Medea a Edea

Następczyni słynnej FF 7 i niezaprzeczalnie kontrowersyjna część cyklu sagi.

Moderator: Moderatorzy

Crimson008
Kupo!
Kupo!
Posty: 3
Rejestracja: śr 11 lis, 2009 17:28

Medea a Edea

Post autor: Crimson008 »

Siedząc sobie dzisiaj nad notatką ze sztuki starożytnej Grecji, natrafiłem na dzieło Eurypidesa - "Medea". Chyba nie muszę mówić jakie było pierwsze skojarzenie :P. Otworzyłem więc Wikipedię i znalazłem kilka informacji o tej tragicznej postaci. Mianowicie w mitologii była ona czarodziejką, która miała dwóch synów. Jej mąż zostawił ją dla innej. Medea, kierowana chęcią zemsty na mężu, zabiła swoje dzieci. Tu pojawia się teoria zrodzeia się Edey:

Kompleks Medei
Jak pisze wikipedia, jest to podświadoma wrogość matki do dzieci, połączona z mimowolnym pragnieniem ich śmierci.

Chyba jest to dosyć powiązane z naszą Czarodziejką. Męża też mało nie zdołała zabić (gdyby Squall nie ruszył Ogrodu, nie było by co z niego zbierać :D), no i tych "dwóch synów". Za jej przybrane dzieci można uznać te z sierocińca. Do tego to Ultimecia nią kierowała, więc mimowolnie walczyła z nimi.
Nie wiem czy jest to nowość dla was, sam dopiero dzisiaj na to wpadłem, ale nie wykluczone, że ktoś przede mną zobaczył podobieństwa. Nie mniej zachęcam do dyskusji :)

PS. Dopiero dzisiaj dołączyłem do waszego forum, ale czytam je mniej więcej od Sierpnia-Września, czyli wtedy kiedy wróciłem do tej wspaniałej gry.
Awatar użytkownika
Pleiades
Kupo!
Kupo!
Posty: 59
Rejestracja: sob 22 sie, 2009 22:58
Lokalizacja: Kórnik/Posen
Kontakt:

Post autor: Pleiades »

Cześć, Crimson, miło, że znajdują się osoby, które dołączają do forum i chcą jeszcze dyskutować o FF8 :)

No, powiem tak, Ameryki nie odkryłeś, bowiem nie od dziś wiadomo, że z pewnością przy kreowaniu Edei z FF8, a zwłaszcza jej historii etc., twórcy opierali się na mitologicznej Medei i to tajemnicą nie jest, że w fajnalu ogólnie jest bardzo wiele odniesień do kultury starożytnej :) Edea w tym przypadku nie jest wyjątkiem i właśnie dlatego nosi takie imię a nie inne - bo jest jakby symbolem dążenia do tego, aby unicestwić "własne" dzieci i z pewnością nie można tutaj mówić o przypadku, lecz o zamierzonym działaniu, mającym na celu upodobnić do siebie te dwie postacie - fajnalową i mitologiczną.

A tak na marginesie to powiem, że zawsze uwielbiałam mit o Jazonie, chyba jedna z fajniejszych przygód w całej greckiej mitologii - facet wyrusza w świat z grupką śmiałków, a wszystko po to, aby zdobyć legendarny przedmiot (runo). Po drodze spotykają różne potwory, walcza z różnymi "bossami" - toż to brzmi jak wczesne RPG ;) Hehe, Grecy byli geniuszami ;D
Sorceress Pleiades, koty, Sorceress' Knight i Half-Blood Prince.
Awatar użytkownika
zbiku90
Kupo!
Kupo!
Posty: 65
Rejestracja: pn 25 lut, 2008 20:34

Post autor: zbiku90 »

Pleiades pisze:Po drodze spotykają różne potwory, walcza z różnymi "bossami" - toż to brzmi jak wczesne RPG
"Argonauts: Quest for the Golden Fleece" by Square-Enix 2010 :D
"Fear leads to anger... anger leads to hate... hate leads to suffering..."
Awatar użytkownika
Sephiria
Administrator
Administrator
Posty: 2602
Rejestracja: sob 13 wrz, 2003 14:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Sephiria »

Zważywszy że złote runo należało do boga Aresa, to byłby materiał na SE meets God of War.
"Mój świat się składa ze mnie,
Bo żyję tutaj sam
To moje przeznaczenie
Tu tylko ja i tylko ja"
(IRA - Wyspa ego)
Awatar użytkownika
Pleiades
Kupo!
Kupo!
Posty: 59
Rejestracja: sob 22 sie, 2009 22:58
Lokalizacja: Kórnik/Posen
Kontakt:

Post autor: Pleiades »

zbiku90 pisze:
Pleiades pisze:Po drodze spotykają różne potwory, walcza z różnymi "bossami" - toż to brzmi jak wczesne RPG
"Argonauts: Quest for the Golden Fleece" by Square-Enix 2010 :D
Chi chi, dobry materiał na giercowego RPGa, to fakt :) Na razie mamy z tej tematyki jedynie "Rise of the Argonauts", nie powiem, gierka zacna, chociaż oczywiście zupełnie w innym stylu niz jRPG. Ale pogrywam sobie czasami, bo klimat mi odpowiada :) Zdecydowanie jednak z kobiecych tam postaci najbardziej gorrąca i fajna jest Atalanta - heh, nawet w playboyu o niej wspominali ^^ Medea występuje w sumie tylko w tle, jest miłym dodatkiem, ale nieco zbyt brutalna i ostra jest, IMHO :)
Ja tam wolę skromne i dobre czarownice, nieco tajemnicze, ale nie porywcze, coś jak Edea z FF8 właśnie :P
Sephiria pisze:Zważywszy że złote runo należało do boga Aresa, to byłby materiał na SE meets God of War.
Heh, na moją wyobraźnię mocny wpływ ma popkultura i nie mogę się uwolnić od wizerunku Aresa tego, którego poznałam w Xenie ;)

Mam nadzieję, że to jeszcze nie jest zbytni off-topic ;)
Sorceress Pleiades, koty, Sorceress' Knight i Half-Blood Prince.
Dusza Spc
Kupo!
Kupo!
Posty: 13
Rejestracja: czw 20 sty, 2011 18:45

Post autor: Dusza Spc »

Hah ciekawe info, możliwe, że Squaresoft nawiązał do histori, poprostu zrobili Easter Egga, nie mało ich w grach tego typu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Final Fantasy VIII”