Espery

Tak w Final Fantasy 6 nazwano Summony, legendarne istoty władające potężną magią, wokół których toczy się w dużej mierze historia szóstej części sagi FF. Oczywiście Espery nie są jedynie częścią fabuły, lecz stanowią także istotny element samej rozgrywki, więc znów przyjdzie nam skosztować przyjemności z korzystania z ich mocy. Do dyspozycji Graczy programiści w sumie oddali dwadzieścia siedem magicznych stworzeń, o zróżnicowanych zdolnościach, więc będzie w czym wybierać. Zanim przyjrzymy się Esperom z bliska, warto odnotować kilka ważnych informacji:

  • Na Esperach oparto lwią część systemu magii, bowiem głównie to one uczą połączonych z nimi bohaterów nowych zaklęć, ułożonych w zestawy – są również przedmioty (głównie tarcze), w których są zaklęte pojedyncze czary i noszenie ich również sprzyja uczeniu się magii. Są przypadki, że kilka Esperów może nauczyć postać tego samego zaklęcia, ale w różnym tempie (np. x1, x4, x10), więc warto planować: „które zaklęcie, kiedy i kto”;
  • System rozwoju postaci (budowania statystyk) jest w pełni zależny od Esperów – niektóre z nich, rozwijają cechy połączonych z nimi bohaterów, w momencie awansu herosów na wyższy poziom doświadczenia. Jest to w prostej linii prekursor „ X Bonus Junction” (gdzie X to określona cecha), znanego miłośnikom Final Fantasy 8. W FF 6 zwiększeniu mogą ulec następujące cechy: HP, MP, Vigor, Speed, Stamina, MagPwr. W przypadku Vigor należy uważać na pewne przekłamanie w wersji SNES, ponieważ w niej żaden Esper nie ma adnotacji „At lvl up Vigor” – tą cechę rozwijają Stwory ze zdolnością „At lvl up Strength +1/2”;
  • Na koniec informacja dla początkujących – pamiętajcie, że Espera można przyłączyć do konkretnej postaci, tylko gdy macie Magicite, kryształy w których zaklęta jest moc Esperów. Mając Magicite wchodzicie do Menu -> pozycja Skills->Espers i wybieracie jedną pozycję z listy dostępnych Esperów.
  • Pamiętajcie, że danego Espera można w aktualnej walce wykorzystać tylko jeden raz. Wyjątkiem jest Gogo, który może bez ograniczeń przywoływać tego Espera, który został przywołany jako ostatni.
  • Espery na aukcji (czyli Golem i ZoneSeek) można nabyć zarówno w świecie równowagi, jak i ruiny.

Teraz, gdy omówiliśmy ważniejsze kwestie dotyczące Esperów, możemy przyjrzeć im się bliżej. Ze względu na fabułę gry, lista zostanie podzielona na dwie części – w pierwszej znajdą się Espery dostępne w świecie równowagi, a drugiej te ze świata ruiny.