie miało temat "Rola narratora w Kamizelce" i... połowa pktów była za... opisanie postaci. Jak dla mnie żenada, co gorsza poloności też na to narzekają ale niestety nic zrobic nie mogą, bo przecież "tak jest lepiej".
Czytanie opisów, szczególnie tych z gadu gadu, prowadzi do poważnych zwyrodnień mózgu.

http://musicshed.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Gveir
Moderator
Moderator
Posty: 2966
Rejestracja: pn 22 maja, 2006 18:37
Lokalizacja: Newport City

Post autor: Gveir »

No cóż, należy pamiętać, że jednomyślnymi, ograniczonymi masami widzącymi tylko jedno z góry narzucone 'praworządne' rozwiązanie problemu znaczne łatwiej się rządzi... A że przy tym zniszczy się wielką część kultury - to kogo by to obchodziło? Niestety, ani protesty nauczycieli, ani uczniów nie pomogą. Polityka angażuje się zbytnio w zbyt wiele dziedzin życia.
We are the outstretched fingers,
That seize and hold the wind...
Awatar użytkownika
kwazi
Redaktorzy
Redaktorzy
Posty: 2062
Rejestracja: ndz 05 cze, 2005 19:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: kwazi »

Gveir pisze:Polityka angażuje się zbytnio w zbyt wiele dziedzin życia.
:lol: bo po to jest xD Inaczej żylibyśmy w jaskini/na drzewie/pan bóg by nas nie stworzył :lol:

:wink:

Co do trybu nowej matury - przypominam, że to SLD wprowadzało reformę i to oni nadali taki a nie inny tryb oceniania <schematy odpowiedzi itp.>
Awatar użytkownika
Gveir
Moderator
Moderator
Posty: 2966
Rejestracja: pn 22 maja, 2006 18:37
Lokalizacja: Newport City

Post autor: Gveir »

kwazi pisze::lol: bo po to jest xD Inaczej żylibyśmy w jaskini/na drzewie/pan bóg by nas nie stworzył :lol:

:wink:
Mam nadzieję, że jak zaraz w akcie odwetu zacznę gwałcić Twój av, to aż Cię migdałki załaskoczą ^^ Szczerze - polityka od pewnych spraw powinna trzymać się z daleka. Tak jak to tylko możliwe _^_
kwazi pisze:Co do trybu nowej matury - przypominam, że to SLD wprowadzało reformę i to oni nadali taki a nie inny tryb oceniania <schematy odpowiedzi itp.>
Ok, całkowita racja. Ale jak by nie patrzył mogli to teraz zmienić, widząc niezadowolenie nauczycieli i uczniów. Ale oni nie są lepsi od SLD - taki stan im pasuje, dorzucą do tego mundurki, wywalenie najlepszych i najbardziej wartościowych lektur i od razu szkołom bliżej do centrów wychowywania 'jedynie słusznego modelu praworządnego Polaka' :roll:
We are the outstretched fingers,
That seize and hold the wind...
Awatar użytkownika
Raven
Redaktorzy
Redaktorzy
Posty: 1411
Rejestracja: czw 20 lip, 2006 11:24
Lokalizacja: W.M. Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Raven »

Kermi pisze:Łączna punktacja - 130.
Właśnie, w jaki sposób podlicza się te punkty? Bo nigdy nie chciało mi się ich liczyć (i tak wiedziałem, że dostanę się gdzie chcę) ale ciekawi mnie, ile mi się tego nazbierało.
Słuchaj więc nas chociażby szła cenzorów horda
Razem zbudujemy punkowego megazorda
Rebel forevor, transformatą napieprzamy
Niech soczyste ŁO K***A obija się o ściany
Awatar użytkownika
Isia
Cactuar
Cactuar
Posty: 209
Rejestracja: sob 28 maja, 2005 10:47
Kontakt:

Post autor: Isia »

Ale jak by nie patrzył mogli to teraz zmienić,
I teraz przy każdej oscylacji od lewicy laickiej do lewicy pobożnej lub odwrotnie mielibyśmy nową reformę edukacji? Dajcie spokój.
taki stan im pasuje, dorzucą do tego mundurki, wywalenie najlepszych i najbardziej wartościowych lektur i od razu szkołom bliżej do centrów wychowywania 'jedynie słusznego modelu praworządnego Polaka'
Gveir... Mogłabym powiedzieć, że nikt nikomu nie zabrania czytać tych lektur, że mundurki rozwiązują problem świecących wągrów i pokazu pępków w szkole, że większość ludzi i tak idzie za stadem, a szkoła przez cały XX wiek do niczego innego nie służyła, tylko do wychowania ideologicznego. Ale powiem tylko, że rozwiązanie jest proste. Znieść obowiązek szkolny.
bo po to jest
Polityka - tak. Rządzenie - nie. Rząd powinien:
1. Utrzymywać policję i wojsko
2. Ustanawiać prawo
3. (ewentualnie) Budować drogi.
Resztą mogą się z powodzeniem zająć ludzie.
BEGIN GEEK CODE
Version: 3.12
GL/S dpu s: a-- c+ L+ E- W++ N- o? K? w-- O-- M- V? PS--- PE++ Y? PGP-@ t+ 5? X R>+ tv>! b++ DI- D? G e* h! !r !x
END GEEK CODE
Awatar użytkownika
Kimahri
Dark Flan
Dark Flan
Posty: 1217
Rejestracja: śr 14 gru, 2005 20:56
Lokalizacja: Biała Podl.

Post autor: Kimahri »

dark_raven pisze:Właśnie, w jaki sposób podlicza się te punkty? Bo nigdy nie chciało mi się ich liczyć (i tak wiedziałem, że dostanę się gdzie chcę) ale ciekawi mnie, ile mi się tego nazbierało.
Test
Oceny:
6-20 pkt
5-15pkt
4-10 pkt
3-5pkt
2-2pkt
Czerwony pasek-10 pkt.
Osiągniecia sportowe- miasto, powiat-3 pkt, województwo - 7- finalista
I ostatnie 3 pkt- to jakieś konkursy przedmiotowe.
Awatar użytkownika
kwazi
Redaktorzy
Redaktorzy
Posty: 2062
Rejestracja: ndz 05 cze, 2005 19:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: kwazi »

Isia pisze:Resztą mogą się z powodzeniem zająć ludzie.
:lol: piękna idealistka z ciebie Isiu :D Rzeczywistość niestety BARDZO różni się od twoich życzeń ;) Jeśli nie ma nadzoru - całość szlak trafia. Nawet jesli teoretycznie "budujemy cos dla siebie" :)

Pozato - policje, wojsko itd. utrzymujemy my - podatnicy - rząd sam w sobie nie ma ani grosza.
Rząd również nie ustanawia prawa - to zadanie parlamentu - ma co najwyżej przywilej w postaci inicjatywy ustawodawczej :) No - chyba że masz ochote na dyktaturę ;)

. A od budowania jest odpowiednie ministerstwo xD <teoretycznie jak widać...>

Bez egzekutywy ten kraj trafiłby szybciej szlak niż pod 50cioma latami rządów PiSu <koniec OT z mojej strony>
Awatar użytkownika
Isia
Cactuar
Cactuar
Posty: 209
Rejestracja: sob 28 maja, 2005 10:47
Kontakt:

Post autor: Isia »

kwazi pisze:Jeśli nie ma nadzoru - całość szlak trafia.
Nie bój, nie bój, Meksyk się jeszcze nie zawalił :)
kwazi pisze:Pozato - policje, wojsko itd. utrzymujemy my - podatnicy - rząd sam w sobie nie ma ani grosza.
Tru, to był skrót myślowy.
kwazi pisze:Bez egzekutywy ten kraj trafiłby szybciej szlak niż pod 50cioma latami rządów PiSu
??? Przerażasz mnie. To skąd się w takim razie wzięły np. USA, jak nie z inicjatywy prywatnej?
Koniec offtopu z mojej strony.
BEGIN GEEK CODE
Version: 3.12
GL/S dpu s: a-- c+ L+ E- W++ N- o? K? w-- O-- M- V? PS--- PE++ Y? PGP-@ t+ 5? X R>+ tv>! b++ DI- D? G e* h! !r !x
END GEEK CODE
Awatar użytkownika
Gveir
Moderator
Moderator
Posty: 2966
Rejestracja: pn 22 maja, 2006 18:37
Lokalizacja: Newport City

Post autor: Gveir »

Isia pisze:I teraz przy każdej oscylacji od lewicy laickiej do lewicy pobożnej lub odwrotnie mielibyśmy nową reformę edukacji? Dajcie spokój.
Nie chodzi o reformę - po prostu o zmiany w programie edukacji danego przedmiotu i zawartości egzaminu. To samo co jest robione co roku - tylko że tu by zajęli się innym aspektem.
Isia pisze:Gveir... Mogłabym powiedzieć, że nikt nikomu nie zabrania czytać tych lektur, że mundurki rozwiązują problem świecących wągrów i pokazu pępków w szkole, że większość ludzi i tak idzie za stadem, a szkoła przez cały XX wiek do niczego innego nie służyła, tylko do wychowania ideologicznego. Ale powiem tylko, że rozwiązanie jest proste. Znieść obowiązek szkolny.
Dobry pomysł, bardzo dobry - ale zauważ jedną analogię z anarchią, w teorii najlepszym ustrojem - tyle że w praktyce nie można go wprowadzić, bo... ludzie są na niego za głupi. A zniesienie obowiązku szkolnego doprowadziłoby do tego, że na ulicę trzeba by po chleb wychodzić z nożem, dwoma pistoletami i karabinem + wiadrem naboi. Nie ten czas, nie ten stopień rozwoju społecznego, nie ci ludzie, nie ta mentalność. Może za kilkaset lat. W jakimś bardziej cywilizowanym kraju.
kwazi pisze:Pozato - policje, wojsko itd. utrzymujemy my - podatnicy - rząd sam w sobie nie ma ani grosza.
Rząd również nie ustanawia prawa - to zadanie parlamentu - ma co najwyżej przywilej w postaci inicjatywy ustawodawczej :) No - chyba że masz ochote na dyktaturę ;)

. A od budowania jest odpowiednie ministerstwo xD <teoretycznie jak widać...>

Bez egzekutywy ten kraj trafiłby szybciej szlak niż pod 50cioma latami rządów PiSu <koniec OT z mojej strony>
Jak to pięknie wygląda w teorii... Ludzie wybrani przez nas rządzą krajem i robią to co dla niego potrzebne, jako organa ustawodawcze i wykonawcze. A wiedzą co trzeba, bo sami są z ludu i jest demokracja. I wszyscy happy. A g**no. Niestety, jak zawsze mniejszość przegłosowana będzie miała robione na przekór swoim przekonaniom, a dysonans pomiędzy ludźmi a osobami rządzącymi będzie istniała zawsze, dopóki ci z góry naprawdę nie zaczną robić tego co do nich zależy - do tego czasu zawsze będą 'my' i 'oni'. Dlatego w teorii najlepsza jest anarchia - ludzie robią to co im potrzebne, nie ma nadzoru itp. wszystko jest ok - ale jak mówiłem - ludzie na to są za głupi.
Isia pisze:Przerażasz mnie. To skąd się w takim razie wzięły np. USA, jak nie z inicjatywy prywatnej?
Prywatnej inicjatywy suwerennościowej. Potem zaraz szybko powstał rząd itp. Co prawda nie miał takiego wszechstronnego aparatu władzy, jak teraz. Ale był skuteczny. I umiał wykorzystać inicjatywę prywatną, żeby z wielkiej pustyni zrobić obecne USA - na każdym westernie widzimy bogatych przemysłowców, co chcą uczciwych farmerów wygnać z farm i postawić kolej, żeby zarobić. Zawsze wiemy, kto jest tam zły, a kto dobry. Ale gdyby to nie rząd, który zakontraktował kolej z prywatnymi przemysłowcami i wykopał farmerów w rzeczywistości - to dzisiaj USA wyglądałoby tak, że każdy farmer siedziałby na swojej posesji z dubeltówką w jednej ręce, a w drugiej z Deklaracją Niepodległości i stanów w USA byłoby tyle co farm. Czyli egzekutywa potrzebna. Jedynym czynnikiem powodującym błędy w idealnie zazębiającej się teorii są... ludzie. Czyli tak będzie zawsze ;] I ja kończę z offtopem.
We are the outstretched fingers,
That seize and hold the wind...
Awatar użytkownika
Boni
Dark Flan
Dark Flan
Posty: 2376
Rejestracja: sob 20 wrz, 2003 21:08
Lokalizacja: Z róży.
Kontakt:

Post autor: Boni »

Isia pisze: Resztą mogą się z powodzeniem zająć ludzie.
Tak czy owak musieliby występować z ramienia instytucji o wysokiej randze a przez to nazywalibyśmy nie-rządem to, co tak właściwie owym rządem jest.
glamorous vamp
Awatar użytkownika
Cthulhu
Kupo!
Kupo!
Posty: 87
Rejestracja: ndz 23 lip, 2006 22:57
Lokalizacja: R'lyeh

Post autor: Cthulhu »

Kimahri pisze: Czerwony pasek-10 pkt.
Osiągniecia sportowe- miasto, powiat-3 pkt, województwo - 7- finalista
I ostatnie 3 pkt- to jakieś konkursy przedmiotowe.
To zależy od szkoły, bo u mnie było trochę inaczej...
0-10pkt za zachowanie i 0-10 pkt za ewentualne osiągnięcia w olimpiadach lub zawodach, przedmiotowych lub sportowych... łącznie miałem 190 a poszedłem do liceum w którym próg był 60 :/
Nie jest umarłym ten, który może spoczywać wiekami
Nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami.
[center]H. P. Lovecraft[/center]
Awatar użytkownika
Dyzio_USSJ
Kupo!
Kupo!
Posty: 162
Rejestracja: wt 22 sie, 2006 16:04
Lokalizacja: Leszno

Post autor: Dyzio_USSJ »

Cthulhu pisze: To zależy od szkoły, bo u mnie było trochę inaczej...
0-10pkt za zachowanie i 0-10 pkt za ewentualne osiągnięcia w olimpiadach lub zawodach, przedmiotowych lub sportowych... łącznie miałem 190 a poszedłem do liceum w którym próg był 60 :/
:shock: Jesteś geniuszem masakryczny wynik chociaż może i jest dużo takich ludzi ale na mnie to robi wrażenie :shock:, ja co do wyboru szkoły postanowiłem iść do technikum ekonomiczno-handlowego na kierunek technik-ekonomista. Do LO również mogłem iść ale jako że nie wiem za bardzo co chce robić po ogólniaku to nie pcham się tam i wole mieć wyuczony jakiś zawód, przyda sie to na pewno do moich późniejszych planów.
Awatar użytkownika
Raven
Redaktorzy
Redaktorzy
Posty: 1411
Rejestracja: czw 20 lip, 2006 11:24
Lokalizacja: W.M. Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Raven »

A to prawda, że za First Certificate in English jest paredziesiąt punktów bonusowych?
Słuchaj więc nas chociażby szła cenzorów horda
Razem zbudujemy punkowego megazorda
Rebel forevor, transformatą napieprzamy
Niech soczyste ŁO K***A obija się o ściany
ODPOWIEDZ

Wróć do „Off Topic”