Kolejny cichy upgrade FF 8

Archiwum newsów Krypty. Od Czerwca 2011 wszystkie newsy i dyskusje na <a href="http://k-ff.com/">Stronie Głównej</a> Krypty.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Sephiria
Administrator
Administrator
Posty: 2602
Rejestracja: sob 13 wrz, 2003 14:20
Lokalizacja: Poznań

Kolejny cichy upgrade FF 8

Post autor: Sephiria »

"Panie Prezesie, :lol: melduję wykonanie zadania" :evilbat: :lol:, czyli zgłaszam się z nowymi wiadomościami :wink:. Tak jak zapowiadałam; ukończyłam Bestiary, uaktualniłam FAQ i uzupełniłam solucję o kilka nowych elementów (który to już raz :wink: ?), ale też postawiłam na odrobinę nowości.

Tym nowym elementem jest reorganizacja sekcji muzyki w dziale FF 8. Pozazdrościłam Krakersowi ślicznych tłumaczeń "Suteki da Ne" i "Otherworld", więc postanowiłam sprawić przekład mojemu "pieszczoszkowi" z FF 8. W tym celu usiadłyśmy razem z Lenneth (aka Lucrecia, która pomogła mi w pracach nad FF 4) nad "Eyes on Me" i popełniłyśmy (sepuku, czy może raczej se-puku [po głowie] :lol:) translację tej piosenki na język polski. Oprócz tego dodałam "Liberi Fatali" oraz jego tłumaczenie, które nie powstałoby, gdyby nie nieoceniona pomoc mojej dawnej pani profesor od łaciny (pani Mario jeszcze raz serdeczne podziękowania ^^).

Tym samym, oprócz kilku drobnych szczegółów, nie zostało mi już nic do poprawy przy FF 8, tak więc będę mogła juz niedługo zgłosić się z zupełnie nowymi materiałami (pisaniem których nota bene właśnie się zajmuję). Jeśli nic nie stanie mi na przeszkodzie, to w weekend powinnam mieć gotowe kilka niespodzianek. tak więc do przeczytania. : )
"Mój świat się składa ze mnie,
Bo żyję tutaj sam
To moje przeznaczenie
Tu tylko ja i tylko ja"
(IRA - Wyspa ego)
Sogetsu
Malboro
Malboro
Posty: 1050
Rejestracja: sob 18 lut, 2006 00:19

Post autor: Sogetsu »

dobra robota z tymi tłumaczneniami!
po bliższym przyjżeniu się tłumaczeniu "Eyes on Me" mam jednak kilka uwag:

"I wypowiadałam słowa,/Przeznaczone dla ciebie"
zmieniłbym na
"I wypowiadałam słowa,/Pragnąc byś je usłyszał"
a
"Swoimi łzami, jeśli musisz płakać"
na
"Swoimi łzami, jeśli je powstrzymujesz"
w ten sposób tekst byłby bliższy oryginałowi.

kolejna sprawa tyczy się
"Ale czy ty wiedziałeś/Ze ja spoglądałam na ciebie?"
i
"A czy wiesz,/Że ja też patrzyłam wtedy na ciebie?"
w oryginale są oba fragmenty są identyczne, natomiast tutaj wkradła się pewna niekonsekwencja.

niemniej jednak zrobiłyście kawał dobrej roboty. :)
Awatar użytkownika
Lenneth
Moderator
Moderator
Posty: 2189
Rejestracja: sob 30 paź, 2004 11:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Lenneth »

Yeah, konstruktywna krytyka, jak miło. ^^
Sogetsu pisze:"I wypowiadałam słowa,/Przeznaczone dla ciebie"
zmieniłbym na
"I wypowiadałam słowa,/Pragnąc byś je usłyszał"
Sephi też tak chciała ('Pragnąc, by zostały usłyszane'), ale ja postawiłam na swoim. :P Wprawdzie wersja Twoja/Sephi jest o wiele bardziej zgodna z oryginałem, ale wg mnie wers 'przeznaczone dla ciebie' też oddaje znaczenie tego fragmentu, a na dodatek ładniej brzmi.
Z drugiej jednak strony... gdyby nam wtedy przyszło do głowy, żeby użyć strony czynnej, to kto wie... _^_
Sogetsu pisze:"Swoimi łzami, jeśli musisz płakać"
na
"Swoimi łzami, jeśli je powstrzymujesz"
Też ładnie. Nic dodać, nic ująć. :lol:
Sogetsu pisze:"Ale czy ty wiedziałeś/Ze ja spoglądałam na ciebie?"
i
"A czy wiesz,/Że ja też patrzyłam wtedy na ciebie?"
w oryginale są oba fragmenty są identyczne, natomiast tutaj wkradła się pewna niekonsekwencja.
Wiemy. Ale ponieważ i tak wszystkich 'eyes on me/you' nie dało się przetłumaczyć identycznie (patrz tytuł), to w końcu porzuciłyśmy konsekwencję na rzecz 'przyjaznej lektury'.

Anyway, thanks for the input. :]
Amaruak

Post autor: Amaruak »

Odnośnie fragmentu...
Tym samym, oprócz kilku drobnych szczegółów, nie zostało mi już nic do poprawy przy FF 8
Znalazłem jeden błąd, który początkującym przechodzącym z opisem może utrudnić nieco życie :wink: Odnosi się to do sposobu zdobycia karty Zella...
Odwiedzisz ją na początku gry, ale możliwość rozgrywki uzyskasz dopiero na drugim i późniejszych kompaktach. Aby zagrać, Zell musi być w drużynie. Jeśli nie będzie możliwe rozpoczęcie pojedynku wejdź do następnego pomieszczenia i wróć.
Kartę Zella można wygrać od jego matki już przed wyjazdem do Timber na 1 CD (wcześniej nie sprawdzałem). Gdy się zdobędzie tą karte w tym etapie gry to późniejsze gry w karty stają się o wiele prostsze... :) Sory, że tu to pisze ale nie ma nigdzie na forum działu na to, więc skorzystałem z okazji :D
Awatar użytkownika
Sephiria
Administrator
Administrator
Posty: 2602
Rejestracja: sob 13 wrz, 2003 14:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Sephiria »

Amaruak pisze:Znalazłem jeden błąd
uhhh
Tym samym, >>oprócz kilku drobnych szczegółów<<, nie zostało mi już nic do poprawy przy FF 8
Czyli się zgadza, right?
Amaruak pisze:początkującym przechodzącym z opisem może utrudnić nieco życie
Przesadzasz, zważywszy że do tego czasu mozna mieć już Ifrita, Minimoga i Diablosa... Już same te trzy karty spokojnie starczą, by wygrywać bezproblemowo karciane pojedynki, które na CD 1 są wręcz banalne. Aczkolwiek pominięcie jest faktem i uwzględnie to.
"Mój świat się składa ze mnie,
Bo żyję tutaj sam
To moje przeznaczenie
Tu tylko ja i tylko ja"
(IRA - Wyspa ego)
Awatar użytkownika
TomajS
Cactuar
Cactuar
Posty: 587
Rejestracja: ndz 14 gru, 2003 17:07
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: TomajS »

Brawa dla naszych pań,za wytrwałośc i brawa za to :)

P.S. Za jakiś czas,pojawi sie info na temat Monster Areny ( a raczej jej zmianach ).
FF XII W trakcie katowania
Awatar użytkownika
neo rpgomaniak
Kupo!
Kupo!
Posty: 85
Rejestracja: pt 10 mar, 2006 15:22
Lokalizacja: Z domu

Post autor: neo rpgomaniak »

HEH! Patrzcie: Final Fantasy 6 miał byc wydany na nintendo 64! Tu macie linki z obrazkami i filammi z gry!!! TU!

Sorki, że w tym temacie, ale nie wiedizałem gdzie umieścić.
Psychotest osobowościowy bez pytań
:P Kto to zrobił?!
Awatar użytkownika
Boni
Dark Flan
Dark Flan
Posty: 2376
Rejestracja: sob 20 wrz, 2003 21:08
Lokalizacja: Z róży.
Kontakt:

Post autor: Boni »

żartujesz?! moje nintendo wreszcie będzie okdurzone, ale to jakaś plotka
glamorous vamp
Zethrik

Post autor: Zethrik »

Z tego, co mi wiadomo, na N64 faktycznie było demo z postaciami z FF6. Była to próba przeniesienia serii w 3D, oferująca nowatorskie jak na tamte czasy rozwiązania techniczne. Ostatecznie jednak Square zrobiło FF7 nie na N64, ale na PSX.
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Newsów”