Tłumaczenia Final Fantasy

Tutaj piszemy o rzeczach ogólnie związanych z Final Fantasy.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Arxel
Kupo!
Kupo!
Posty: 109
Rejestracja: wt 17 cze, 2008 19:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Arxel »

Misiek1974, popieram Cię w 100%. Polonizacje są potrzebne, a kto ich nie potrzebuje i nie lubi, niech po prostu nie używa. Ale niech pozwoli używać ich tym, którzy tego potrzebują.
Hajże-ho!
Awatar użytkownika
Sephiria
Administrator
Administrator
Posty: 2602
Rejestracja: sob 13 wrz, 2003 14:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Sephiria »

Lenneth pisze:I dlaczego mam odmawiać swoim rodakom prawa do gry po polsku, nawet jeśli część tych ludzi to zwykłe dzieci Neo, śmierdzące lenie i szkolni abnegaci
WARNING: Mój głos może nie będzie do końca umotywowany logicznie, na pewno nie będzie kulturalny, ale za to będzie szczery, bo od kilku lat się tak we mnie wzbiera.

OK, co do cytatu. Pójdźmy w drugą stronę - dlaczego przez wszystkich szkolnych nierobów itd. ja i mi podobni nie możemy dostać angielskiego oryginału, bo nie mam ochoty męczyć się z niedorobioną i często żenująco słabą polonizacją? Dlaczego my musimy specjalnie sprowadzać grę z zagranicy, bo jesteśmy dyskryminowani ze względu, że szkolnych idiotów i nierobów jest cała kilkumilionowa armia?

Od 2002 roku nie mogę natrafić w sklepach na żaden angielski oryginał gier, które mnie interesują... Gdybym mogła cofnąć czas to D2 kupiłabym w oryginale, ale musiałabym sępić anglojęzyczny LoD. W oryginalny Warcraft 3 (językowo) grałam tylko w kafejce, swój niestety mam w wersji polskiej którą z błogosławieństwem wymieniłabym na angielski.

Larum jakie nieuki podnoszą powoduje, że fakty zostają odwrócone do góry nogami i tak z uprzywilejowanej większości, mającej dostęp do niemal każdej wersji polskiej gry wydanej w kraju od kilku lat wstecz do teraz, z powodu kilku gier Final Fantasy nagle robi się khe khe "dyskryminowana biedna mniejszość", która jest osaczona przez język, którego nie ma ochoty się uczyć, bo pocina w gry zamiast usiąść na dxxxe i się uczyć. A co ma powiedzieć ta prawdziwa mniejszość, która siedziała w szkole na tyłku, uczyła się i woli program w języku obcym? Nic, bo biedna armia głupiego niedouczonego szkolnego bydła* ma przywilej liczebności. "Fajnie", tylko potem mamy takich "bohaterów" jak w Super Niani, gdzie 6-ciolatek okłada rodziców domagając się gier i TV, które są całym jego światem.

Secundo, jako członkowie Unii Europejskiej i jako konsumenci mamy prawo mieć swobodny dostęp i swobodny wybór tego, co nas interesuje jako konsumenta. No >>JAKOŚ<< na polu gier, w sekcji "chcę angielki oryginał" tego nie widać. Dlaczego? Bo głupie bydło* ma pierwszeństwo.

Ulżyło mi...

* (z wyłączeniem wykształconych, a jednak wolących polski lub przypadki opisane wyżej, jak wczesna rusyfikacja w szkole).
"Mój świat się składa ze mnie,
Bo żyję tutaj sam
To moje przeznaczenie
Tu tylko ja i tylko ja"
(IRA - Wyspa ego)
Awatar użytkownika
Arxel
Kupo!
Kupo!
Posty: 109
Rejestracja: wt 17 cze, 2008 19:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Arxel »

Sephiria pisze:
OK, co do cytatu. Pójdźmy w drugą stronę - dlaczego przez wszystkich szkolnych nierobów itd. ja i mi podobni nie możemy dostać angielskiego oryginału, bo nie mam ochoty męczyć się z niedorobioną i często żenująco słabą polonizacją? Dlaczego my musimy specjalnie sprowadzać grę z zagranicy, bo jesteśmy dyskryminowani ze względu, że szkolnych idiotów i nierobów jest cała kilkumilionowa armia?
No właśnie dlatego, że jest was mniej.

Zresztą nie rozumiem. Przecież nikt nie odmawia wam prawa do kupowania gier w oryginalnych wersjach. Każdy rozsądny człowiek, jestem pewien że również Misiek1974 przyzna, że najlepszą opcją wydawania gier jest udostępnianie zarówno w oryginalnej, jak i zlokalizowanej wersji, do wyboru. Każdy ma to co chce i każdy jest szczęśliwy. Ale przecież to nie jest temat o wydawaniu gier w oryginale. To jest temat o spolszczeniach gier, i w tym temacie parę osób wypowiedziało się, że spolszczenia są BE, FUJ i w ogóle nie powinny się ukazywać. No więc jak to jest, tak bardzo domagacie się waszego prawa do dostępu do oryginalnych wersji gier, a jednocześnie zabraniacie go tym, którzy chcą zagrać w grę w swoim ojczystym języku? Przecież mieszkamy w Polsce, ludzie, ZASTANÓWCIE SIĘ.
Hajże-ho!
Colly
Kupo!
Kupo!
Posty: 16
Rejestracja: pt 05 sty, 2007 16:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Colly »

(...) dlaczego przez wszystkich szkolnych nierobów itd. ja i mi podobni nie możemy dostać angielskiego oryginału, bo nie mam ochoty męczyć się z niedorobioną i często żenująco słabą polonizacją? Dlaczego my musimy specjalnie sprowadzać grę z zagranicy, bo jesteśmy dyskryminowani ze względu, że szkolnych idiotów i nierobów jest cała kilkumilionowa armia?
Szkolne nieroby, jak Ty to określasz, często mają problem z językiem z powodu tego, że szkoła nie potrafiła zapewnić odpowiedniego poziomu nauczania. Czy to, że ktoś miał nieszczęście pójść do głupiej szkoły, robi z niego nieroba? Ja, będąc w najstarszej szkole podstawowej w Krakowie (i rzekomo najlepszej), miałem angielski od 4 klasy do ósmej. Za każdym razem zmieniał się nauczyciel (poprzedni odchodził, bo w szkołach językowych więcej płacili), czasem nawet co semestr, i od nowa wszyscy jechali "Maj nejm is..." :?
Może jestem nierobem i idiotą, bo tak miałem? :P A pamiętaj, że to nie jest odosobniony przypadek - tak wyglądały (i wyglądają nadal) lekcje angielskiego w ogromnej ilości szkół. Ponadto w wielu miejscowościach nadal prym wiedzie "paruski", a angielski to luksus - pamiętaj o tym.
Pomyśl jeszcze, jak w tej chwili wygląda nauczanie... bo to tak naprawdę wyścig od klasówki do klasówki, byle szybciej, bo ktoś "mądry" u góry wymyślił, że dzieciaki mają w ciągu semestru zmieścić materiał, który powinny się uczyć cały jeden rok. Jakże łatwo jest się takim systemem wszystkiego nauczyć, prawda?

Fakt, powinna być możliwość wyboru języka w grach, tak samo jak to jest w przypadku filmów na DVD. Trzeba jednak pamiętać, że to podniesie cenę samej gry - taka polityka producentów (wcale nie polskich), nic im nie zrobisz.

Swoją drogą nie wiem, co byś zrobiła, gdybyś mieszkała w Niemczech, Czechach, na Słowacji czy na Litwie. Tam wszystko dubbingują, włącznie z filmami sensacyjnymi i serialami i hentai. :P
Od 2002 roku nie mogę natrafić w sklepach na żaden angielski oryginał gier, które mnie interesują... Gdybym mogła cofnąć czas to D2 kupiłabym w oryginale, ale musiałabym sępić anglojęzyczny LoD. W oryginalny Warcraft 3 (językowo) grałam tylko w kafejce, swój niestety mam w wersji polskiej którą z błogosławieństwem wymieniłabym na angielski.
W dzisiejszych czasach kupno czegoś na "ibeju" nie stanowi żadnego problemu. Ponadto trzeba pamiętać, że wiele gier nie jest oryginalnie po angielsku, zdarzają się produkcje rosyjskie, niemieckie, japońskie (przecież :P), francuskie, hiszpańskie, itd. Jak widzisz, ich tłumaczenie jest potrzebne.
Larum jakie nieuki podnoszą powoduje, że fakty zostają odwrócone do góry nogami i tak z uprzywilejowanej większości, mającej dostęp do niemal każdej wersji polskiej gry wydanej w kraju od kilku lat wstecz do teraz, z powodu kilku gier Final Fantasy nagle robi się khe khe "dyskryminowana biedna mniejszość", która jest osaczona przez język, którego nie ma ochoty się uczyć, bo pocina w gry zamiast usiąść na dxxxe i się uczyć.
Do góry nogami? Ekhem, tylko pamiętaj, że gracze lubią różne gatunki gier i znam wiele osób, które uwielbiają FF, a nie ścierpiałyby żadnego europejskiego czy amerykańskiego RPG, gdzie "realistyczna" trawa na wiosnę wygląda jak siano wymieszane z gównem. Nie wszyscy takie gry lubią, wiesz? ;) I co im z tego, że sobie CeDe Projekt przetłumaczy Mass Effect, że inne firmy tłumaczą "szczelanki", gdy im to potrzebne, jak rower rybkom?

Musisz przyznać, że gry jRPG nie są w ogóle brane pod uwagę, jeżeli chodzi o tłumaczenia gier w Polsce. Nadal uważasz, że to większość? :P

"Osaczona" - dobre stwierdzenie. Ja się boję, że niedługo wszystkie strony internetowe będą po angielsku, bo tak jest "cool". Obym tylko któregoś dnia kupując Kubusia, nie zobaczył wersji "Little Jacob". Za niedługo nawet z masło w lodówce będzie gadać po angielsku i perforacja na papierze toaletowym będzie po angielsku.

Granie ze słownikiem w ręce do najprzyjemniejszych rzeczy nie należy, wybacz :P Znam angielski, ale lubię pograć w dobrą wersję polską jakiegoś tytułu. Ale to pewnie dlatego, że jestem Polakiem i się tego nie wstydzę. :P
"Fajnie", tylko potem mamy takich "bohaterów" jak w Super Niani, gdzie 6-ciolatek okłada rodziców domagając się gier i TV, które są całym jego światem.
Co ma nieumiejętność wychowywania dzieci (wiele osób powinny mieć ZAKAZ posiadania dzieci... powinny być na to jakieś porządne testy psychologiczne) do spolszczeń i do samych gier?
Secundo, jako członkowie Unii Europejskiej i jako konsumenci mamy prawo mieć swobodny dostęp i swobodny wybór tego, co nas interesuje jako konsumenta. No >>JAKOŚ<< na polu gier, w sekcji "chcę angielki oryginał" tego nie widać. Dlaczego? Bo głupie bydło* ma pierwszeństwo.
Już pisałem - masz dostęp do eBay'a, Paypala, kupuj co chcesz, dolar (jeszcze) tani.
Na Polsce, członku Unii Europejskiej, Wspólnota wymogła zapis, by wszystkie produkty miały obowiązkowo instrukcje obsługi / skład produktu w języku polskim. Równocześnie wchodząc do Unii, język polski stał się jednym z unijnych języków urzędowych.

To, że nie możesz czegoś kupić w sklepie, często zależy od polityki sklepu. Np. w Empiku możesz sobie zamówić książkę/grę/film w każdym dostępnym języku i sklep ten takie egzemplarze sprowadzi (nawet jedną sztukę). Mnie też wkurza, że muszę jechać do hipermarketu, by kupić sobie takie jedzenie jakie chcę, bo w moich okolicznych osiedlowych sklepach, na półkach widzę do jedzenia same flaki, gołąbki, fasolkę, bigos i inne śmierdzące rzeczy, których nienawidzę. Co mam zrobić? Po prostu - korzystam z innego sklepu, nawet jeśli muszę do niego daleko jechać. W przypadku gier masz łatwiej - wystarczy kliknąć w adres innego sklepu internetowego :P

Tłumaczenia gier są potrzebne. Idealne wg mnie są wersje kinowe - ktoś mówi po angielsku, gracz czyta po polsku. Uczy się wtedy mimochodem i języka angielskiego, i polskiej interpunkcji, ortografii.
Awatar użytkownika
Go Go Yubari
Ifrit
Ifrit
Posty: 4619
Rejestracja: pn 20 gru, 2004 20:07
Lokalizacja: Gotham

Post autor: Go Go Yubari »

Colly pisze:szkoła nie potrafiła zapewnić odpowiedniego poziomu nauczania.
Oh, litości. Ma się podręcznik etc. słowniki też są. Do gier nie potrzeba mówienia czy nawet słuchania. W większości przypadków są napisy (mówimy o FF głównie przecież).
Colly pisze:Pomyśl jeszcze, jak w tej chwili wygląda nauczanie...
Niech się Gags wypowie.
Colly pisze:Swoją drogą nie wiem, co byś zrobiła, gdybyś mieszkała w Niemczech, Czechach, na Słowacji czy na Litwie. Tam wszystko dubbingują, włącznie z filmami sensacyjnymi i serialami i hentai.
Przeprowadziłabym się do Szwecji, gdzie filmy w tv maja napisy (zresztą jak każdy obcojęzyczny program). To jest dobra polityka.
Colly pisze:W dzisiejszych czasach kupno czegoś na "ibeju" nie stanowi żadnego problemu.
Jeśli ktoś ufa aukcjom, a nie każdy ufa.
Colly pisze:Musisz przyznać, że gry jRPG nie są w ogóle brane pod uwagę, jeżeli chodzi o tłumaczenia gier w Polsce.
Bardzo dobrze, choć obawiam się, iż jest to głównie spowodowane faktem, ze gier na konsole nie zwykło się tłumaczyć. Szkoda, że nie samym jRPG człowiek żyje.
Colly pisze:Ja się boję, że niedługo wszystkie strony internetowe będą po angielsku, bo tak jest "cool"
Jak dobrze, ze google sa tez po japońsku =^.~=
Colly pisze:Granie ze słownikiem w ręce do najprzyjemniejszych rzeczy nie należy, wybacz
Nikt nie powiedział, ze nauka ma byc przyjemna, aczkolwiek jaka satysfakcja po nauce.
Colly pisze:Znam angielski, ale lubię pograć w dobrą wersję polską jakiegoś tytułu.
No więc właśnie. Ile dobrych wersji polskich jest na rynku? Szczerze mówiąc, chyba nie zbyt wiele (pomijam produkcje made in Poland). Nawet przy moich ukochanych HoMM nie raz mi żyłka na skroni pulsowała. W polsce dubbinguje się dobrze jedynie wysoko budżetowe filmy dla dzieci. Taka jest przykra prawda. Disney i Shrek mają się dobrze, ale wszelkie kreskówki (i kumalski Naruto) i większość gier niestety mają skopana wersje polską. Ok, już mogłabym przeboleć polskość jakiejś gry (zwłaszcza nie made in Japan), ale niech ta wersja będzie przyzwoita. Jak na razie, tylko Simsy mi pasują, jeśli chodzi o tłumaczenie...no i może Spore :roll:
Colly pisze:Co ma nieumiejętność wychowywania dzieci (wiele osób powinny mieć ZAKAZ posiadania dzieci... powinny być na to jakieś porządne testy psychologiczne) do spolszczeń i do samych gier?
Nie wiem, ale postaram się poszukać logiki w rozumowaniu Sephi...
a) Może miała na myśli to, że takie dzieciaki i tak niczego się nie uczą, a danie im gry po polsku, tylko pogorszy sytuację?
b) Zezwolenie na gry i tv powinno być od 18 roku życia?

Dunno. Sama jestem ciekawa, co Pani ZUSadmin miała na mysli.
Colly pisze:Np. w Empiku możesz sobie zamówić książkę/grę/film
OT: Osobiscie polecam. Dzieki nim zdobyłam wiele książek do nauki japońca i FFVII: CC :)
Tłumaczenia gier są potrzebne. Idealne wg mnie są wersje kinowe - ktoś mówi po angielsku, gracz czyta po polsku. Uczy się wtedy mimochodem i języka angielskiego, i polskiej interpunkcji, ortografii.
Ok. Ta opcja do mnie przemawia. Chętnie bym pograła w oryginalne jRPG, ale z napisami chociażby angielskimi. Menu da się przeboleć, ale słownik kanji jest o wieeele grubszy niż przeciętny słownik ang-pol :/ No, ale staram się XD
Awatar użytkownika
Grzybek Z Octu
Moderator
Moderator
Posty: 583
Rejestracja: pt 04 sie, 2006 23:04
Lokalizacja: Z nasienia

Post autor: Grzybek Z Octu »

Colly pisze:Czy to, że ktoś miał nieszczęście pójść do głupiej szkoły, robi z niego nieroba? Ja, będąc w najstarszej szkole podstawowej w Krakowie (i rzekomo najlepszej), miałem angielski od 4 klasy do ósmej. Za każdym razem zmieniał się nauczyciel (poprzedni odchodził, bo w szkołach językowych więcej płacili), czasem nawet co semestr, i od nowa wszyscy jechali "Maj nejm is..."
Może jestem nierobem i idiotą, bo tak miałem?
Miałem to samo, jeśli chodzi o nauczycieli i naukę angielskiego w podstawówce. Język mimo wszystko mi się podobał i chciałem się go uczyć. Więc przychodziłem ze szkoły do domu i oglądałem anglojęzyczne programy. Poczynając od Cartoon Network, po Discovery i BBC, przy czym o ile z początku z dwóch ostatnich stacji nie mogłem przez pierwszych parę miesięcy zrozumieć ani słowa, z czasem się osłuchałem, oswoiłem i rozumiałem dość dużo.

Zanim przeczytałem post Go, przyszła mi do głowy ta sama myśl: Niech się Gags wypowie.
Jestem bardzo ciekawy co będzie miał na ten temat to powiedzenia.

Teraz zaś kwestia mojej profesji.
Colly pisze:Co ma nieumiejętność wychowywania dzieci do spolszczeń i do samych gier?
Ano ma się to tak, jak mucha do drzewa. Pozornie niby nonsens, ale po dłuższym zastanowieniu i analizie można znaleźć wspólny mianownik.
(wiele osób powinny mieć ZAKAZ posiadania dzieci... powinny być na to jakieś porządne testy psychologiczne)
Ja raczej byłbym za poddawaniem testom osobowościowym kandydatów na prezydentów. Mam pewien koncept odnośnie profilu, jaki zarysowałby się obecnemu, miłościwie nam panującemu i jaka byłaby opinia psychologiczna. Powstrzymam się jednak od komentarza, gdyż pomimo życia w demokratycznym państwie, od dłuższego czasu boję się wypowiadać publicznie na takie tematy.
Frankly my dear...I don't give a damn (because you haven't brushed your pubic hair for months) !
Colly
Kupo!
Kupo!
Posty: 16
Rejestracja: pt 05 sty, 2007 16:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Colly »

Go Go Yubari pisze: Oh, litości. Ma się podręcznik etc. słowniki też są. Do gier nie potrzeba mówienia czy nawet słuchania. W większości przypadków są napisy (mówimy o FF głównie przecież).
Napisy, w których są kwestie pisane czasem slangiem, a czasem idiomami, których w słowniku nie znajdziesz.
Jeśli ktoś ufa aukcjom, a nie każdy ufa.
Zwykłe aukcje może fakt, ale jest wiele sklepów internetowych i jest wiele sklepów zwykłych, które traktują sieć internetową jako kolejną drogę dotarcia do klienta. Im też nie zaufasz? :)
Colly pisze:Bardzo dobrze, choć obawiam się, iż jest to głównie spowodowane faktem, ze gier na konsole nie zwykło się tłumaczyć. Szkoda, że nie samym jRPG człowiek żyje.
W Polsce się nie zwykło tłumaczyć, bo się wydawcom nie opłaca - piractwo jest u nas ogromne, a żeby zrobić porządne tłumaczenie, trzeba pieniędzmi sypnąć. Pod względem technicznym, to żadna różnica, czy gra jest na Gejmboja, czy na konsolę "Polystation 4" ;) Wystarczą odpowiednie narzędzia lub wysłanie tekstu do producenta, by sam skompilował.
Jak dobrze, ze google sa tez po japońsku =^.~=
I po arabsku. I w farsi. I w gołodu*nym gruzińskim.
Nikt nie powiedział, ze nauka ma byc przyjemna, aczkolwiek jaka satysfakcja po nauce.
Nikt nie powiedział, że granie to ma być nauka. Głównym celem gier jest rozrywka. Czasem robią gry edukacyjne, ale... przemilczmy.
No więc właśnie. Ile dobrych wersji polskich jest na rynku? Szczerze mówiąc, chyba nie zbyt wiele (pomijam produkcje made in Poland). Nawet przy moich ukochanych HoMM nie raz mi żyłka na skroni pulsowała. W polsce dubbinguje się dobrze jedynie wysoko budżetowe filmy dla dzieci. Taka jest przykra prawda. Disney i Shrek mają się dobrze, ale wszelkie kreskówki (i kumalski Naruto) i większość gier niestety mają skopana wersje polską. Ok, już mogłabym przeboleć polskość jakiejś gry (zwłaszcza nie made in Japan), ale niech ta wersja będzie przyzwoita. Jak na razie, tylko Simsy mi pasują, jeśli chodzi o tłumaczenie...no i może Spore :roll:
Czyli denerwujesz się na spolszczenia, bo ktoś je źle wykonuje. Tak samo ja się mogę denerwować na to, że jest jakieś żarcie, bo ktoś robi je niedobre. :P Idea spolszczeń nie jest zła, trzeba się tylko do tej roboty przyłożyć. Poszukajcie stawek, jakie płaci CD Projekt, a dowiecie się jednoznacznie, czemu ich spolszczenia są do czterech liter. Żaden szanujący się tłumacz ani korektor nie podejmie się takiej pracy, za taką stawkę. Zmiana priorytetów wyszłaby na dobre. Jaka? Proste - wydać więcej kasy na tłumaczenie i korektę, i wydać mniej na o niebo lepszy dubbing, zatrudniając profesjonalne studio, a nie aktorów wziętych z Pudelka. A jak się nie chce zatrudniać profesjonalnego studia, to olać dubbing i całą kasę włożyć w świetnych tłumaczy i korektorów. Spolszczenia nie są złe. Wykonawcy - owszem (oczywiście nie wszyscy). Simsy i Spore - to wszystko z EA, a oni mają własną grupę lokalizacyjną, która wciąż się uczy i są coraz lepsi - co widać choćby w kolejnych dodatkach do drugiej części Simów.
Nie wiem, ale postaram się poszukać logiki w rozumowaniu Sephi...
a) Może miała na myśli to, że takie dzieciaki i tak niczego się nie uczą, a danie im gry po polsku, tylko pogorszy sytuację?
b) Zezwolenie na gry i tv powinno być od 18 roku życia?
ad. a) Wiele dzieciaków czyta mało książek, przez co sama musisz je tępić na tym forum, by się uczyły poprawnie pisać po polsku. :P Dając im grę po polsku, która jest pozbawiona błędów, gdzie przecinki są tam gdzie trzeba itd., dzieciak się nauczy poprawnie korzystać z polskiego. Pomyśl, jak wiele osób wzrokowo uczy się polskiej ortografii.

ad. b) To nie przejdzie. Wiesz, ile by straciły firmy produkujące zabawki, gdyby materialnie bezwartościowe było reklamowanie ich produktów w telewizji? Myślisz, że reklamy na polskich tramwajach, oblepionych niedawno reklamami GTA4, są dla dorosłych? :P Zakazany owoc...
Ok. Ta opcja do mnie przemawia. Chętnie bym pograła w oryginalne jRPG, ale z napisami chociażby angielskimi. Menu da się przeboleć, ale słownik kanji jest o wieeele grubszy niż przeciętny słownik ang-pol :/ No, ale staram się XD
No właśnie - wyobraź sobie, że dzięki temu na jednej kopii gry ktoś mógłby się uczyć japońskiego, mając tekst po angielsku, a ktoś angielskiego, mając na dole tekst po polsku. To chyba utopijne marzenia ;)
Więc przychodziłem ze szkoły do domu i oglądałem anglojęzyczne programy. Poczynając od Cartoon Network, po Discovery i BBC, przy czym o ile z początku z dwóch ostatnich stacji nie mogłem przez pierwszych parę miesięcy zrozumieć ani słowa, z czasem się osłuchałem, oswoiłem i rozumiałem dość dużo.
Pod warunkiem, że masz rodziców, którzy w czasach Twojego dzieciństwa posiadali telewizor i posiadali kablówkę lub antenę satelitarną. A jak ktoś miał w tym czasie problemy i nie posiadał telewizora? Są osoby, które miały w dzieciństwie tylko telewizor Rubin (:P) oraz TVP1, TVP2, TV regionalną i Polsat. A, i jeszcze TV Krater przez chwilkę była (później do niego wPARowali).
Ja raczej byłbym za poddawaniem testom osobowościowym kandydatów na prezydentów. Mam pewien koncept odnośnie profilu, jaki zarysowałby się obecnemu, miłościwie nam panującemu i jaka byłaby opinia psychologiczna. Powstrzymam się jednak od komentarza, gdyż pomimo życia w demokratycznym państwie, od dłuższego czasu boję się wypowiadać publicznie na takie tematy.
Jeśli gość się okaże niefajny całkowicie, to jest procedura usunięcia ze stanowiska, a w razie czego 5 lat i kop w cztery litery. Zły rodzic gnębi dziecko przez przynajmniej 18 lat...
logatus
Kupo!
Kupo!
Posty: 20
Rejestracja: ndz 29 cze, 2008 17:28
Lokalizacja: z Otchłani

Post autor: logatus »

O rany jak tu widzę wszyscy oprócz jednego ,to językowi zjadacze mózgów.
Na zachodzie już od bardzo dawna tłumaczy się gry.Juz nawet gry na PSX wychodziły w językach np,Francuski,Holenderski,Niemiecki,Hiszpański i inne.I dla mnie to jest nie wyobrażalne żeby w 2000 roku podczas premiery FF VIII na PC ,Cenega sobie polonizację wsadziła gdzieś.Przecierz dwa lata wcześniej CDprojekt mistrzowsko spolszczył Baldura.
Dopiero teraz Cenega zaczeła brać za tłumaczenie na konsolę.Mam nadzieje że CDprojekt też się weżmie za to niedługo.
Ja osobiście nie wyobrażam sobie grać w gry RPG i to każdego rodzaju jak cRPG,jRPG,tRPG czy inne. Niezrozumiałym dla mnie w pełni języku .Dlatego w pełni popieram tłumaczenia nawet te nieoficjalne.
Dlatego proszę was "językowi zjadacze mózgów" nie krytykujcie kogos który poświęca nawet dla przysłowiowej gromadki ludzi, którzy chca zobaczyć Final 8 po Polsku.Ja do tej gromadki w pełni należe.I należy mu się nawet od was chociarz odrobine szacunku i uprzejmości za to co robi.
Awatar użytkownika
Ivy
Moderator
Moderator
Posty: 2002
Rejestracja: śr 20 paź, 2004 13:29
Kontakt:

Post autor: Ivy »

Sie powtorze: drazenie tego tematu nie ma sensu, wszystko zostalo juz powiedziane >> Nie wiem czemu nieznajomosc angielskiego mialaby automatycznie czynic z kogos lenia albo bydlo, to bardzo krzywdzace uogolnianie. Jesli mieszkasz w Polsce, masz prawo oczekiwac gier wydawanych w swoim ojczystym jezyku. Jesli natomiast polski wydawca wciska nam na sile fatalnie spolonizowana gre, to idziemy na eBay, albo na strony zagranicznych sklepow (ewentualnie Empik) i zamawiamy taka wersje, jaka nam sie podoba. Nikt mnie nie przekona ze zamawiajac chociazby z uk slono przeplacimy - z doswiadczenia wiem, ze polskie gry bywaja nawet 2-krotnie drozsze od angielskich, co oznacza ze nawet oplacajac koszty przesylki, nie spluczemy sie doszczetnie :] Idealem sa oczywiscie gry ze sciezkami audio do wyboru, co staje sie powoli norma wsrod nowo wydawanych tytulow. Takie np Enchanted Arms fajnie brzmi po japonsku, ale kiedy czytanie napisow mnie nudzi, przelaczam na wersje ang - czego chciec wiecej? :D
Z amatorskimi tlumaczeniami bywa roznie, ale nie ma sensu zniechecac osob, ktore sie na nie porywaja, ani potepiac tych, ktorzy z tych wersji pl korzystaja. Z topicu zrobil sie jeden wielki offtop, wiec tak tylko przypominam, ze to nadal dzial FF.
Awatar użytkownika
Misiek1974
Kupo!
Kupo!
Posty: 34
Rejestracja: sob 13 wrz, 2008 07:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Misiek1974 »

logatus pisze:Dlatego proszę was "językowi zjadacze mózgów" nie krytykujcie kogos który poświęca nawet dla przysłowiowej gromadki ludzi, którzy chca zobaczyć Final 8 po Polsku.Ja do tej gromadki w pełni należe.I należy mu się nawet od was chociarz odrobine szacunku i uprzejmości za to co robi.
Otóż to , sedno sprawy z tym że to nie jest gromadka tylko wielka gromada :)
Ivy pisze:Sie powtorze: drazenie tego tematu nie ma sensu, wszystko zostalo juz powiedziane >> Nie wiem czemu nieznajomosc angielskiego mialaby automatycznie czynic z kogos lenia albo bydlo, to bardzo krzywdzace uogolnianie.
I dokładnie to miałem na myśli pisząc swoje posty oraz dziwiąc się że ludzie którzy nie są zbyt biegli w angielskim wrzucani są do jednego wora z obibokami bez ambicji LOL , sami się weźcie do roboty i zróbcie coś dla fanów finala no chyba że dyskryminujecie takich ludzi co już zalatuje totalna nie tolerancją i to w tak niewinnym aspekcie. :?

Wracając do tematu , spolszczenie ff8 pc dobiega końca :D , aktualny stan prac to 98% tłumaczenia oraz 94,5% korekty stylistycznej i całkowitej.
Awatar użytkownika
Sephiria
Administrator
Administrator
Posty: 2602
Rejestracja: sob 13 wrz, 2003 14:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Sephiria »

Misiek1974 pisze:Wracając do tematu , spolszczenie ff8 pc dobiega końca :D , aktualny stan prac to 98% tłumaczenia oraz 94,5% korekty stylistycznej i całkowitej.
Which, FORTUNATELLY, will take many many months i hopefully Colly po drodze straci entuzjazm (no offence).
"Mój świat się składa ze mnie,
Bo żyję tutaj sam
To moje przeznaczenie
Tu tylko ja i tylko ja"
(IRA - Wyspa ego)
Awatar użytkownika
kilmindaro
Cactuar
Cactuar
Posty: 537
Rejestracja: pn 18 cze, 2007 21:39
Lokalizacja: Terra

Post autor: kilmindaro »

Sephiria pisze: Which, FORTUNATELLY, will take many many months i hopefully Colly po drodze straci entuzjazm (no offence).
Miejmy jednak hope że dobiegnie to soon to an end i spolszczenie tekstów zostanie dokonane w pełni, as niewiele things denerwuje mnie bardziej niż coś w both jednym i second języku naraz, jak for example post który właśnie czytasz.
PączekzPiekieł
Kupo!
Kupo!
Posty: 50
Rejestracja: pt 15 gru, 2006 16:08

Post autor: PączekzPiekieł »

No to teraz Colly i spółka mają dodatkowy powód żeby nie rezygnować.
Awatar użytkownika
Lenneth
Moderator
Moderator
Posty: 2189
Rejestracja: sob 30 paź, 2004 11:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Lenneth »

kilmindaro pisze:Miejmy jednak hope że dobiegnie to soon to an end i spolszczenie tekstów zostanie dokonane w pełni, as niewiele things denerwuje mnie bardziej niż coś w both jednym i second języku naraz, jak for example post który właśnie czytasz.
*wymądrzanie się on* To się fachowo nazywa code switching i występuje nagminnie w niektórych środowiskach, między innymi u studentów lingwistyki, którzy zawsze tak gadają w swoim gronie. XD Sephi, zapisz się na te studia, znajdziesz tam swoje powołanie. XD *wymądrzanie - off*

Anyway ;) ja tam życzę Colly'emu powodzenia, bo chcę zobaczyć, co tam wymodził z zespołem. :]
Nie zapomnij daj znać, kiedy skończycie. :>
Awatar użytkownika
Sephiria
Administrator
Administrator
Posty: 2602
Rejestracja: sob 13 wrz, 2003 14:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Sephiria »

Lenneth pisze:Sephi, zapisz się na te studia, znajdziesz tam swoje powołanie. XD *wymądrzanie - off*
Lenn - JESTEM na tych studiach :)
"Mój świat się składa ze mnie,
Bo żyję tutaj sam
To moje przeznaczenie
Tu tylko ja i tylko ja"
(IRA - Wyspa ego)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie Final Fantasy”