Planowana premiera Final Fantasy IX na Steam

Choć szczegółów nie ma za wiele na tą chwilę, pewnym wydaje się być udostępnienie graczom przygód Zidane’a i spółki przez Square-Enix i Valve, co oczywiście odbędzie się poprzez serwis Steam. Premiera póki co planowana jest na “wczesny rok 2016”, co w praktyce może oznaczać czas obejmujący szacunkowo pierwszy kwartał obecnego roku, być może trymestr. Podejrzałam stronę gry na Steamie i strzeliłam fotkę wymagań.

FFIX Steam

Trochę dziwi mnie, choć pewnie w dobie Win 10 (który osobiście uważam za totalny chłam) nie powinnam być “hard- i software’owo sentymentalna”, że gra sprzed roku 2000 wymagać będzie specyfikacji 6-10x mocniejszej od tej, na której grałam pod emulatorem ePSXe jeszcze na Win XP. Zresztą, jak widać na zdjęciu, “nowa” specyfikacja nie zawiera XP, który nadal jest dość popularny, nawet jeśli już leciwy.

Co do założeń reedycji gry: w domenie spekulacji, pomijając autosave, dopałki typu no encounter i tryb zbierania odznak, pozostają ewentualne dodatkowe lochy czy inne usprawnienia. Pod znakiem zapytania stoi też finalna jakość portu, bo dotychczasowe doświadczenia przypominają niemal rosyjską ruletkę.

Porty starszych części, zwłaszcza FF IV, V i VI raczej nie należą do faworytów sporej części użytkowników Steam, za to nowsze pozycje (głównie trylogia FF XIII) zbierają pod tym względem wysokie noty.  W przypadku starszych części osobiście nadal pozostaje wierna emulatorom, ale jeżeli ktoś nie chce się w to bawić, to może całkowicie legalnie zaopatrzyć się  na Steam – wolna wola każdego z Was. Sama raczej nie skuszę na FF IX w wersji Steam – trwająca właśnie zmiana komputera zaowocowała wstawieniem starego dysku z Win XP do starego “kombajna”, co stwarza mi okazję sprawdzić, czy ePSXe jeszcze raz da radę FF IX pod leciwym XP na 10-cioletnim gracie (przy okazji: podziękowania dla mojego męża za pomoc przy niezbędnej wymianie zasilacza :) ). Tak czy siak, czekam z niecierpliwością na rozwój wydarzeń i opinie użytkowników o jakości portu, gdy ten zadebiutuje na Steam.

 • RobertM

  Właśnie skończyłem FFIV na Steam i nie mam się zupełnie do czego przyczepić jeśli chodzi o jakość portu. Najważniejsze sceny mają podłożony głos, grafika 3D jest całkiem ok i nie razi w oczy (chociaż najwyższa półka to zdecydowanie nie jest, ale nie narzekam) Nie natrafiłem na żadne błędy, wszystko chodzi sprawnie i nie ma spowolnień animacji.

  Także ja czekam na FFIX, chociaż przeszedłem ją już dwa razy (dzięki za opisy!) :) Jeśli nie zepsują portu to zanosi się, że przejdę i trzeci raz ;)

 • Style

  Nie mam pojecia, czy jest to odpowiednie tutaj. Jesli nie to z gory przepraszam.

  Bardzo goraco chcialem podziekowac calej ekipie krypty, za ciezka i rzetelna prace na przestrzeni lat. Nigdy nie zabieralem glosu na forum, czy w komentarzach i troche zaluje, ze nie zrobilem tego wczesniej. Strona od zawsze dostarczala mi informacji na temat bardzo waznej i lubianej przeze mnie serii gier. Wracalem czesto na przestrzeniu lat(Nie pamietam, dokladnie ilu – shame on me. Ale pamietam stary layout i chyba jeszcze jeden wczesniej), zawsze po to aby z radoscia i przyjemnoscia moc docenic kunszt i oddanie prezentowane przez tworcow portalu.
  Wyrazy wielkiego podziwu i ogromnego szacunku. Stworzyliscie cos, co na zawsze zapamietam jako niezwykle zjawisko. Dziekuje!

 • W chwili obecnej, gdy fora przeżywają regres, a dyskusja przenosi się na fanpage i portale, nie ma “złego”, czy “dobrego” miejsca na napisanie tego, co się myśli – stare granice znane z for zatarły się. Grunt aby wypowiedź była zgodna z normami i nikogo nie szkalowała.
  Nikt zatem nie będzie nikogo strofował za to, że napisał coś w komentarzach, zamiast na forum.

  Cieszy nas, że lata poświęcone Krypcie jakoś się Tobie i innym przydały. Jedyne czego żal, to to, że nie mamy już po 19 lat i tyle czasu co na studiach.

 • Piotr Moryl

  Ta IX część wyszła właśnie na androida zz ok 90 zł. Fajnie się gra i nic nie zacina:)

 • Paweł

  Podpisuję się w pełni pod wypowiedzią Style – również posiadam takie same przemyślenia oraz odczucia odnośnie krypty. Powodzenia i dziękuje Kochani.

 • Fan

  early 2016
  ten final nigdy nie wyjdzie heh