Ookami

Zręcznościówki, strzelanki, RTSy, RGPi ; tzw. blockbustery i te mniej znane dla koneserów.

Moderator: Moderatorzy

Sogetsu
Malboro
Malboro
Posty: 1050
Rejestracja: sob 18 lut, 2006 00:19

Ookami

Post autor: Sogetsu »

właśnie jestem po ukończeniu tego cuda. ponad 75 godzin na liczniku (przy czym ani chwili nudy) i jeszcze kilka sekretów do odkrycia. Clover udało się dokonać czegoś niesamowitego - stworzyli grę, przy której każda chwila jest niezwykle przyjemna - nieważne, czy akurat walczysz, rozwiązujesz zagadki, czytasz dialogi, czy po prostu biegasz sobie Amaterasu po przepięknych lokacjach (jest to chyba jedyna gra, w której właśnie z samego hasania sobie po miejscówkach można czerpać przyjemność).

o grze pewnie wszyscy słyszeli/czytali, więc w szczegóły nie będę się wdawał. wiadomo - kierujemy poczynaniami Amaterasu pod postacią bezpłciowego, białego wilka. zadaniem Ammy jest oczyszczenie Nipponu ze złych mocy, które przygaszają naturę oraz walka z odrodzonym Orochi. towarzyszem Amaterasu jest Issun - mały, z czułkami jak u owada, dzierżący "mieczopędzel" "wróżek", służący Ammy poradą, prowadzący dialogi (wilk nie potrafi mówić) właściciel kapitalnych tekstów. jak dla mnie, jest on prawdziwą gwiazdą Okami.

oczywiście, najpopularniejszą atrakcją gry jest Celestial Brush, przy pomocy którego (dosłownie) można czynić cuda: krojenie, ostrzeliwanie przeciwników, zamiana nocy w dzień a dnia w noc, wywoływanie wiatru, przywracanie życia uschłym roślinom, regenerowanie uszkodzonych przedmiotów (złamane mosty, zburzone kolumny, itp.), spowalnianie czasu i wiele innych. wszystko za pomocą kilku maźnięć pędzla.

Okami ma najlepszy system walki jaki widziałem. Amaterasu porusza się żwawo i z gracją wśród wrogów, do pewnego stopnia lockując się na najbliższych celach, więc nie ma obawy, że zaczniemy atakować powietrze, albo zamiast najbliższego przeciwnika próbujemy bić najdalszego, przez co bez sensu macha się bronią w powietrzu (jak w Kingdom Hearts :/ ). żeby nie było, że walki to prościzna polegająca na wciskaniu kółka, większość przeciwników pokonać można tylko wykorzystując Brush Techniques (np, zasłaniającemu się mieczem wrogowi przecinamy oręż) a walka z bossami to czysty majstersztyk. a jeśli ktoś wciąż ma ochotę na wyzwanie, to jest kilka miejsc, w których można powalczyć z twardzymi przeciwnikami. co ciekawe, całą grę można przejść w ogóle nie walcząc z pionkami. w Okami statystyki rozwijamy za pomocą punktów Chwały (Praise), które dostajemy za pomoc przyrodzie i ludziom. natomiast kasę na umiejętności można zdobywać sprzedając znalezione skarby lub złowione ryby (jest do tego bardzo fajna mini gierka). więc jak ktoś ma ochotę na challenge, to może się pobawić w unikanie nieobowiązkowych walk.

oprawa A/V gry to już legendarne arcydzieło - przepięknie wykonany cell shade'ing oraz niesamowita muzyka (to co pisali w N+ to prawda - jak tak się gania po Shinsu Field słuchając motywu muzycznego to aż samemu ma się ochotę pobiegać). otoczenie to przede wszystkim zielone równiny, lasy, doliny ale także kilka jaskiń, wiosek oraz innych atrakcji. do wszystkiego odpowiednio dobrana muzyka, zarówno do otoczenia jak i do sytuacji.

na plus zaliczam grze to, że niczego z ważniejszych rzeczy nie da się przegapić, można wrócić i jeszcze raz przeszukać teren w poszukiwaniu przeoczonych sekretów (a jak się nie da wrócić, to znaczy, że nic ważnego tam nie było). gra pod kilkoma względami mnie bardzo zaskoczyła (oczywiście pozytywnie) a czasem nieźle rozbawiła. jeszcze tylko tych kilka sekretów odkryję a potem dam grze odpocząć na jakiś czas, po czym zagram sobie na new game +.

[ Dodano: Nie 13 Maj, 2007 15:37 ]
specjalnie dla Ivy na zachętę przedstawiam bisha Wakę. smacznego.
dla panów znajdzie się więcej smakowitych kąsków: Sakuya, Kushi, Fuse, Rao, Otohime Himiko. chyba nikogo nie pominąłem. (w razie zapotrzebowania postaram się znaleźć screeny)
Ostatnio zmieniony wt 02 cze, 2009 23:31 przez Sogetsu, łącznie zmieniany 1 raz.
UNOisMAD

Post autor: UNOisMAD »

Mkey nalezaloby trochę rozkręcic ten temat więc opisze swoje przezycia z tą grą :
Gram już 1 godzine 23 minuty i 27 sekund.
Pierwsze co zauwazylem to bardzo dlugie intro (no moze nie takie jak w FF XIII)
a potem zaczeła się gra . Przechodze sobie tego "tutka" az tu mam za zadanie poslugiwac się Celestial Brush...świetne to xD narazie mam 3 moce i nie moge sie doczekac tego dalej (no nie ma jak za pomocą pędzla mozesz zmaterializować słonko :) .
Jak narazie gra mnie bardzo wciągła i polecam jej kupienie.


[ Dodano: Nie 27 Maj, 2007 22:09 ]
Co musi byc zrobione by Waka w czasie drugiego starcia "skamienil się" ?
Sogetsu
Malboro
Malboro
Posty: 1050
Rejestracja: sob 18 lut, 2006 00:19

Post autor: Sogetsu »

UNOisMAD pisze:Co musi byc zrobione by Waka w czasie drugiego starcia "skamienil się" ?
już dokładnie nie pamiętam tej walki, więc nie mogę odpowiedzieć :P (ale i tak już wiesz XD )
Awatar użytkownika
Kermi
Cactuar
Cactuar
Posty: 378
Rejestracja: pt 24 cze, 2005 11:10
Lokalizacja: Midgar

Post autor: Kermi »

Okami to faktycznie super gra :) gram z 10 godzin jak narazie i stoje w miejscu od 2 miesiecy, bo niestety brak mi czasu na gre. A jak przerwe na jeden dzien, to potem juz mi brak zapalu dalej grac xD ale pomijajac. Muzyka jest swietna. Grafika jest... magiczna. W ogole, cudownie wymyslili, zeby wlasnie zrobic ta gre w takiej kulturze japonskiej... To malarstwo, powiazania z mitami... Cudowne :)
"A friend in need's a friend indeed..."
"Pure Morning" PLACEBO
Awatar użytkownika
Schrödinger
Cactuar
Cactuar
Posty: 514
Rejestracja: czw 16 lis, 2006 14:22
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Schrödinger »

gra z serii "nagomu". nawet zagorzale przeciwniczki gier, ktore uwazaja, ze "granie to strata czasu" daja sie oczarowac pieknym swiatem przepelnionym ekologicznymi cudami, bajerami itd. idealna na randke w domu w deszczowych dniach.
... no, albo ze macie cos lepszego do roboty...
"Jestem pączkiem"
J.F. Kennedy 1963 Berlin
Siostra Ramm

Post autor: Siostra Ramm »

Witam wszystkich!!!
Gram w okami już trochę czasu i stanęłam na tym, że nie moge znaleźć 7 psa w Agatha forest- nie wiem co robić (Ume tez nie wiem gdzie). I jeszcze gdzie ta dziołcha z Sasa Sanctuary??? i do kogo mam się zgłosić po nowe magiczne malowanie wody??? pomoże mi ktoś? proszę!!!!! Już nie mogę. Wszystko przeszłam 3 razy i nic...
Naprawdę proszę o pomoc.
Pozdrawiam!
Isador

Post autor: Isador »

:573: NIE MA NIC LEPSZEGO OD OKAMI. GRAM 30 GODZIN I JESTEM Tą GRą ZACHWYCONY. MóJ BRAT CHYBA NIE POTRAFI DOSTRZEC PIęKNA TEJ GRY, BO MóWI żE JEST BEZNADZIEJNA. JA GO NIE ROZUMIEM, AKTUALNIE WSZEDłEM DO MROźNEJ KRAINY (ZAPOMNIAŁEM JAK SIE NAZYWA :oops: )
Awatar użytkownika
Ivy
Moderator
Moderator
Posty: 2002
Rejestracja: śr 20 paź, 2004 13:29
Kontakt:

Post autor: Ivy »

Isador, Capslock Ci się chyba zablokował xD Napraw to, bo będzie ciężko ;>

Odpaliłam Okami i na razie zobaczylam tylko dluuugie intro i kawałek samej gry. Spokojnie moge powiedziec, ze juz sie zakochalam. Mam ogromna slabosc do takich rysunków, kolorystyki, nawet te uproszczone postacie są piękne *_*
Sogetsu pisze:ponad 75 godzin na liczniku
A ile mniej więcej trwa standardwowe przejscie gry? Tzn bez pospiechu , ale tez bez odkrywania kazdego sekretu po drodze? Trzeba sobie jakos rozplanowac czas, zeby wyrobic sie z przejsciem.
Sogetsu pisze:specjalnie dla Ivy na zachętę przedstawiam bisha Wakę. smacznego.
Ten pan jest niczego sobie, chyba jednak odloze DMC3 i wezme sie najpierw za Okami xD
Isador

Post autor: Isador »

:mrgreen: wydaje mi sie ze przejście trwa około 70-80 godzin z wszystkimi secretsami, takie bez zabawy w odkrywania pięknego :roll: świata NIPPON :roll: około 50 godzin.
Ja osobiście uwielbiam łowić ryby. Nie dość że jest to przyjemne to jeszcze sie na tym zarabia.
Mam pytanka - co się dostanie jak się znajdzie wszystkie STRAY BEADY?? :lol:
Sogetsu
Malboro
Malboro
Posty: 1050
Rejestracja: sob 18 lut, 2006 00:19

Post autor: Sogetsu »

Ivy, cieszę się, że Ci się spodobało :)
Ivy pisze:A ile mniej więcej trwa standardwowe przejscie gry?
what Isador said. dokładnie nie mogę powiedzieć, bo po drodze robiłem questy, ,ale myślę, że 50h będzie.
Isador pisze:co się dostanie jak się znajdzie wszystkie STRAY BEADY??

Kod: Zaznacz cały

nie testowałem jeszcze, ale wg GameFAQs dostajesz nieśmiertelność. haczyk w tym, że ostatni, 100 stray bead dostajesz po przejściu gry, więc nieśmiertelność masz tylko w new game +
UNOisMAD

Post autor: UNOisMAD »

Ja już kawał czasu temu przeszedłem tą gre (nie na 100%) i stwierdzam ze to był dobrze sporządzony czas. Taka mała ciekawostka : najlepszym speed runerem w Okami jest Polak Maciej 'groobo' Maselewski , czas 9:19:21 , a tu do ściągnięcia są jego "wypociny" http://speeddemosarchive.com/demo.pl?Okami_91921
Awatar użytkownika
Coco
Cactuar
Cactuar
Posty: 420
Rejestracja: wt 02 sie, 2005 15:31

Post autor: Coco »

o tym,ze gra jest boska,genialna,swietna itepe sie rozpisywac nie bede-to juz wszyscy wiedza xD. warto zagrac.

pytanie: czy z dziadkiem za shinsu field mozna sie scigac w kazdym momencie? wyczytalam gdzies,ze za wygranie z nim wszystkich wyscigow mozna dostac tą brakujacą część dla goscia na wiezy w sei-an city,ale jak poszlam go poszukac (jestem po pokonaniu ninetailsa) to go nie bylo..czy pojawi sie tam w innym momencie/czy da sie zdobyc tą częśc w inny sposob?
Awatar użytkownika
Lady Luck
Kupo!
Kupo!
Posty: 22
Rejestracja: pn 13 sie, 2007 10:30
Lokalizacja: HT

Post autor: Lady Luck »

Wydaje mi się, że chodzi nie o koleżkę z Shinshu, a złodzieja z miasta.

W każdym razie sprawdź na www.gamefaqs.com
Heheheahehahehahehahehahehhehehehahhahyh
Awatar użytkownika
Ivy
Moderator
Moderator
Posty: 2002
Rejestracja: śr 20 paź, 2004 13:29
Kontakt:

Post autor: Ivy »

Według gamefaqs, w dalszej częsci gry można sie z nim ścigac przy kazdej wizycie (moze są od tego wyjatki, ale nie pamiętam. Ja poszłam tam pod sam koniec gry) Raz nie mogłam go znaleźc, ale wrociłam po pewnym czasie i dorwałam na sciezce, którą zawsze biega (np na moscie obok chatki bezimiennego faceta)- zaliczylam wyscigi za jednym razem, zmieniając tylko porę dnia. Byc może musisz najpierw poscigac sie z drugim facetem na wybrzeżu Ryoshima. W każdym razie quest jest raczej latwy i mozna go sobie spokojnie wykonac w kazdym momencie bez obaw, ze bedzie pozniej nieaktywny. Jesli z jakiegos powodu faceta na shinsu nie ma, to odpusc i wróc za jakis czas- u mnie podziałało. Nie ma sensu się stresowac ;P

Btw ukończyłam Okami po 70h gry, odpuszczajac sobie tylko wyscig po Yoshpet (nie mialam cierpliwosci, choc to byl ostatni Stray Bead do zdobycia xD), zdobylam wszystkie techniki dodatkowe, zwiedzilam swiat gry dosc dokladnie i musze przyznac, ze nie poczulam znuzenia *_* Gra jest magiczna, piękna i niebezpiecznie wciagająca-

Kod: Zaznacz cały

nawet napisy końcowe dopracowane jak trzeba _^_ 
Awatar użytkownika
Coco
Cactuar
Cactuar
Posty: 420
Rejestracja: wt 02 sie, 2005 15:31

Post autor: Coco »

ok-juz go mam.po prostu w dzien go nie bylo,a w nocy owszem-w tym momencie jakos nie rozroznilam xD w kazdym razie dzieki :]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne gatunki gier”