Xenogears...Xenosaga...

Mówi Ci coś Chrono Cross, Chrono Trigger? Wszystko o klasyce SE

Moderator: Moderatorzy

Yamada

Post autor: Yamada »

Nie zgodzę się, że jakakolwiek postać została olana. Każda miała swoje 5 minut patrząc się pod kątem całej sagi.

Epiosode I --> przedstawienie wszystkich bohaterów (nie było jakiejś strasznej faworyzacji któregoś).

Episode II --> ta część zdecydowanie należy do Rubedo i MOMO. No i mamy obraz relacji brat-siostra pomiędzy Jinem a Shion.

Episode III --> tutaj mamy dominację Shion, KOS-MOS, Ziggiego i troszkę chaosa;].


Sprawa chrześcijanizm a Xenosaga jest prosta - Ormus możemy zaklasyfikować jako Xenosagową wersję Kościoła. Powstał w chwili śmierci Chrystusa na krzyżu i jego zadaniem było strzeżenie "słów boga" (Lamegeton). Ormus miał Papieży itd, chociaż właściwą władzę sprawował Heinlein. Ale na tym nie koniec - Mary Magdalene jako "pierwowzór KOS-MOS" to kolejna religijna zagrywka. Zresztą co tutaj dużo mówić - w całej grze jest mnóstwo nawiązań do chrześcijanizmu (chociażby na przykład słowa Joachima (cytat z Biblii).


Co do Xenogears to jest to niewykorzystany potencjał niestety. Gra jest niesamowita, na jej potrzeby został stworzony całkowicie nowy fascynujący świat i jego historia, religia itd. Znowu - mnóstwo nawiązań do chrześcijanizmu przez co gra przez pewien okres czasu miała zakaz sprzedaży i prawdopodobnie z teo powodu nie została nigdy wydana w Europie.

Dlaczego niewykorzystany? Ano dlatego, że gra pierwotnie miała być na 4ech CD, jednakże nastąpiły cięcia w budżecie teamu za Xenogears odpowiedzialnego. Musieli zakończyć pracę i szybko ukończyć grę. Dlatego 2gi CD jest jaki jest - interaktywna (czasem) opowieść. Przez te cięcia wiele rzeczy nie trafiło do gry, kilka wątków nie zostało do końca wyjaśnionych w satysfakcjonujący sposób itd. Wszystkie te undergroundowe w sumie rewelacje są opisane dopiero w Perfect Works.
Dlaczego nastąpiły cięcia w budżecie? Square równomiernie z Xenogears zajęte było produkcją innego swojego szlagiera - Final Fantasy VII i całe pieniądze pompowali w FFVII właśnie (jak niektórzy pamiętają pewnie, FFVII było najdroższą grą w historii (chodzi o koszty produkcji oczywiście)).

Bardzo bym chciał zobaczyć remake Xenogears, ale w pierotnej wersji - bez cięć.
tsabu

Post autor: tsabu »

właśnie siedze po uszy w Xenogears zbliżając się powolutku do końca i wyrzuce z siebie co mnie tu gryzie odnośnie tej gry

ogólnie fabuła rewelacja - zlożona, ciekawa, zaskakująca sam philip k.dick by sie niepowstydził takiego story :) niezłe to jest naprawde dla samej tej historyjki warto grać w tą gre powiem nawet że jak dla mnie to bije ona scenariusz z FF7 no ale istnieje jeszcze 2ga strona tej gry... - system sterowaniem postaci po mapie KOSZMARNY! mam nadzieje że nikogo tutaj nieuraże ale naprawde z tym obracaniem kamerą sprawa była dla mnie cholernie denerwująca a nawet jak później sie jush nieco przyzwyczaiłem to i tak pozostał niedosyt że to jakiś niewypał..
2ga sprawa to BRAK MINIMAPY! :? kurde błądzenie po niektórych obszarach niesamowicie potrafi obrzydzić gre, na dodatek lokacje w których się błądzi często do ciekawych nienależą, czasem w nich muzyki wogóle niema brakuje klimatu... (w lokacjach) muzyka jest niezła ale nie aż tak rewelacyjna jak w niektórych finalach (Nabuo Uematsu jak dla mnie nie do przebicia) walki są zbyt proste, pomimo combosów złożoności jakiejś ciekawej to one nieoferują, liczbe walk które musiałem powtarzać moge policzyć na 1ej ręce... zamiast zacinać się na którymś z bosów myśląc kombinując różnymi metodami żeby go załatwić gubimy sie w jakiejś nieciekawej lokacji i błądzimy... a co sekunde atakujące nas stworki dodatkowo doprowadzają nas do szału

no cóż ogólnie to jak najbardziej gre polecam ma to co w jrpg cenie sobie najbardziej czyli świetną fabułę no ale ta sprawa którą bym określił jako grywalność, miodność (samozadowolenie z biegania ludzikiem :D ) też jakieś tam znaczenie odgrywa...

grafika to by była taka sprawa kompletnie jak dla mnie 3ecio planowa w jrpg więc na ten temat mi sie wypowiadać niehce powiem tylko że wstawki animowane są całkiem fajne (tylko szkoda że angielski dubbing jak ja nielubie anime nie po japońsku :? )
Yamada

Post autor: Yamada »

Ha a właśnie moim zdaniem lokacje w Xenogears są rewelacyjne (no z wyjątkiem Nortune). Zapewne chodzi Ci o to, ze metal, metal, z każdej strony metal. Tak owszem - jest tak w rzeczy samej z tym, że pochodzenie tego metalu jest ważne;]. Weźmy na przykład Babel Tower - niby nieciekawa lokacja, a jednak - zdudowana została z wraku Eldridge (statku który rozbija się w intrze). Nie wiem jak to nazwać, ale te lokacje mają w sobie taki, no...mistycyzm. Świadomość, ze właśnie chodzi się po jakimś antycznym miejcu jest mocno ok;].

Muzyka to sprawa gustu, więc nie bedę tutaj się rozwodził - ja uważam XG za jeden z lepiej udźwiękowionych jRPG. Sterowanie postacią - no tutaj postawili na oryginalność i mi się podoba, ale to również sprawa gustu.
Awatar użytkownika
masta
Kupo!
Kupo!
Posty: 25
Rejestracja: pt 23 lut, 2007 01:07
Lokalizacja: Opole

Post autor: masta »

Ja właśnie gram już ponad trzy godziny w Xenogears i muszę przyznać, że ta gra to rzeźnia. Myślałem, że po tylu latach odkąd grałem w ostatnie jrpg na ps one (oczywiście po raz pierwszy, no bo przecież co jakiś czas przechodzę np. fajnala VII, czy parasite eve), żadna gra nie wywoła u mnie tych emocji sprzed kilku laty, ale pojawił się Xenogears i zapowiada się wyśmienicie. Tak, wreszcie ten klimat. Trzeba odpocząć od ''czarnulki". Kto by pomyślał, że w roku 2007 doznam takiego szoku. Polecam ją już po trzech godzinach grania, kto nie grał niech sobie sprawi i zagra!!!
Awatar użytkownika
Garnet
Ifrit
Ifrit
Posty: 3000
Rejestracja: sob 13 wrz, 2003 12:33

Post autor: Garnet »

może kogoś zainteresuje

Namco Bandai Games has sold its subsidiary Monolith Software to Nintendo. Under the agreement Nintendo will acquire a majority stake of 80% in the makers of Xenosaga and Baten Kaitos, while Namco Bandai will retain a 16% stake in the company, which was originally founded by Namco in 1999. The transfer of the shares is scheduled for May 1st.
Kiri kiri kiri kiri kiri kiri!
Awatar użytkownika
Jaco
Dark Flan
Dark Flan
Posty: 1529
Rejestracja: pt 26 lis, 2004 13:56
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Jaco »

Hmm... jakoś mi się to nie podoba :/ Nikt nie chce tych ludzi od Xeno czy jak? Przechodzą od jednych do drugich... jeszcze wyląduja kiedyś w EA i pod ich skrzydłami stworzą Xeno ep.6... (nieeeeeeeee~ XD ) :P

Czyżby Namco straciło trochę kasy przez Xenosage? Ta genialna seria nie jest aż tak popularna jak by mogła być w KKW, prawda? A może Nintendo rzuci trochę kasy na nową cześć z kimś z rodu Uzuki w tle XD Tylko na co by ona miała wyjść? Wii? Nah... może jakaś popierdółka na DSa? Ep 1 i 2 kiedyś tam wyszły, w postaci conajmniej dziwacznej, wiec moze ep.3 ?
Awatar użytkownika
Garnet
Ifrit
Ifrit
Posty: 3000
Rejestracja: sob 13 wrz, 2003 12:33

Post autor: Garnet »

Jaco pisze:Czyżby Namco straciło trochę kasy przez Xenosage?
no podobno, 3 też sprzedała się niespecjalnie :/

w każdym razie, co jak co, ale Xeno na Wii nie zdzierżyłabym;P

..i tak pewno - wg mojej czysto pesymisycznej wizji - nie doczekamy się już kolejnej części Xeno...*snuff*
Kiri kiri kiri kiri kiri kiri!
Awatar użytkownika
Gokulo
Cactuar
Cactuar
Posty: 499
Rejestracja: ndz 14 wrz, 2003 20:52

Post autor: Gokulo »

Specjalny post dla ludzi, ktorzy uczkonczyli Ep.3

Kod: Zaznacz cały

Wiele osob po skonczeniu tej czesci, zastanawialo sie miedzy innymi kim naprawde byla Maiden of Maria, czyli poprzednie wcielenie Shion. Oto tlumaczenie z Perfect Works Ep.3 ^^

17. What is the Maiden of Maria?
Shion's previous existence, the Maiden of Maria-- what kind of person was it? In the era of ancient Lost Jerusalem, the Maiden of Maria existed at what kind of position? And what kind of ability did she possess?

{captions}
1) Maria, as the actualized existence of the power of Animus in the real-number domain. She was the partner of the Messiah in the era of ancient Lost Jerusalem. (EPIII)
2,3) The graveyard of Rennes-le-Chateau. In the era of ancient Lost Jerusalem, Maria died when she divided the power of Anima into the Vessels of Anima, and this is where her body was laid to rest. (EPIII)
4,6) From the sealed Lost Jerusalem, only the land in the vicinity of Rennes-le-Chateau appeared in real-number domain space. (EPIII)
5) The hypersphere that surrounded Rennes-le-Chateau. (EPIII)


<<The "Apostles">>
&#12288;&#12288;&#12288;&#12288;"Apostle" means a person who devoutly endeavors in holy work. In the era of ancient Lost Jerusalem, there were 12 Apostles for the man who was called the Messiah. Because this number of people was used also in connection with later eras' religious authorities, nowadays after thousands of years have passed, it is difficult to confirm the exact number of people or exact members. There also existed many people around the Messiah who were similar to the Apostles. 
&#12288;&#12288;&#12288;&#12288;Among the people such as that who encircled the Messiah, was Maria. She was the partner of the Messiah, and her existence, the same as chaos, was someone extremely close to the Messiah. 
&#12288;&#12288;&#12288;&#12288;And then, in order to use that power of Animus in Maria, there was an existence that was also called Maria's Apostle. That was the Maiden of Maria-- Shion's previous existence. 
&#91;Refer to section&#58; 15, 32&#93;

<<Maria's Death>>
&#12288;&#12288;&#12288;&#12288;If the Maiden of Maria is necessary in order to use the power of Animus-- Maria's real form-- when the power of Anima was divided, the Maiden of Maria probably used that power. 
&#12288;&#12288;&#12288;&#12288;The ability of the Maiden of Maria is the ignition that allows the release of the power of Animus, and it is also the released power's control. By that meaning, the manifestation of the power of Animus requires both Maria and the Maiden.
&#12288;&#12288;&#12288;&#12288;At that time, the power of Animus scattered throughout the UMN, and Maria's real-number domain existence died. Her body was buried at Rennes-le-Chateau.
&#12288;&#12288;&#12288;&#12288;Ages afterward, Maria's consciousness was revived in Kos-mos, and she spoke that long ago she ended up allowing the Maiden to die. Does this indicate that the Maiden of Maria also died along with Maria at that time? Or did Maria die, leaving the Maiden behind, and afterwards, the Maiden fell into a situation that lead to death? Either way, it is perhaps that the death of Maria and the death of the Maiden are not unrelated. 
&#91;Refer to section&#58; 15, 25&#93;

<<The Maiden's Death>>
&#12288;&#12288;&#12288;&#12288;Before the death of Maria. Shion's previous existence, the Maiden of Maria, met with death. But it is unclear what kind of event it was. However, the consciousness of Maria that had awakened in Kos-mos regretted that she was not able to protect Shion who was once the Maiden. In other words, it is thought that after chaos' power was divided, in the interval until Maria died, Maria lost the power of Animus, and right before her eyes, Shion's previous existence, due to some sort of incident, met with death.
&#91;Refer to section&#58; 25&#93;

<<Apostle and Maiden>>
&#12288;&#12288;&#12288;&#12288;The Maiden of Maria constantly accompanied Maria. It was just like how the Messiah's Apostles accompanied him. 
&#12288;&#12288;&#12288;&#12288;In other words, just as the Apostles were present where the Messiah was present, so too was the Maiden where Maria was present. If an image of those times had been left behind, maybe a figure of the Maiden of Maria could have been confirmed. 
A to jeszcze cos interesujacego:

Kod: Zaznacz cały

<<The Word of God>>
&#12288;&#12288;&#12288;&#12288;Lemegeton is called "The Word of God". However, the concept of this "God" does not indicate something specific. 
&#12288;&#12288;&#12288;&#12288;From the point of view of humans who are imprisoned in the real number domain, all existence that transcends themselves is believed to be something God-like. 
&#12288;&#12288;&#12288;&#12288;Be it a phenomenon or an energy or existence itself, these God-like subjects exist in countless numbers. 
&#12288;&#12288;&#12288;&#12288;From the real number domain, the imaginary and upper domains are both transcendental things, and power that relies on those places all become "God-like power". 
&#12288;&#12288;&#12288;&#12288;In other words, "God" is not some single existence; "things like God" exist in countless numbers. Man longs for an existence that transcends himself. 
&#91;Refer to section&#58; 01, 02, 03, 09&#93;


<<Messiah>>
&#12288;&#12288;&#12288;&#12288;In the era of ancient Lost Jerusalem, there existed a man who was called the "Messiah". 
&#12288;&#12288;&#12288;&#12288;Surrounding him, various plots unfolded, and events even to the extent of having sway on the very existence of the universe were produced. 
&#12288;&#12288;&#12288;&#12288;However, the Messiah himself was only just a human. Maria, who was the partner of the Messiah and bearer of the power of Animus, and chaos, who was his closest friend and bearer of the power of Anima; the two of them performed various miracles. 
&#12288;&#12288;&#12288;&#12288;The Messiah, by himself, was not able to perform miracles. However, he supervised those who performed such miracles, and while utilizing those phenomena, he was adept at guiding the hearts of people. And such an existence is something that is difficult to replace by anyone.
Btw. Czyzby jednak bylo swiatelko nadzieji? 80% Monotith z 96%, ktore posiadalo Namco wykupione zostalo przez Nintendo. Moze sie pokusza o sequel ;) Nie wiadomo, czy beda mogli. Trzeba czekac...
We all travel a maze of relationships, it goes on with or without you. I search the sea of the unconscious... I look for you... to find my true... self...
Mystic86

Post autor: Mystic86 »

Ja przechodziłem całe Xenogears z zapartym tchem, fabuła bardzo dobra, muzyka cudowna, grafika też nie najgorsza i gra naprawdę potrafiła wciągnąć na wieeele godzin...aż do 2 cd. Za to co twórcy zrobili z drugą płytą przywiązałbym ich do skały i potraktował Lionheartem - KOSZMAR!!! Mimo iż grę polubiłem to 2 płyta mnie zniechęciła po 30 minutach, żal, żal i jeszcze raz żal - jak można było tak spaprać taką wspaniałą grę?!
Awatar użytkownika
Gokulo
Cactuar
Cactuar
Posty: 499
Rejestracja: ndz 14 wrz, 2003 20:52

Post autor: Gokulo »

Deadlines deadlines deadlines... i kasa ;/
We all travel a maze of relationships, it goes on with or without you. I search the sea of the unconscious... I look for you... to find my true... self...
Awatar użytkownika
Garnet
Ifrit
Ifrit
Posty: 3000
Rejestracja: sob 13 wrz, 2003 12:33

Post autor: Garnet »

Poza tym powiedzmy sobie szczerze, Panowie :] ...duża 'zasługa' w niedopracowaniu Xenogears, należy sie FF VII -_- ....Square wolało postawić na tamtą gre
Kiri kiri kiri kiri kiri kiri!
Awatar użytkownika
Boni
Dark Flan
Dark Flan
Posty: 2376
Rejestracja: sob 20 wrz, 2003 21:08
Lokalizacja: Z róży.
Kontakt:

Post autor: Boni »

W piątek zaopatrzyłem się w Xenosagę. Co prawda na Allegro, ale już lada dzień wszystko będzie jasne. I pomyśleć, że gdyby nie Ganet moje losy potoczyłyby się zupełnie inną ścieżką.
glamorous vamp
Awatar użytkownika
Garnet
Ifrit
Ifrit
Posty: 3000
Rejestracja: sob 13 wrz, 2003 12:33

Post autor: Garnet »

Boni pisze:W piątek zaopatrzyłem się w Xenosagę
dopiero? o_____O

...w każdym razie, czekam na szczegółowa relację z grania:)

Boni pisze:I pomyśleć, że gdyby nie Ganet moje losy potoczyłyby się zupełnie inną ścieżką.
quote of the day:]]]
Kiri kiri kiri kiri kiri kiri!
Awatar użytkownika
Boni
Dark Flan
Dark Flan
Posty: 2376
Rejestracja: sob 20 wrz, 2003 21:08
Lokalizacja: Z róży.
Kontakt:

Post autor: Boni »

Właśnie mam takie pytanko my Dear Deer :) Czy orientujesz się jak to jest z filmikiem bo wersje Pal Episode 2 zakupiłem. Jest on szczegółowy? Mam nadzieję, że tak, przynajmniej narazie :)
glamorous vamp
Awatar użytkownika
Garnet
Ifrit
Ifrit
Posty: 3000
Rejestracja: sob 13 wrz, 2003 12:33

Post autor: Garnet »

Boni pisze:my Dear Deer
ummm..:]
Boni pisze:Czy orientujesz się jak to jest z filmikiem bo wersje Pal Episode 2 zakupiłem. Jest on szczegółowy? Mam nadzieję, że tak, przynajmniej narazie :)
ah, to Ty X. II zakupiles -_-" ..trzeba bylo I kupić nie masz przerobionej?o.O..jeśli nie masz, to w III nie pograsz:[
(faktycznie II;p zajrzalam teraz na Allegro:D)

filmik jest na tyle ...szczegółowy, ze jest to po prostu zlepek wszystkich cut-scenek...tylko jaki to wszystko ma sens, kiedy nie ma samej gry..w tym tkwi miodność przecież...

podsumowując - jeśli masz okazje/ochote/whatever zagraj najpierw w 1...oglądanie tego filmiku nie zrekompensuje samej gry, tym bardziej, że II mimo wszystko to najmniej udana część sagi:[
Kiri kiri kiri kiri kiri kiri!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne tytuły S-E”