Kącik matematyczny

Czy trzeba cokolwiek tłumaczyć? Róbta co chceta - tu możecie się do woli wyszaleć!

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Zeratul
Kupo!
Kupo!
Posty: 157
Rejestracja: śr 07 wrz, 2005 20:05
Lokalizacja: Autonomia

Post autor: Zeratul »

Metodami informatycznymi (czyt. sprawdzając wszystkie możliwe kombinacje) doszedłem do wniosku że maksymalną ilością pól szachownicy 4x4, jakie da się pokryć ruchami skoczka jest niezależnie od punktu startowego 15.
Am Ende bleib ich doch alleine
Die Zeit steht still und mir ist kalt!
Awatar użytkownika
Schrödinger
Cactuar
Cactuar
Posty: 514
Rejestracja: czw 16 lis, 2006 14:22
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Schrödinger »

też tak przeczuwałem. nic tylko pogratulować tej nauczycielce i jej 5 lat poświęcenia.
"Jestem pączkiem"
J.F. Kennedy 1963 Berlin
CePeN

Post autor: CePeN »

Metodami informatycznymi (czyt. sprawdzając wszystkie możliwe kombinacje) doszedłem do wniosku że maksymalną ilością pól szachownicy 4x4, jakie da się pokryć ruchami skoczka jest niezależnie od punktu startowego 15.
Czyli twierdzisz, że się tego po prostu nie da wykonać, jeśli tak to czy mógłbyś to udowodnić wzorem, równaniem. Jak wiadomo teorie matematyczne są guzik warte bez udowodnienia, więc czekam na odp.
[edit]
Po przeszukaniu googli znalazłem ciekawe artykuły:
http://www.behnel.de/knight.html
http://www.mimuw.edu.pl/~kowalik/semstu ... achowy.pdf

Czas odwiedzić moją matematyczkę i dać jej :wpale:
Awatar użytkownika
Zeratul
Kupo!
Kupo!
Posty: 157
Rejestracja: śr 07 wrz, 2005 20:05
Lokalizacja: Autonomia

Post autor: Zeratul »

CePeN pisze:eśli tak to czy mógłbyś to udowodnić wzorem, równaniem
Przecież napisałem, że odpowiednim programikiem sprawdziłem wszystkie możliwe kombinacje ruchów skoczka dla wszystkich pól startowych.
Am Ende bleib ich doch alleine
Die Zeit steht still und mir ist kalt!
CePeN

Post autor: CePeN »

Zeratul pisze:Przecież napisałem, że odpowiednim programikiem sprawdziłem wszystkie możliwe kombinacje ruchów skoczka dla wszystkich pól startowych.
Dobra wiem, że sprawdziłeś tylko jaki to był program ew z której strony go pobrałeś czy też sam napisałeś itp.
Awatar użytkownika
Jaco
Dark Flan
Dark Flan
Posty: 1529
Rejestracja: pt 26 lis, 2004 13:56
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Jaco »

Obrazek

o coś takiego chodzi? o_O
CePeN

Post autor: CePeN »

Jaco pisze: o coś takiego chodzi? o_O
Tak
Ileż czasu straciłem na to w przekonaniu, że to jest możliwe a tu taki szok.
Awatar użytkownika
Zeratul
Kupo!
Kupo!
Posty: 157
Rejestracja: śr 07 wrz, 2005 20:05
Lokalizacja: Autonomia

Post autor: Zeratul »

CePeN pisze:Dobra wiem, że sprawdziłeś tylko jaki to był program ew z której strony go pobrałeś czy też sam napisałeś itp.
Sam napisałem, ale jestem pewny jego poprawności, bo robiłem go swego czasu jako zadanie domowe, które zostało sprawdzone. Poza tym - jest on w mojej książce do informatyki. Z racji tego, że po prostu sprawdza on na piechotę wszystkie kombinacje nie jest specjalnie trudny do napisania.
Am Ende bleib ich doch alleine
Die Zeit steht still und mir ist kalt!
Awatar użytkownika
Isia
Cactuar
Cactuar
Posty: 209
Rejestracja: sob 28 maja, 2005 10:47
Kontakt:

Post autor: Isia »

Jaco, ale w ten sposób pokrywasz tylko 11 pól. Konik szachowy chodzi tak: Obrazek
BEGIN GEEK CODE
Version: 3.12
GL/S dpu s: a-- c+ L+ E- W++ N- o? K? w-- O-- M- V? PS--- PE++ Y? PGP-@ t+ 5? X R>+ tv>! b++ DI- D? G e* h! !r !x
END GEEK CODE
Awatar użytkownika
Jaco
Dark Flan
Dark Flan
Posty: 1529
Rejestracja: pt 26 lis, 2004 13:56
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Jaco »

A skąd masz takie informacje? o_O
wiki pisze:The knight move is unusual among chess pieces. When it moves, it can move two squares horizontally and one square vertically, or two squares vertically and one square horizontally. The complete move therefore looks like the letter 'L'.
Chyba ze o czymś nie wiem :> (a w szachy swego czasu grałem sporo... w gimnazjum nawet chodziłem na kółko szachowe :lol: )
Awatar użytkownika
Boni
Dark Flan
Dark Flan
Posty: 2376
Rejestracja: sob 20 wrz, 2003 21:08
Lokalizacja: Z róży.
Kontakt:

Post autor: Boni »

Mi się wydawało że ten ruch konia mial pokrywać kwadraty tylko końcami litery "L" a nie całą jej rozciągłością. Przecież to zbyt proste by było. No a to co mówi Isia to chyba prawda, też ktoś mi o tym kiedyś mówił. Ech, whatever, dość matematyki narazie w mym życiu (choć do października xD ).
glamorous vamp
Awatar użytkownika
Grzybek Z Octu
Moderator
Moderator
Posty: 583
Rejestracja: pt 04 sie, 2006 23:04
Lokalizacja: Z nasienia

Post autor: Grzybek Z Octu »

Boni pisze:Mi się wydawało że ten ruch konia mial pokrywać kwadraty tylko końcami litery "L" a nie całą jej rozciągłością.
Dokładnie tak. W każdej kratce ma być jakaś wartość liczbowa. [w tym wypadku od 1-16]
Btw. to rozwiązuje spór 'pokrycia powierzchni konikiem' :lol:
Frankly my dear...I don't give a damn (because you haven't brushed your pubic hair for months) !
Awatar użytkownika
Eiko
Dark Flan
Dark Flan
Posty: 1498
Rejestracja: pn 10 sty, 2005 18:12
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Eiko »

To ja nie wiem jakim cudem zaliczyłam wszystkie pola :lol: Może jakoś się pomyliłam hmmm
"Na Boga, udawajmy normalnych, skoro nie możemy być normalni, bo inaczej nie wydobędziemy się stąd."
CePeN

Post autor: CePeN »

Eiko pisze:Może jakoś się pomyliłam hmmm
Na pewno się pomyliłaś. Po wakacjach jak spotkam nauczycielkę to rozgrzebię ten temat.
Awatar użytkownika
Boni
Dark Flan
Dark Flan
Posty: 2376
Rejestracja: sob 20 wrz, 2003 21:08
Lokalizacja: Z róży.
Kontakt:

Post autor: Boni »

CePeN pisze:Na pewno się pomyliłaś.
lol, a może Eiko poprostu ma dobry zmysł analityczno-logiczny :) :)
glamorous vamp
ODPOWIEDZ

Wróć do „Off Topic”