Która edycja jest Final Fantasy IV jest najlepsza?

Tu rozmawiamy o dwóch pierwszych generacjach części Final Fantasy: 1-3 wydanych na NES i poczciwego Pegazusa oraz 4-6 na SNESa

Moderator: Moderatorzy

JustPlay

Która edycja jest Final Fantasy IV jest najlepsza?

Post autor: JustPlay »

Witam.
Dopiero zaczynam swoją przygodę z Final Fantasy, na razie ukończyłem jedynie FF1 na GBA.
Chciałbym teraz przejść IV, i jak widzę ukazała się edycja SNES, GBA, DS, NDS, PSP, PC oraz Android/iOS. Nie mam pojęcia w którą najlepiej zagrać. Preferowałbym edycje Android, ale interesująco wygląda też Complete Collection z PSP, zawierająca jeszcze FF:After Years oraz dodatkowe cut-sceny.

Która z tych edycji jest najlepsza i najbardziej rozbudowana? (Jestem w stanie zagrać w wszytskie). Czy w edycji PSP obie gry są połączone (drużyna jest wspólna)?

EDIT:Zapomniałem dodać że cieszyłbym się jeżeli byłaby dostępna w j. niemieckim, ponieważ posługuję się nim lepiej niż angielskim. Nie jest to jednak niezbędne.
Awatar użytkownika
Jaco
Dark Flan
Dark Flan
Posty: 1529
Rejestracja: pt 26 lis, 2004 13:56
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Jaco »

Kwestia gustu chyba.

Wersje:

SNES - już sobie możesz odpuścić chyba, aczkolwiek na pewno jest najtrudniejsza, zwłaszcza wersja JP (chociaż nie wiem, czy nie podgonili poziomu trudności w późniejszych reedycjach reedycji). Sporo rzeczy wykroili w wersji US/EN, przez cenzurę, a granie w wersję JP z tłumaczeniem amatorskim to już raczej dla maniaków.

PSX - nieco łatwiejsza, filmiki na początku i końcu... które można na Youtube sobie obejrzeć. Strasznie wolno chodzi, średnio udany port. Nie ma sensu grać.

GBA - najłatwiejsza imho. Jakiś dodatkowy loch, siekanina bezsensowna jak dla mnie. No i tam jakieś roszady w postaciach.

NDS/PC/tablety i inne smartfony - graficznie najładniejsza, 3D i w ogóle. Wersje inne niż NDS oferują dodatkowo łatwiejszy poziom trudności, bo w sumie oryginalnie gra jest dość ciężka. Grałem tylko w wersje NDSową, polecam jak najbardziej.

PSP - powrót do 2D, ale najładniejsze 2D spośród wszystkich FFIVek. Nie grałem, więc nie mam co się wypowiadać, ale ogólnie najbardziej rozbudowana wersja FFIV - takie w sumie 2 gry w jednej. Jednak co do samego Final Fantasy IV: The After Years też się nie wypowiem, czy warto zagrać, ale chętnie się tego dowiem od braci i sióstr krypcianych ;]

Gdybym nie grał w FFIV na NDSa i miał teraz podjąć decyzję, czy zagrać w wersję na tę właśnie konsolę czy na PSP, to pewnie bym wybrał NDSową, ale tylko dlatego, że już przechodziłem wersje 2D z 3-4 razy ;p Te wszystkie dodatki do starych Finali to takie nabijanie kasy SE imho, raczej mało ambitna rozrywka.
Geralt z Rivii

Post autor: Geralt z Rivii »

SNES (JP) aka pierwsza wersja:
-fanowskie tłumaczenie jest pełne niepotrzebnych żartów popkulturowych i innych bzdur

SNES (USA):
-bardzo złe tłumaczenie
-dużo wyciętych funkcji
-niektórzy bossowie mają skrojone HP

PS1:
+/-ten sam content, co SNES JP, tylko inne tłumaczenie
-odrażająco długie czasy ładowania

GBA:
+dodatkowy dungeon
+pod koniec gry można używać Yanga, Paloma, Porom, Edwarda i Cida (byli tylko tymczasowymi członkami drużyny w poprzednich wersjach)
-okropna jakość muzyki
+lekki graficzny overhaul
+nowe tłumaczenie

DS:
+przejście do 3D
+dodany voice acting
+nowe sceny
+/-przerobione mechaniki gry, dodany system Augmentów
-bardzo zwiększony poziom trudności (do punktu, że niektórzy bossowie wręcz trollują graczy przyzwyczajonych do innych wersji)
+/-zremasterowany soundtrack
+nowe, najbardziej wierne fabule, tłumaczenie
+/-dwóch dodatkowych superbossów, którzy sprawią, że wyrwiesz sobie włosy i dla których trzeba przechodzić nowododane New Game+
-dungeon z wersji na GBA i możliwość gry wspomnianymi postaciami nie zostały uwzględnione
-albo trzeba grindować levele godzinami, albo liczyć na olbrzymie szczęście przy niektórych bossach

PSP:
+ładniejsza wersja na GBA
+do kolekcji dołączone 2 sequele - Interlude i The After Years
+możliwość wyboru soundtracku poza oryginałem i remasterem
+ponownie nowe tłumaczenie

iOS/Android/PC:
+wersja na DS, tylko z trochę bardziej czystymi modelami postaci i na jednym ekranie
+dodana możliwość obniżenia poziomu trudności (wciąż jest trudniejsza niż wersje 2D i ma te same zmiany w mechanice gry, ale przynajmniej na 100% można przejść bez grindowania)
-wersja na PC ma bugi

Jak dla mnie wersja na PSP jest najlepsza, ponieważ nie jestem fanem zmian w wersjach 3D. Wersja na PSP jest najbardziej zbliżona do oryginału, tylko ma więcej do zaoferowania.
Czy w edycji PSP obie gry są połączone (drużyna jest wspólna)?
Są te same postacie z wieloma nowymi, ale levele i staty się nie przenoszą.
JustPlay

Post autor: JustPlay »

Bardzo dziękuje za obszerne wyjaśnienie. Najpewniej zagram w wersje PSP (mam nadzieje że nie będzie zbyt trudna). Za jakiś czas pewnie będę się musiał o coś zapytać :)
szkut
Kupo!
Kupo!
Posty: 16
Rejestracja: wt 25 lis, 2008 00:17

Post autor: szkut »

Naszła mnie ochota na odkop FF :) a co koledzy i koleżanki sądzą o poziomie trudności poszczególnych reedycji? proszę szerzej o tym aspekcie. Wszędzie można przeczytać, że wersja pierwotna jest najtrudniejsza, ale jak sprawa się ma w reedycjach.
Awatar użytkownika
Jaco
Dark Flan
Dark Flan
Posty: 1529
Rejestracja: pt 26 lis, 2004 13:56
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Jaco »

szkut pisze:a co koledzy i koleżanki sądzą o poziomie trudności poszczególnych reedycji?
Jaco pisze:na pewno jest najtrudniejsza
Jaco pisze:nieco łatwiejsza
Jaco pisze:najłatwiejsza imho
Jaco pisze:oferują dodatkowo łatwiejszy poziom trudności, bo w sumie oryginalnie gra jest dość ciężka
szkut pisze:proszę szerzej o tym aspekcie
A co tu więcej można dodać....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Final Fantasy I-VI”