Emerald

O tym monstrum zapewne słyszał niejeden fan serii Final Fantasy. Weterani sagi, którzy na potyczkach z nim i Ruby Weapon zdobywali swoje szlify, zapewne z łezką w oku wspominają godziny spędzone na przygotowaniach do pojedynku. Młodsi gracze, doskonale obeznani z Penance, Tremą i Yiazmatem, Emeralda znają tylko z opowieści albo filmików na YouTube.

Emerald z Final Fantasy 7 to jeden ze strażników planety oraz jeden z najpotężniejszych przeciwników w grze, który zajmuje należne mu miejsce pośród wszystkich legendarnych bestii stworzonych przez programistów Square Soft i Square-Enix. Do tego ekskluzywnego grona dostał się dzięki wysokiemu poziomowi HP (jest pierwszym przeciwnikiem w historii serii, który przekroczył magiczną barierę 1000000 HP) oraz charakterystycznemu dla siebie ataku, zmuszając tysiące graczy do opracowania przeciwko niemu wymyślnych strategii. Pomimo faktu, że najbardziej rozpowszechnione są dwie metody walki, pomysłowość ludzi doprowadziła do powstania znacznie więcej sposobów . Poniżej prezentujemy ich listę z krótką charakterystyką, a pod linkami znajdziecie kompletny opis dwóch najbardziej rozpowszechnionych.

script type=
  • Overflow – polega na wykorzystaniu błędu w grze, jaki powodują ostateczne bronie dwóch bohaterów: Barreta (Missing Score) oraz Vincenta (Death Penalty). Przy zastosowaniu przedmiotów Hero Drink, materii Deathblow, czaru Berserk i odpowiedniego wzmocnienia broni (liczba zabitych wrogów lub włożone materie o najwyższej liczbie AP), Barret i Vincent są w stanie zabić Emeralda. Jednym ruchem. Metoda wywołuje kontrowersje, ponieważ dzieli graczy na tych, którzy w wykorzystaniu błędu w grze nie widzą nic złego, inni poostrzegają to jako oszustwo.
  • Counter + Mime z Omnislash – drugi zaraz po Overflow, najszybszy sposób na zabicie Emeralda. Przepis opiera się o wykonanie Omnislash, a potem czekanie aż Weapon zaatakuje, a materie Counter “zaskoczą” i skopiują atak Limit Breakiem. Przygotowania są dość karkołomne, bo o ile zdobycie Omnislash jest proste, to wyszkolenie ośmiu kompletów materii Counter i Mime zabiera tyle czasu, co wyszkolenie trzech Knights of the Round na poziom master, a czwartego na drugi poziom. Trzeba tutaj sporo cierpliwości, ale parafrazując pewną reklamę: “satysfakcja z zobaczenia jak bezradny Emerald dostaje baty – bezcenna”.
  • Counter + 4x Cut – wariacja opcji Counter + Mime, tutaj zamiast kopiowania Omnislash jest wielokrotne powtarzanie serii zwykłych ataków po cztery ciosy. Ta metoda jest nieco wolniejsza od wariantu z Omnislash i kosztuje więcej zachodu, jako że wymasterowanie ośmiu kompletów Counter z 2x Cut odpowiada czterem Knights of the Round na poziom master. Pracy jest sporo, ale za to jest satysfakcja, że bestie ubija się bez pomocy Limit Break.
  • Gravi-mania – całkiem przyjemny sposób, wykorzystujący największą słabość Emeralda: grawitację. Przygotowania nie zajmują tyle czasu co dwa poprzednie sposoby – wystarczą trzy Gravity i Mime na poziomie master, po jednej HP Absorb MP Absorb i Quadra Magic na poziomie Master i W-Magic.
  • Hack ‘n’ 4x Cut – w skrócie można to opisać jako stara dobra metoda: ogniem i mieczem. Jest to nic innego jak ręczne spuszczenie Weaponowi lania, za pomocą materii 2x Cut na co najmiej drugim poziomie. Metoda oszczędna w czasie, niemalże spartańska, bez zbędnych fajerwerków i dająca satysfakcję po dobrym pojedynku. Kompletny opis znajduje się tutaj.
  • KotR + Mime – przeglądając sieć można stwierdzić, że 2/3 graczy najczęściej poleca właśnie ten wariant i w sumie trudno się dziwić. Przygotowania nie nastręczają dużo pracy, gra praktycznie wykonuje robotę sama, z niewielkim nadzorem sterującego. Całość opiera się na nieustannym kopiowaniu Summona Knights of the Round. Szczegóły odnośnie taktyki znajdują się tutaj.